Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wpływ nbp na podaż pieniądza

Tempo wzrostu podaży pieniądza M3 spowolniło w październiku do 7,0% r/r wobec 7,7% r/r miesiąc wcześniej i było niższe od rynkowych oczekiwań. Od 2H’20 ta roczna dynamika systematycznie maleje. Roczna dynamika depozytów gospodarstw domowych zgromadzonych w bankach pozostaje najniższa od 1Q’05, choć od sierpnia br. powoli rośnie i w październiku wzrosła do 3,6%. Od czerwca br. obserwujemy kurczenie się depozytów bieżących gospodarstw domowych (-10,4% r/r w październiku).

Tak głębokich spadków nie wiedzieliśmy od początku dostępnych danych publikowanych przez NBP – od grudnia 1997. Depozyty terminowe (do dwóch lat) gospodarstw domowych rosną od kilku miesięcy coraz szybciej i dodatkowo w galopującym tempie – w październiku 86,6% r/r. Dynamiki powyżej 25% r/r są typowe dla okresów kryzysów gospodarczych. Październik jest czwartym miesiącem z rzędu kurczenia się kredytów dla gospodarstw domowych (-3,7% r/r, po korekcie o kursy walutowe). Zarówno spadek kredytów konsumpcyjnych jak i mieszkaniowych pogłębia się.

Wiadomości giełdowe (Polska i świat): Podaż pieniądza przyhamowuje  - 1Wiadomości giełdowe (Polska i świat): Podaż pieniądza przyhamowuje  - 1

Takie dane mogą wskazywać na pogarszającą się sytuację dochodową gospodarstw domowych, przy jednoczesnym wzroście skłonności do oszczędzania, co nie będzie sprzyjać zwiększaniu konsumpcji. Dodatkowo wyższe stopy procentowe oraz bardziej restrykcyjna polityka banków przekłada się na spadek popytu na kredyty. W przypadku przedsiębiorstw dynamika depozytów przyspiesza systematycznie od kilku miesięcy, do 11,3% r/r w październiku. Obserwujemy tu jednak znaczną dychotomię, pogłębia się spadek depozytów bieżących, a depozyty terminowe (do 2 lat) osiągają niespotykane historycznie wzrosty - 167,9% r/r (!) w październiku. Spadki depozytów bieżących tego rzędu, nawet o nieco niższej skali, widzieliśmy jedynie w globalnym kryzysie z lat 2008-2009.

Reklama

Wiadomości giełdowe (Polska i świat): Podaż pieniądza przyhamowuje  - 2Wiadomości giełdowe (Polska i świat): Podaż pieniądza przyhamowuje  - 2

Wzrost kredytów dla przedsiębiorstw „trzyma się mocno”, choć coraz wyraźniej widać przegięcie i spowalnianie tempa (13,0% r/r po korekcie o kursy walutowe). Kredyt obrotowy (24,2% r/r) rośnie szybciej niż inwestycyjny (8,4% r/r). Widać powoli efekty załamywania się koniunktury gospodarczej w postaci pogorszenia się kondycji finansowej przedsiębiorstw oraz mniejszej skłonności do inwestycji.

Wiadomości giełdowe (Polska i świat): Podaż pieniądza przyhamowuje  - 3Wiadomości giełdowe (Polska i świat): Podaż pieniądza przyhamowuje  - 3

 

Niemiecki Ifo odbija

Wczoraj był publikowany bodaj najważniejszy indeks koniunktury dla naszego zachodniego sąsiada. W listopadzie nastroje w firmach poprawiły się nieznacznie drugi miesiąc z rzędu. Lepiej wygląda subindeks oczekiwań, który odbija z jednych z najniższych w historii poziomów, zbliżonych do tych w Kryzysie Finansowym, czy też w pandemii. Subindeks sytuacji bieżącej systematycznie schodzi w dół, sugerując pogorszenie koniunktury w 4Q’22. W rozbiciu sektorowym obserwujemy poprawę nastrojów bieżących w handlu i budownictwie. Poprawa oczekiwań jest szeroka i dotyczy wszystkich badanych obszarów (dodatkowo przemysł i usługi).

Czytaj więcej

Artykuły związane z wpływ nbp na podaż pieniądza