Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wpływ polityki monetarnej na waluty

"Mimo mnogości dzisiejszych potencjalnych impulsów w kalendarium danych makroekonomicznych oczekujemy utrzymania się kursu EUR/PLN w przedziale 4,24–4,30. Nieco bardziej może się wahać kurs USD/PLN ze względu na podwyższoną zmienność na rynku eurodolara i możliwe dalsze umocnienie euro względem waluty amerykańskiej" - ocenia ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

"Kurs EUR/USD znajduje się właśnie w ciekawym momencie, gdyż osiągnął najwyższy poziom w tym roku. Pokonanie tej technicznej bariery może otworzyć drogę do jego dalszej zwyżki. Decydujące dla tego ruchu będą zapewne jutrzejsze wypowiedzi prezesa Fed J. Powella na sympozjum w Jackson Hole" - dodał.

 

Kurs euro EUR/PLN czwartek, 22 sierpnia

 

>> Czytaj więcej:  Złe informacje dla akcjonariuszy JR Holding? Incydentalne naruszenie dobrych praktyk przez społkę

 

Ekonomiści PKO BP wskazują, że złoty pozostanie pod wpływem czynników globalnych.

"Środowe notowania pokazały, że to czynniki globalne determinują obecnie zachowanie złotego, w czwartek natomiast poznamy sporą paczkę danych makro z rynków bazowych, które mogą na te nastroje wpłynąć. Uwzględniając bilans szans i zagrożeń dotyczący obecnych, rynkowych wycen ścieżki obniżek stóp Fed widzimy rosnące ryzyko odreagowania na rynku amerykańskiego dolara po jego ostatniej dynamicznej deprecjacji" - napisali w raporcie ekonomiści.

"Uwzględniając powyższe, w krótkim terminie widzimy ograniczony zakres dla dalszych spadków kursu USD/PLN oraz małe szanse na przełamanie przez EUR/PLN poziomu 4,26" - dodali.

Reklama

 

Na rynku krajowym inwestorzy poznają w środę kolejną porcję danych. O godz. 10.00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej za lipiec, a także odczyty sierpniowej koniunktury.

 

>> zobacz też:  Co z notowaniami bankowego giganta? Wyniki PKO BP (sierpień). Omówienie i podsumowanie wyników finansowych spółki

 

RYNEK DŁUGU

"Dziś za granicą w centrum uwagi dane o PMI, a w kraju wpływ na rynek mogą mieć kolejne dane z gospodarki za lipiec. O ile te nie zaskoczą znacznie w górę, to na rynku jest potencjał do kontynuacji spadkowego ruchu stóp" - napisali ekonomiści Santander BP.

Reklama

 

Również ekonomiści PKO BP wskazują, że rentowności SPW mogą zniżkować.

"Uwzględniając zarówno lokalne, jak i globalne otoczenie, ale także czynniki techniczne, widzimy w czwartek przestrzeń do niższych o kilka pb. rentowności krajowych SPW, które np. w tenorze 5-letnim mogą kierować się w pobliże 5 proc." - napisali ekonomiści w porannym raporcie.

"Ryzykiem będzie szereg publikacji danych makro z rynków bazowych, choć oczekiwania ekonomistów znaczących odchyleń od danych z poprzednich okresów nie zakładają" - dodali.

 

 

>> Czytaj też: MAsz akcje GTC? Zaskakujące wyniki spółki! Marża operacyjna rośnie, a inwestycje przynoszą zyski

 

Kurs dolara USD/PLN we czwartek, 22 sierpnia

 

 czwartekśrodaśroda
 09:0716:0509:09
    
EUR/PLN4,28584,28764,2863
USD/PLN3,84353,85533,8528
CHF/PLN4,524,51764,5142
EUR/USD1,11511,11211,1125
    
DS07264,904,894,92
PS07295,055,055,08
DS10345,315,315,32
Reklama

 

(PAP Biznes)

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z wpływ polityki monetarnej na waluty