Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wielka brytania tempo wzrostu pkb

EUR:

Zaktualizowana projekcja EBC zakłada, że w wyniku szoków na rynku surowców energetycznych inflacja HICP wzrośnie do 5,1% w 2022 (wg prognoz grudniowych 3,2%), a potem będzie się obniżać do 2,1% w 2023 (wcześniej 1,8%) i 1,9% w 2024 (wcześniej 1,8%). Wyższa inflacja oraz wojna na Ukrainie spowolnią wzrost gospodarczy, ale tylko nieznacznie. PKB w 2022 ma wzrosnąć o 3,7% (wcześniej 4,2%), przy braku większych zmian w prognozach na 2023 (2,8% vs 2,9% w grudniu) oraz 2024 (1,6% vs 1,6%).

EBC przygotował również dwa dodatkowe scenariusze w związku z agresją Rosji na Ukrainę, zakładające silniejszy i trwalszy wzrost cen surowców, zaburzenia w handlu, nastrojach oraz nałożenie ostrzejszych sankcji (przedstawiliśmy je w PKO Makro Flash: Mniejsze zakupy aktywów przez EBC przy większej elastyczności). W scenariuszu niekorzystnym inflacja w 2022 wyniesie 5,9%, a PKB wzrośnie o 2,5%. W scenariuszu dotkliwym będzie to odpowiednio 7,1% i 2,3%. Opublikowana w piątek pełna wersja projekcji EBC nie zawiera dodatkowych szczegółów dotyczących scenariuszy alternatywnych (przede wszystkich założeń dotyczących cen ropy i gazu).

W scenariuszu bazowym założono, że wzrost cen surowców oraz negatywny wpływ na nastroje podmiotów będzie krótkotrwały, a światowe łańcuchy dostaw nie zostaną istotnie zaburzone. Zakładamy, że projekcje EBC niedoszacowują skali ryzyka wynikającego z wojny na Ukrainie, w tym ryzyka wystąpienia recesji.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w USA; Oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA; Poziom PKB Wielkiej Brytanii - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w USA; Oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA; Poziom PKB Wielkiej Brytanii - 1

USA:

Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan za marzec spadł do 59,7 pkt. (kons. 62,5 pkt.) wobec 82,8 pkt. w lutym. Do spadków przyczyniła się przede wszystkim coraz większa obawa konsumentów przed skutkami obecnej oraz oczekiwanej inflacji. Oczekiwana przez konsumentów inflacja w perspektywie roku znalazła się na najwyższym poziomie od 1981, głównie za sprawą oczekiwań niezwykle silnych wzrostów cen paliw. Konsumenci spodziewają się największego w historii badania (połowa lat 1940) pogorszenia sytuacji finansów osobistych oraz silnie obawiają się pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarczej kraju (poza rynkiem pracy).

Reklama

Znacząco wzrosła też niepewność (szczególnie związana z przyszłą inflacją) wśród konsumentów, którzy w pytaniach otwartych spontanicznie wspominali o obawach związanych z inwazją Rosji na Ukrainę. Te obawy prawdopodobnie przyczyniły się do spadku indeksu oczekiwań aż o 13,2 pkt.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w USA; Oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA; Poziom PKB Wielkiej Brytanii - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w USA; Oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA; Poziom PKB Wielkiej Brytanii - 2

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w USA; Oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA; Poziom PKB Wielkiej Brytanii - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w USA; Oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA; Poziom PKB Wielkiej Brytanii - 3

GER:

Finalny odczyt inflacji CPI za luty potwierdził wstępny (5,1% r/r, 0,9% m/m). W ciągu roku w najmocniej wzrosły ceny dóbr związanych z energią (o 22,5% r/r). Dane wskazały na wzrost cen żywności o 0,9% m/m, co w połączeniu z podobnie wysokimi wskazaniami z Czech i Węgier wskazuje, że również w Polsce wzrost cen żywności może przyspieszyć (abstrahując od efektu tymczasowej obniżki stawek VAT, który obniży inflację cen żywności o ok. 4pp).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w USA; Oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA; Poziom PKB Wielkiej Brytanii - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w USA; Oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA; Poziom PKB Wielkiej Brytanii - 4

UK:

PKB w 4q21 wzrósł o 1% q/q, pomimo zaostrzonych restrykcji związanych z falą Omikron. Dzięki temu poziom PKB jest już tylko o 0,4% niższy niż tuż przed pandemią (4q19). Produkcja w usługach jest już o 0,5% wyższa niż była przed pandemią, a za jej wzrost odpowiadają m.in. wzrosty w opiece zdrowotnej i opiece socjalnej przy spadkach w HoReCa.

Reklama

Produkcja dóbr w 4q19 pozostawała o 3,6% poniżej poziomu sprzed pandemii. Miesięczne dane o PKB (liczone nieco inaczej niż dane kwartalne) wskazują, że w styczniu 2022 brytyjska gospodarka wzrosła o 0,8% m/m (vs -0,2% m/m w grudniu), co potwierdzałoby, że fala Omikron miała tylko niewielki wpływ na koniunkturę.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w USA; Oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA; Poziom PKB Wielkiej Brytanii - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Indeks koniunktury konsumenckiej Uniwersytetu Michigan w USA; Oczekiwania inflacyjne konsumentów w USA; Poziom PKB Wielkiej Brytanii - 5

ŚWIAT:

Według szefa unijnej dyplomacji J.Borella UE planuje przeznaczyć kolejne 500 mln EUR na militarne wsparcie Ukrainy. Prezydent J.Biden oświadczył z kolei, że USA i UE wraz z Japonią i Kanadą odbiorą Rosji klauzulę największego uprzywilejowania w handlu, co pozwoli tym państwom znacząco podwyższyć cła w handlu z Rosją. USA nałoży też zakaz importu rosyjskich „produktów flagowych”, czyli m.in. kawioru, mocnych alkoholi, diamentów i owoców morza. Rosja nie będzie też mogła korzystać z pożyczek MFW oraz Banku Światowego.

Rosyjskie ministerstwo finansów poinformowało, że Rosja utraciła dostęp do prawie połowy (300 mld USD) ze swoich rezerw walutowych. USA zatwierdziły kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 200 mln USD. Kolejne sankcje nałożyła także UE zawieszając uprzywilejowany status handlowy Rosji, zakazując eksportu do Rosji unijnych towarów luksusowych oraz importu stali. Według sondażu dla dziennika „Die Welt” 55% ankietowanych Niemców popiera wstrzymanie importu rosyjskiej ropy i gazu nawet gdyby oznaczać to miało problemy z zaopatrzeniem w kraju, a 39% ankietowanych jest temu przeciwnych.

Deutsche Bank poinformował, że wycofuje się z działalności w Rosji. Niemieckie sieci handlowe zadeklarowały, że nie będą sprzedawać towarów z Rosji. Według doniesień Financial Times Rosja zwróciła się do Chin o wsparcie m.in. w postaci dostaw sprzętu wojskowego. Tymczasem Chiny wprowadziły lockdown w Shenzhen, jednym z kluczowych hubów eksportowych dla gospodarki globalnej. Polska przyjęła już przeszło 1,7 mln uchodźców z Ukrainy.

Czytaj więcej