Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wells Fargo

Amerykański bank Wells Fargo został ukarany przez nadzór finansowy karą pieniężną w wysokości miliarda dolarów.

 

Wells Fargo jest trzecim pod względem wielkości amerykańskim bankiem. Sukces finansowy banku w dużym stopniu od lat wiązał się ze strategią cross-sellingu. Dzięki sprzedaży wiązanej bank mógł sprzedawać więcej produktów.

 

Miliard dolarów kary

Reklama

W piątek 20 kwietnia w mediach ukazała się informacja, że bank Wells Fargo zapłaci karę za nieuczciwe praktyki wobec klientów, związane z opłatami dotyczącymi kredytów hipotecznych i samochodowych.

Bank ma zapłacić na rzecz organów nadzoru finansowego CFPB (Biuro Ochrony Konsumentów) i OCC (Office of the Comptroller Financial of the Currency) łączną kwotę 1 mld USD. Jest to najwyższa kara finansowa w amerykańskim sektorze bankowym za czasów prezydentury Donalda Trumpa. Na banku Wells Fargo nadal ciąży kara Rezerwy Federalnej, zakazująca podnoszenia sumy aktywów.

W wyniku zawartego porozumienia umorzono postępowanie wobec banku, które dotyczyło zmuszania klientów biorących kredyty na zakup samochodów do kupowania polis ubezpieczeniowych. Przy umowach pożyczek samochodowych bank doliczał opłaty za ubezpieczenie samochodu powiązane z pożyczką bez wiedzy klientów. Od 2012 r. bank obciążył nadmiernymi kosztami klientów korzystających z tych pożyczek na łączną kwotę około 80 mln USD. Nieprawidłowości w naliczaniu opłat dotyczyły też kredytów hipotecznych. Bank doliczał niektórym klientom opłaty za zwłokę w spłacie kredytów nawet wtedy, gdy wystąpiła ona z przyczyn leżących po stronie banku. W obu tych sprawach łącznie było pokrzywdzonych około 600 tysięcy osób.

Szef Biura Ochrony Konsumentów (CFPB) – Mick Mulvaney powiedział: „Zawsze mówiliśmy, że będziemy egzekwować prawo i to właśnie zrobiliśmy w tym przypadku.”

Bank oświadczył, że naliczoną karę zaksięguje w wynikach za pierwszy kwartał 2018 r. Zmniejszy ona zysk netto Wells Fargo za ten okres do 4,7 mld USD. Jest to najniższy wynik banku za pierwszy kwartał w ciągu ostatnich 6 lat.

Reklama

Mimo tej informacji cena akcji Wells Fargo wzrosła na piątkowej sesji o prawie 2%. Inwestorzy odczuli ulgę, gdyż kara nie była tak wysoka, jak oczekiwali analitycy.

FXMAG akcje gigantyczna kara finansowa dla banku wells fargo afera kara akcje wells fargo 1FXMAG akcje gigantyczna kara finansowa dla banku wells fargo afera kara akcje wells fargo 1

Wykres Wells Fargo - NYSE - interwał 1 min

 

Nieuczciwe praktyki banku

To nie pierwsza kara finansowa dla tego banku. W latach 2010-2013 bank pobierał bezpodstawne opłaty za pożyczki studenckie. Bank został wówczas ukarany grzywną w wysokości około 4 mln USD. Został też zobowiązany do jak najszybszego zwrotu pieniędzy w wysokości 410 tysięcy USD pokrzywdzonym klientom.

2 lata temu bank Wells Fargo zasłynął z afery związanej z działaniem na niekorzyść klientów. Pracownicy banku zakładali klientom bez ich wiedzy i zgody nowe rachunki bankowe i karty kredytowe. W ten sposób doszło do zawarcia około 2 milionów takich fikcyjnych umów. Dzięki temu bank mógł pochwalić się szybkim wzrostem sprzedaży swoich produktów, co przełożyło się na wyniki finansowe, a w konsekwencji na wzrost kursu akcji Wells Fargo. Gdy afera została ujawniona, bank musiał zapłacić karę w wysokości 185 mln USD, natomiast pokrzywdzonym klientom odszkodowania w łącznej wysokości 5 mln USD. W konsekwencji zarząd Wells Fargo zwolnił 5300 pracowników niższego szczebla, którzy sporządzali te umowy. Jednakże pracownicy dopuścili się takich działań z powodu wygórowanych planów sprzedażowych, które mieli narzucone do zrealizowania. W efekcie na jednego klienta mogło przypadać nawet 8 umów, z czego o kilku nie wiedział. Władze banku natomiast nie poniosły żadnych konsekwencji.

 

Reklama

Często zdarza się, że banki bardzo wysoko stawiają poprzeczkę w zakresie sprzedaży swoich produktów. Chcąc sprostać wymaganiom, pracownicy czasem uciekają się do nieuczciwych działań wobec klientów. Aby uniknąć takich sytuacji, banki powinny brać pod uwagę realną ocenę rynku.

Czytaj więcej