Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wpływ sankcji

  • Czemu sankcje nałożone na Rosję miałyby uderzyć w dolara?
  • Czy sankcje nałożone na Rosję działają?
  • Ile straciła do tej pory Rosja na sankcjach?

 

Rosyjski ekonomista Aleksander Razuwajew uważa, że amerykańskie sankcje nałożone na Federację Rosyjską de facto uderzą bardziej w USA, niż w kraj rządzony przez Władimira Putina. Razuwajew to członek rady nadzorczej rosyjskiej Gildii Analityków Finansowych i Menedżerów Ryzyka.

 

Zobacz także: Inflacja w Niemczech: spore zaskoczenie - kurs euro wystrzelił!

Reklama

 

„Sankcje nałożone na Rosję uderzą w dolara amerykańskiego”

Razuwajew stwierdził dobitnie: sankcje nałożone na Rosję zmniejszą rolę dolara amerykańskiego na całym świecie, potencjalnie ułatwiając międzynarodowe przyjęcie cyfrowego rubla. Zasugerował, że kraje handlujące z Rosją mogą chcieć używać cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) jako alternatywy dla dolara.

Wedle ekonomisty, taki scenariusz przyspieszy, jeśli USA zechciałyby przenieść zamrożone rosyjskie aktywa na Ukrainę. Przypomnijmy, że to już niemal dwa lata, jak miało miejsce posunięcie Waszyngtonu polegające na zamrożeniu aktywów rosyjskiego banku centralnego o wartości około 300 mld USD.

Przy czym według Razuwajewa, Rosja nie może być bezczynna. Moskwa powinna się postarać o wzmacnianie powiązań handlowych, opowiadając się za handlem w chińskich juanach i dirhamach emirackich z Chinami i krajami Bliskiego Wschodu. Wedle ekonomisty, jeśli Rosja będzie działać, nastąpi przyjęcie cyfrowego rubla w handlu we Wspólnocie Niepodległych Państw (WNP), czyli w grupie byłych krajów radzieckich sprzymierzonych z Moskwą.

Przypomnijmy, że Białoruś i Kazachstan - kluczowi członkowie WNP - rozwijają swoje projekty CBDC. Tymczasem rosyjski bank centralny rozpoczyna pilotażowe prace nad cyfrowym rublem, a jego integracja z cyfrowym juanem była już omawiana na linii Moskwa – Pekin, choć nie doszło jeszcze do żadnych wiążących ustaleń.

Reklama

Razuvaev uważa, że kraje takie jak Turcja i Azerbejdżan prawdopodobnie pójdą w ślady Chin i będą rozliczać transakcje za pomocą cyfrowego rubla, gdy tylko ten się pojawi. Według analityka Chiny już wyprzedają amerykańskie obligacje i płacą za ropę Arabii Saudyjskiej swoją walutą.

Razuwajew podkreśla, że USD pozostanie światową walutą rezerwową, nawet jeśli w najbliższym czasie będzie miał trudne chwile. Według ekonomisty, USA same podkopują dołek pod USD, podwyższając stopy procentowe. Według niego, jest wielce prawdopodobne, że niedługo złoto znacznie urośnie na cenie, a kurs USD spadnie, co będzie potwierdzeniem jego tezy.

 

Notowania USD/RUB - 5 lat

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView

 

Rosja straciła na sankcjach około 400 mld USD

Przypomnijmy że po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. kraje Zachodu, na czele z USA, odpowiedziały nałożeniem sankcji gospodarczych na Moskwę. Zamrożono miliardy dolarów rosyjskich pieniędzy przechowywanych w zagranicznych bankach. Jednak mimo to Rosja kontynuuje wojnę przeciwko Ukrainie, co rodzi pytania o skuteczność dotychczasowych kar.

Niedawno pokazały się dane banku centralnego Rosji, które pokazały, że w 2023 roku niemal trzykrotnie zmalała nadwyżka Moskwy w handlu zagranicznym. Po rekordowych wynikach z 2022 roku nie ma śladu, a i tak były one rekordowe głównie przez wystrzał ceny surowców.

Wedle szacunków rządu Wielkiej Brytanii za lata 2022-23, gdyby nie sankcje międzynarodowe, Rosja miałaby ponad 400 mld USD więcej na finansowanie wojny. To wystarczyłoby na finansowanie inwazji przez kolejne 4 lata.

Reklama

Jednak kilka dni temu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował o uderzanie w rosyjskie aktywa i aktywa osób związanych z Rosją. „Potrzebny jest też nowy pakiet sankcji UE przeciwko Rosji” – oświadczył. "Chciałbym zwrócić uwagę na rezultaty rozmów z naszymi partnerami. Jesteśmy bliżej decyzji, której potrzebujemy i która będzie słuszna: wszystkie rosyjskie aktywa - zarówno samego państwa terrorystycznego, jak i osób z nim związanych - muszą pracować na rzecz ochrony przed rosyjską agresją, muszą być skonfiskowane" - podkreślił Zełenski.

 

Zobacz również: Polska gospodarka ledwo urosła w 2023 roku - jest wstępny odczyt PKB

Czytaj więcej

Artykuły związane z wpływ sankcji