Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wpływ Fed na kurs dolara 26 sierpnia

Omówimy też prognozy ekspertów z Santander BP i PKO BP dotyczące możliwego rozwoju sytuacji na rynkach finansowych w najbliższych tygodniach. Na koniec zaprezentujemy aktualne notowania kluczowych par walutowych oraz rentowności obligacji, które będą istotne dla inwestorów planujących swoje strategie inwestycyjne.

 

>> Czytaj też:  Nie przegap kluczowych decyzji i dywidend tego tygodnia! Jest tego całkiem sporo

 

Wpływ polityki Fed na kursy walut i perspektywy dla złotego

W najnowszej analizie, ekonomiści Santander Bank Polska podkreślają, że pomimo technicznie wysokich poziomów kursu EUR/USD, gołębie wypowiedzi prezesa Fed mogą nadal negatywnie wpływać na dolara.

Reklama

Oczekiwana obniżka stóp procentowych w USA sprzyja osłabieniu amerykańskiej waluty, co z kolei może pozytywnie oddziaływać na waluty gospodarek wschodzących, w tym na złotego. Stabilizacja inflacji w Polsce dodatkowo wzmacnia ten efekt, co może prowadzić do testu poziomu 4,25 dla pary EUR/PLN, szczególnie jeśli dane o PKB wskażą na mocny wzrost konsumpcji.

"Choć kurs EUR/USD jest pod względem technicznym na względnie wysokich poziomach, to gołębie wypowiedzi prezesa Fed mogą wciąż negatywnie wpływać na dolara w tym tygodniu, a perspektywa obniżek stóp w USA może też korzystnie wpływać na waluty gospodarek wschodzących, w tym na waluty naszego regionu" - napisali ekonomiści Santander BP.

"Sądzimy, że kurs EUR/PLN mógłby testować poziom 4,25, szczególnie jeśli struktura krajowego PKB w czwartkowych danych pokaże mocny wzrost konsumpcji. Stabilizacja inflacji będzie miała raczej stabilizujący wpływ na złotego" - dodali.

 

Przyszłość dolara USD - Czy obecny trend jest zrównoważony?

Ekonomiści PKO BP zwracają uwagę, że utrzymanie obecnego trendu dolara może być trudne w dłuższym okresie. Obecnie kurs USD/PLN zbliża się do poziomu 3,77-3,78, co otwiera możliwość dalszych testów na rynku.

Kluczowe dla przyszłości dolara będzie zachowanie inwestorów w kontekście amerykańskiej gospodarki. Jeśli rynek zacznie wątpić w „miękkie lądowanie” gospodarki USA, obecna słabość dolara może być trudna do podtrzymania, co wpłynie również na kurs złotego.

"W przypadku USD/PLN po pokonaniu wsparcia na 3,84 otworzyła się droga do testu okolic 3,77-3,78, co mogłoby sprowokować test okolic 4,25 na EUR/PLN. Naszym zdaniem warunkiem utrzymania globalnej słabości dolara jest zachowanie przeświadczenia inwestorów o 'miękkim lądowaniu' amerykańskiej gospodarki, któremu towarzyszyć ma relatywnie agresywne tempo obniżek stóp Fed, co biorąc pod uwagę historię jest scenariuszem mało realnym w dłuższym terminie" - napisali ekonomiści.

"Jeśli zatem rynki w przynajmniej jeden z ww. czynników zaczną wątpić, obecny trend dolara, ale i zapewne złotego, będzie trudny do utrzymania" - dodali.

 

>> Zobacz również: WIG zyskuje w poniedziałek, 26 sierpnia. Mieszane nastroje na GPW. Co dalej z notowaniami warszawskiego indeksu? [poniedziałek, 26 sierpnia]

Reklama

 

Kursy walut w poniedziałek, 26 sierpnia

  • EUR/PLN: 4,2779 (poniedziałek), 4,2807 (piątek)
  • USD/PLN: 3,825 (poniedziałek), 3,8471 (piątek)
  • CHF/PLN: 4,5197 (poniedziałek), 4,5209 (piątek)
  • EUR/USD: 1,1184 (poniedziałek), 1,1127 (piątek)

 

USD/PLN - notowania 

 

EUR/PLN - notowania 

 

 

 

Perspektywy dla obligacji skarbowych

Reklama

Na rynku obligacji skarbowych, ekonomiści PKO BP zauważają, że zarówno otoczenie, jak i średnioterminowe trendy sprzyjają dalszym spadkom rentowności.

Istotnym poziomem technicznym dla obligacji amerykańskich jest 3,73% dla US10YT, a dla niemieckich Bundów – 2,18%. Kluczowe będą również dane z amerykańskiego rynku pracy, które mogą znacząco wpłynąć na dalsze kierunki rynku długu.

"Po piątku zarówno otoczenie, jak i obraz średnioterminowych trendów na bazowych rynkach FI sprzyjają dalszym spadkom rentowności obligacji skarbowych, a w naszej opinii techniczne sygnały ich kontynuacji pojawią się po ewentualnym pokonaniu przez dochodowości US10YT poziomu 3,73 proc., a w przypadku Bundów wsparcia na 2,18 proc." - wskazują ekonomiści PKO BP.

"Naszym zdaniem inwestorzy będą obecnie koncentrować się na odczytach z amerykańskiego rynku pracy i w tym kontekście pierwszy tydzień września br., kiedy to opublikowany zostanie między innymi miesięczny raport z USA, będzie dla trendów na rynkach FI istotny. Przy założeniu kontynuacji dobrych nastrojów na rynkach bazowych, rentowności krajowych SPW mogą w perspektywie kilku sesji kierować się w okolice minimów z początku sierpnia br." - dodają.\

 

 

Zarówno na rynku walutowym, jak i obligacji, kluczowe będą nadchodzące decyzje Fed oraz publikacje danych makroekonomicznych z USA. W przypadku dalszego osłabienia dolara, złoty może zyskać na wartości, co stanowić będzie istotną informację dla inwestorów. Jednakże, jak wskazują analitycy, niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji może wpłynąć na zmienność rynków w najbliższym czasie.

Czytaj więcej