Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wojna na ukrainie 2022 na żywo onet

W ostatniej dobie siły rosyjskie odnotowały częściowy sukces w rejonie Siewierodoniecka (m.in. dotarły do granic miasta), z reguły jednak próby przełamania obrony ukraińskiej w Donbasie (walki trwają na całej linii styczności) kończyły się dla nich niepowodzeniem i okupione były ciężkimi stratami. Na pozostałych kierunkach, według informacji strony ukraińskiej, Rosjanie mieli przejść do obrony i ograniczyły się do ostrzału i bombardowań pozycji ukraińskich, głównie w rejonie Komyszuwacha-Orichiw na kierunku Zaporoża oraz Zełenodolśk-Wełyka Kostromka na kierunku Krzywego Rogu.

 

Ukraińskie źródła wojskowe przekazują sprzeczne informacje o aktywności nieprzyjaciela na styku obwodów charkowskiego i donieckiego (w trójkącie Izium-Barwinkowe-Słowiańsk). Obrońcy zajęli miejscowość Pytomnyk na północnych obrzeżach Charkowa, z którego okolicy Rosjanie mają się stopniowo wycofywać. Rosyjskie lotnictwo miało przeprowadzić ataki rakietowe na cele w rejonie Odessy, Karliwki w obwodzie połtawskim i w Zaporożu, a także na Nowogród Siewierski w obwodzie czernihowskim.

 

Reklama

Strona ukraińska stara się rozwiązać problem zablokowanych na terenie kombinatu Azowstal obrońców Mariupola, uzasadniając jednocześnie niemożność przyjścia im ze zbrojną odsieczą. Deblokada wymaga znacznej ilości wojska, a pododdziały armii ukraińskiej znajdują się od 150 do 200 km od Mariupola (według Sztabu Generalnego pozycje ukraińskie przebiegają ok. 100 km od miasta, w rejonie m. Hulajpołe). Dodatkowo siły rosyjskie miały stworzyć rozgałęziony system umocnień i rubieży obronnych, a próba przełamania go przyczyniłaby się do znacznych strat po stronie ukraińskiej. Wiceminister obrony Hanna Malar stwierdziła, że gdyby istniała jakakolwiek szansa odsieczy, zostałaby przez władze ukraińskie wykorzystana. 11 maja minister ds. reintegracji Iryna Wereszczuk poinformowała, że Ukraina zaproponowała Rosji wymianę obrońców Mariupola na rosyjskich jeńców w niewoli ukraińskiej. Zastępca dowódcy pułku Azow poinformował, że w ostrzeliwanym przez Rosjan obiekcie nie ma już cywili.

 

Sztab Generalny Ukrainy uważa, że maksymalnym celem rosyjskich działań wojskowych jest przejęcie kontroli nad terytoriami obwodów odeskiego, mikołajowskiego i częściowo zaporoskiego, utworzenie korytarza lądowego do Naddniestrza i zajęcie centralnej Ukrainy. Po zdobyciu Kijowa Rosjanie planują przeprowadzenie ponownych wyborów do władz ustawodawczych i wykonawczych , utworzenie nowego podmiotu państwowego i w dalszej perspektywie włączenie go do Rosji. Mer Kijowa Witalij Kliczko stwierdził, że Rosja może w każdej chwili wznowić ofensywę na ukraińską stolicę. Jego zdaniem zajęcie Kijowa pozostaje głównym celem Rosji i ostrzegł, że nie wyklucza użycia taktycznej broni jądrowej. Kliczko wezwał mieszkańców stolicy do rozważenia czy powinni nadal przebywać w mieście i zasugerował, aby ci co je opuścili wstrzymali się z powrotem.

 

Ukraińska Gwardia Narodowa ujawniła wysokość strat ludzkich poniesionych od początku agresji. Podczas działań bojowych zginęło 501 żołnierzy a 1697 zostało rannych. W połowie kwietnia prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że podczas wojny zginęło ok. 3 tys. ukraińskich żołnierzy.

Reklama

 

Według Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w ciągu 76 dni wojny armia rosyjska przeprowadziła 487 uderzeń rakietowych na Ukrainę z wykorzystaniem 788 rakiet balistycznych i skrzydlatych (w tym od początku maja 49 uderzeń z wykorzystaniem 74 rakiet). Rosyjskie lotnictwo w tym czasie wykonało 4917 samolotolotów. Informacja ta koliduje z przedstawioną 5 maja przez prezydenta Zełenskiego, zgodnie z którą od 24 lutego armia rosyjska miała wykorzystać przeciwko Ukrainie 2014 rakiet, a wysiłek jej lotnictwa oceniono na 2682 samolotoloty. Z kolei podający okresowo informację o użyciu przez Rosjan rakiet balistycznych i skrzydlatych amerykański Departament Obrony 2 maja podawał, że wykorzystali ich od początku wojny 2125... czytaj więcej

 

 

Czytaj więcej

Czytaj więcej

Artykuły związane z wojna na ukrainie 2022 na żywo onet