Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wskaźnik koniunktury gospodarczej ESI w sierpniu

GER: Inflacja CPI w Niemczech obniżyła się do 6,1% r/r z 6,2% r/r w lipcu. Inflacja HICP obniżyła do 6,4% r/r z 6,5% r/r w lipcu. Oba wyniki były nieznacznie wyższe od oczekiwań. Obniżyła się inflacja usługowa (5,1% r/r vs 5,2% r/r w czerwcu), a nieznacznie wzrosła (za sprawą cen paliw) inflacja towarowa (7,1% r/r vs 7,0% r/r). Systematycznie malała inflacja żywnościowa, w lipcu do 9,0% r/r. Raport wskazuje na postępujący proces dezinflacji w Niemczech.

Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2022  - 1Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2022  - 1

 

ESP: Inflacja CPI w sierpniu zgodnie z oczekiwaniami wzrosła do 2,6% r/r z 2,3% r/r w lipcu. Inflacja bazowa stale pozostaje wyższa niż inflacja ogółem i fluktuuje wokół 6% r/r (w sierpniu 6,1% r/r). Różnica ta wynika z wpływu działań administracyjnych ograniczających ceny energii elektrycznej i paliw.

Reklama

Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2022  - 2Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2022  - 2

 

EUR: Wskaźnik koniunktury gospodarczej ESI w sierpniu w strefie euro spadł po raz szósty w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy – do 93,3 pkt. z 94,5 pkt. w lipcu. Dane wskazują na pogorszenie wszystkich składowych, co jest kolejnym sygnałem coraz słabszej kondycji gospodarczej strefy euro. Firmy wskazują na obniżenie się oceny bieżącej skali produkcji oraz nowych zamówień. Koniunktura konsumencka obniżyła się z kolei po raz pierwszy od września 2022 (pomijając marginalny spadek o 0,1pkt w marcu 2023). Przedsiębiorcy ograniczali plany dotyczące przyszłego zatrudnienia, a mierzący je indeks zbliżył się do długoterminowej średniej. Pozytywnie nastrajać może dalszy, choć wolniejszy niż w poprzednich miesiącach, spadek oczekiwań cenowych firm (odsetek firm planujących podwyższać ceny w najbliższych 3 miesiącach). Obniżają się też oczekiwania inflacyjne konsumentów. Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do 95,5 pkt., najwyższego poziomu od czerwca 2022 i kontynuuje trend poprawy.

Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2022  - 3Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2022  - 3

 

Reklama

 

USA: Drugi szacunek PKB za 2q23 wskazał, że wzrost był nieco niższy niż wcześniej podawano – 2,1% q/q saar vs 2,4% q/q saar w pierwszym szacunku wobec 2,0% q/q saar w 1q23. Konsumpcja prywatna w 2q23 wzrosła o 1,7% q/q saar, publiczna o 3,3% r/r saar, a inwestycje o 3,9% q/q saar. Inflacja PCE w 2q23 spowolniła do 3,7% r/r z 4,9% r/r w 1q23, a inflacja bazowa PCE do 4,4% r/r z 4,6% r/r. Obniżył się również impet (zmiana q/q) obu miar inflacji.

Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2022  - 4Wskaźnik ESI dla Polski wzrósł do najwyższego poziomu od czerwca 2022  - 4

 

 

Reklama

USA: Deficyt towarowy w USA w lipcu wzrósł silniej od oczekiwań, do 91,2 mld USD z 88,8 mln USD w czerwcu. Wstępne dane pokazały wzrost zarówno importu (o 1,9% m/m), jak i eksportu (o 1,5% m/m). W eksporcie najsilniejszy wzrost miesięczny odnotowały samochody (+10,3%), a po stronie importowej dobra konsumpcyjne (+4,1%) oraz żywność (+4,0%).

 

USA: Raport ADP wskazał, że w sektorze prywatnym w sierpniu przybyło 177 tys. etatów (kons. 200 tys.) wobec 371 tys. w lipcu, co oznaczało najniższy wynik od 5 miesięcy i wskazuje na hamowanie na amerykańskim rynku pracy. Systematycznie spowalnia dynamika płac – wśród pracowników pozostających w pracy płace wzrosły o 5,9% r/r, a wśród zmieniających pracę 9,5% r/r, W obu przypadkach były to najniższe wzrosty od 2h21.

 

POL: W minutes po lipcowym posiedzeniu RPP zapisano, że niektórzy członkowie Rady wskazywali, iż w nadchodzących miesiącach uzasadnione może być rozważenie obniżenia stóp procentowych ze względu na wyraźny spadek inflacji, oczekiwań inflacyjnych i perspektywy dalszego hamowania wzrostu cen. Pojawiła się też opinia mniejszości, że obecny poziom stóp procentowych jest zbyt niski, a czynnikiem ryzyka dla inflacji może być relatywnie wysoka dynamika wynagrodzeń.

Reklama

 

POL: L.Kotecki (RPP) ocenił projekt ustawy budżetu na 2024 jako poluzowanie polityki fiskalnej względem dotychczasowych sygnałów ze strony MF. Kotecki uważa, że wraz z zakończeniem obowiązywania specjalnych klauzul covidowych Polsce grozi uruchomienie unijnej procedury nadmiernego deficytu i konieczność zaciskania polityki fiskalnej. Z perspektywy polityki pieniężnej oznacza to, że nie ma przestrzeni do jej łagodzenia i RPP nie powinna obniżać stóp procentowych.

 

POL: Podczas lipcowego posiedzenia RPP złożono wniosek o podwyżkę stóp procentowych NBP o 100pb, za którym głosowała tylko J.Tyrowicz. W przeciwieństwie do poprzednich miesięcy, nie złożono wniosku o podwyżkę stóp o 25pb.

 

Reklama

POL: NBP powrócił do pierwotnego terminu wrześniowego posiedzenia RPP (5-6 września). Wcześniej, 18 sierpnia, informowano o przeniesieniu posiedzenia RPP na 12-13 września.

 

CHN: Wskaźnik PMI dla przetwórstwa przemysłowego publikowany przez chiński urząd statystyczny wzrósł w sierpniu do 49,7 pkt. z 49,3 pkt. w lipcu. Piąty miesiąc z rzędu wskaźnik pokazał spadek aktywności w przetwórstwie, choć w najmniejszej skali w tym okresie. Wzrost zamówień i aktywności zakupowej odnotowano po raz pierwszy od marca 2023. Wciąż silnie na tle pozostałych subindeksów obniżała się sprzedaż zagraniczna, choć skala spadku była najniższa od 3 miesięcy. Ceny produktów gotowych wzrosły po raz pierwszy od 6 miesięcy, a tempo wzrostu cen czynników produkcji przyspieszyło względem lipca, co powinno łagodzić obawy o utrzymanie się presji deflacyjnej w Chinach.

Zobacz także: Inflacja w Niemczech – jest wstępny odczyt za sierpień! Zobacz jak reaguje kurs euro!

Czytaj więcej

Artykuły związane z Wskaźnik koniunktury gospodarczej ESI w sierpniu