Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wolumen światowego handlu

ŚWIAT:

Ukraińsko-rosyjskie rozmowy w Stambule przynajmniej pozornie zbliżyły obie strony do deeskalacji konfliktu oraz zawieszenia broni. Rosja złagodziła swoje wcześniejsze żądania, a rosyjski wiceminister obrony poinformował, że Rosja znacząco ograniczy aktywność wojskową w okolicach Kijowa i Czernihowa by „zwiększyć wzajemne zaufanie oraz stworzyć konieczne warunki do dalszych negocjacji”. W.Miedinski, główny negocjator po stronie rosyjskiej, stwierdził, że Rosja nie ma nic przeciwko przystąpieniu Ukrainy do UE. Wcześniej Rosjanie mówili też o konieczności skupienia swoich działań wojskowych głównie na terenie Donbasu. Ukraińscy negocjatorzy zaproponowali przyjęcie przez Ukrainę statusu państwa neutralnego w zamian za zachodnie gwarancje bezpieczeństwa na kształt artykułu 5. NATO. Ukraińskie propozycje zawierały też 15-letni okres konsultacyjny w sprawie zaanektowanego przez Rosję ukraińskiego Krymu. Nie negując pozytywnej wymowy powyższych informacji, podkreślamy, że wcześniejsze deklaracje Rosji o dążeniu do deeskalacji konfliktu nie potwierdzały się.

POL:

Agencja ratingowa S&P przedstawiła zaktualizowane prognozy makro dla Polski. Prognoza wzrostu PKB na 2022 została zrewidowana do 3,6% wobec utrzymywanej od listopada 2021 prognozy na poziomie 5,0%, a na 2023 do 3,1% z 3,3%. S&P szacuje, że inflacja w 2022 wyniesie ok. 9%, a w kolejnym roku 5,4%. Ze względu na podwyższoną inflację stopa referencyjna NBP wzrośnie wg S&P do 5,0% w 2022 i do 5,5% w 2023, a następnie utrzymają się bez zmian do końca 2025. Na najbliższy piątek zaplanowany jest potencjalny przegląd ratingu Polski przez S&P.

ŚWIAT:

Wolumen światowego handlu wyliczany przez CPB wzrósł w styczniu o 5,5% r/r. Światowy handel w przededniu wojny w Ukrainie rósł po przejściowych problemach na przełomie lata i jesieni 2021. Za wzrost odpowiadało przede wszystkim ożywienie w gospodarkach rozwiniętych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Szansa na pokój? Ceny nieruchomości w USA oraz wolumen światowego handlu - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Szansa na pokój? Ceny nieruchomości w USA oraz wolumen światowego handlu - 1

POL:

GDDKiA wprowadziła ujednolicony limit waloryzacji kontraktów na wszystkie typy robót budowlanych na poziomie 10%. Wcześniejszy limit wynosił 5%, co w związku z szybko rosnącymi cenami na rynku budowlanym utrudniało renegocjację kontraktów i prowadziło do konieczności realizacji przez firmy nierentownych kontraktów. Wprowadzone rozwiązanie potencjalnie może złagodzić napięcia i ograniczyć ryzyko niewypłacalności w budownictwie.

USA:

Reklama

Liczba nowo utworzonych miejsc pracy w lutym wyniosła 11,3 mln i pozostała na niezmienionym poziomie wobec stycznia. Nie zmieniły się istotnie liczba nowych rekrutacji (6,7 mln) oraz odejść z pracy (6,1 mln). W lutym zmniejszyła się liczba nowych miejsc pracy w finansach oraz produkcji dóbr nietrwałych, przy wzrostach w usługach edukacyjnych i rekreacyjnych. Bez zmian pozostał też odsetek dobrowolnych odejść (2,9%), które są miarą możliwości pracowników do zmiany pracy na lepiej płatną. Dane wskazują na utrzymywanie się dotychczasowych tendencji: rynek pracy pozostaje niezwykle rozgrzany, a pracodawcy mają trudności w rekrutowaniu oczekiwanej liczby nowych pracowników. Dane nie zmieniają perspektyw dla polityki pieniężnej Fed. Utwierdzają członków FOMC w przekonaniu o konieczności szybkich podwyżek stóp procentowych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Szansa na pokój? Ceny nieruchomości w USA oraz wolumen światowego handlu - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Szansa na pokój? Ceny nieruchomości w USA oraz wolumen światowego handlu - 2

Nastroje konsumentów w marcu wg Conference Board nieznacznie się poprawiły, a główny indeks wzrósł do 107,2 pkt. (vs 105,7 pkt. w lutym). Szczegóły badania pokazują, że nadal rosną obawy konsumentów o przyszłość wskutek rosnących cen paliw oraz wojny w Ukrainie. Wynik ten jest zbliżony do rezultatów podobnych badań w Europie.

Ceny nieruchomości mierzone indeksem S&P/CS w styczniu zwiększyły się o 19,2% r/r wobec 18,9% r/r w grudniu. W ciągu miesiąca ceny wzrosły o 1,8% m/m. Przyspieszenie wzrostu cen w styczniu następuje po spowolnieniu jesienią. Styczniowa dynamika jest czwartą najwyższą w 35-letniej historii badania. W najbliższych miesiącach wzrost cen mieszkań może spowolnić ze względu na podwyżki stóp Fed oraz związany z tym wzrost rat kredytów hipotecznych.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Szansa na pokój? Ceny nieruchomości w USA oraz wolumen światowego handlu - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Szansa na pokój? Ceny nieruchomości w USA oraz wolumen światowego handlu - 3

Czytaj więcej

Artykuły związane z Wolumen światowego handlu