Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

właściciel pfizer sprzedał akcje

Mijający tydzień minął pod znakiem odbicia nastrojów na rynkach akcji. Pozytywne otoczenie były konsekwencją wcześniejszych, optymistycznych informacji w zakresie wariantu Omikron COVID-19. Jak donoszą naukowcy, pomimo zwiększonej zdolności do transmisji nie powoduje on wyższej śmiertelności względem poprzednich wariantów.

Ponadto, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w ostatnim czasie tabletkę Paxlovid firmy Pfizer, jako pierwszy, doustny lek na COVID-19. W rezultacie, amerykański S&P 500 zyskał w ciągu zeszłego, skróconego (w piątek parkiet był zamknięty) tygodnia handlu 2,28%. Jednocześnie osiągnął on w czwartek poziom 4725.79 punktów, co jest nowym, historycznym szczytem.

Rynek finansowy - Polska i świat. Pfizer zatwierdził lek na Covid – notowania S&P 500 osiągnęły nowy szczyt! - 1Rynek finansowy - Polska i świat. Pfizer zatwierdził lek na Covid – notowania S&P 500 osiągnęły nowy szczyt! - 1

Dobre zachowanie indeksu było w dużej mierze odbiciem ostatnich spadków na spółkach technologicznych

Akcje Microsoft zyskały w ciągu tygodnia 3,01%, a Apple 2,33%. Powyższe było widoczne również na notowaniach Nasdaq Composite Index, który zyskał 3,19%. Na drugim biegunie znalazły się banki. Notowania JP Morgan straciły 1,96%, a Wells Fargo 3,86%. Inwestorzy obecni na europejskich rynkach bazowych również mogą zaliczyć mijający tydzień do udanych – niemiecki DAX zyskał 1,45%, a francuski CAC40 +2,31%.

Reklama

Obserwujemy stopniową poprawę nastrojów na globalnych rynkach akcji co może być zbieżne z rozpoczęciem tzw. rajdu św. Mikołaja, co historycznie wskazywało na wzrostowy koniec roku i pozytywne notowania w dwóch ostatnich tygodniach grudnia.

Ostatni tydzień na warszawskim parkiecie, podobnie jak na rynkach rozwiniętych, stał pod znakiem wzrostu szerokiego WIG-u, który zyskał 1,44%

Kluczowe w tym zakresie będzie zachowanie indeksu krajowego indeksu blue chipów (WIG20), który znajduje się nadal w okolicach poziomów istotnego wsparcia z okolic 2200 pkt. Wybicie w górę z strefy 2240 punktów dałoby jasny sygnał do kontynuacji odbicia notowań po listopadowej wyprzedaży. Liderem wzrostów szerokiego rynku były średnie spółki skupione w indeksie mWIG40, który zyskał 2,37%. Największy wkład w taki stan rzeczy wniosły min. walory Kęty S.A., które wzrosły o 11,17%. Trzeci z rzędu, spadkowy tydzień zaliczył sWIG80, tracąc od tegorocznych szczytów już ponad 10%. W nowym tygodniu, trzeba mieć na uwadze fakt, iż ostatni tydzień handlu w roku jest okresem tzw. transakcji podatkowych, a więc zamknięcia stratnych pozycji w celu ich rozliczenia w ramach kończącego się roku podatkowego.

Pozytywne wiadomości dotyczące wariantu Omikron wspierały również odbicie na rynku ropy naftowej

Notowania gatunku Brent zyskały 3,09%, kończąc handel na poziomie powyżej 75 USD/brk. Na nastrojach inwestorów w najbliższym czasie mogą ważyć informacje dotyczące najbliższego posiedzenia kartelu OPEC+, które jest zaplanowane na 4 stycznia.

Rynek finansowy - Polska i świat. Pfizer zatwierdził lek na Covid – notowania S&P 500 osiągnęły nowy szczyt! - 2Rynek finansowy - Polska i świat. Pfizer zatwierdził lek na Covid – notowania S&P 500 osiągnęły nowy szczyt! - 2

Informacja dot. rynku funduszy inwestycyjnych

Miniony tydzień był udany dla rynków akcji, co przełożyło się na dobry wynik zarządzających funduszami w powyższym segmencie. Fundusze akcji polskich zyskały średnio 0,44% a fundusze akcji zagranicznych 0,79%. W przypadku funduszy akcji zagranicznych największą negatywną kontrybucję do całego segmentu miały fundusze akcji amerykańskich i rynków rozwiniętych, które średnio zyskały odpowiednio 1,26% i 1,18%. Z kolei w grupie funduszy rynków akcji polskich relatywną przewagę wykazywały rozwiązania z kategorii akcji polskich uniwersalne (+0,54%) względem akcji polskich małych i średnich spółek (+0,13%).

Reklama

Fundusze dłużne PLN zanotowały kolejny słaby tydzień, tracąc średnio 0,42%. Z uwagi na mocne wzrosty rentowności krajowych 10-latek, najgorzej wypadły fundusze papierów dłużnych polskich skarbowych długoterminowych, które średnio straciły 1,26%. Relatywnie najlepiej wypadły fundusze papierów dłużnych polskich korporacyjnych, które straciły 0,07%

Czytaj więcej