Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

wartość handlu światowego

GER: Indeks Ifo w styczniu wzrósł do 95,7 pkt. z 94,8 pkt., odnotowując pierwszy ruch w górę od czerwca, przy wyraźnej poprawie oczekiwań na skutek złagodzenia ograniczeń podażowych i budzącej się nadziei na „koniec pandemii”. Ocena bieżącej sytuacji gospodarczej nadal się pogarszała, ale pojawiają się czynniki wskazujące na nieodległe odwrócenie trendów. Niemieckiej gospodarce za pół roku powinna też pomagać bardziej ekspansywna polityka gospodarcza Chin.

 

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejne podwyżki stóp; nastroje konsumentów w USA, tempo wzrostu światowego handlu - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejne podwyżki stóp; nastroje konsumentów w USA, tempo wzrostu światowego handlu - 1

 

POL: Ogólny wskaźnik koniunktury spadł w styczniu do 101,5 pkt. ze 106,1 pkt. w grudniu.

Istotnie pogorszyły się nastroje w branży HoReCa oraz transporcie, co może mieć związek z kolejną falą pandemii. We wszystkich branżach wskazywano na wzrost niejasności i niespójności przepisów gospodarczych. Dominowały również obawy o niepewną sytuację gospodarczą, a także rosnące koszty zatrudnienia i braki wykwalifikowanych pracowników.

Reklama

 

HUN: MNB podniósł główną stopę procentową o 50pb do 2,90%

Ponieważ nie ma oznak by inflacja CPI hamowała, przed nami kolejne podwyżki, a stopa MNB będzie (zgodnie z zapowiedziami banku) konwergować do tygodniowej st. depozytowej (obecnie 4,00%). W ocenie MNB, inflacja CPI osiągnęła szczyt w grudniu, ale inflacja bazowa nadal będzie rosła wraz z podwyżkami cen i usług w środowisku wysokiego popytu i rosnących kosztów (surowce i płace). Ryzyko inflacyjne wspiera dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej. MNB podkreślił, że podwyżki 1-tygodniowej stopy depozytowej miały na celu szybką odpowiedź na rosnące ryzyko na rynku finansowym i surowców w ostatnich miesiącach. Jednocześnie wskazano, że w styczniu to ryzyko zmalało, co przełożyło się na wstrzymanie podwyżek stopy depozytowej. Wzrost inflacji bazowej oznacza, że uzasadniona pozostaje dalsza konwergencja głównej stopy ze stopą depozytową (podkreślono, że skala podwyżek głównej stopy będzie większa niż grudniowe 30pb). Podkreślono również, że podnoszona będzie też stopa depozytowa. MNB będzie kontynuował cykl podwyżek dopóki oczekiwana w średnim terminie inflacja nie ustabilizuje się wokół celu, a bilans ryzyka nie stanie się neutralny.

 

USA: Nastroje amerykańskich konsumentów mierzone przez Conference Board pogorszyły się w styczniu po raz pierwszy od września

(indeks spadł do 113,8 ze 115,2 pkt.). Nadal poprawiała się ocena bieżącej sytuacji, ale obawy przed pandemią i rosnącą inflacją osłabiły oczekiwania. Deklaracje zakupowe wskazywały na kontynuację ekspansji konsumpcji. ŚWIAT: MFW opublikował nowe prognozy dla globalnej gospodarki. Prognoza wzrostu światowego PKB w 2022 została zrewidowana w dół o 0,5pp do 4,4% wobec 4,9% oczekiwanych w październiku (i wobec szacowanego na 5,9% wzrostu w 2021). Rewizja prognoz dla świata w głównej mierze odzwierciedla korekty oczekiwań co do wzrostu w USA (4,0% wobec 5,2% prognozowanych wcześniej) i Chinach (4,8% vs 5,6% oczekiwanych wcześniej). Prognozę dla strefy euro obniżono w mniejszym stopniu, o 0,4pp do 3,9%, a dla Niemiec o 0,8pp do 3,8%. Ekonomiści MFW dodali, że podwyższona inflacja utrzyma się dłużej niż wcześniej oczekiwano, ale już pod koniec tego roku powinna się zacząć obniżać z uwagi na zacieśnianie polityki pieniężnej i wygasanie problemów podażowych w światowej gospodarce. Jednocześnie MFW podniósł prognozę globalnego wzrostu w 2023 do 3,8% (o 0,2pp wobec oczekiwań z października). Bilans ryzyka dla prognoz Funduszu pozostaje negatywny, głównie z uwagi na niepewność związaną z pandemią koronawirusa, a także z ryzykiem, jakim dla gospodarek wschodzących są podwyżki stóp procentowych w gospodarkach rozwiniętych, w szczególności w USA.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejne podwyżki stóp; nastroje konsumentów w USA, tempo wzrostu światowego handlu - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejne podwyżki stóp; nastroje konsumentów w USA, tempo wzrostu światowego handlu - 2

 

POL: L.Kotecki (RPP) powiedział, że nierównowagi gospodarcze narastają, czego efektem jest wysoka inflacja

Reklama

Jego zdaniem wzrost gospodarczy w 4q21 przyspieszył do 8%, a w całym roku PKB wzrósł o ok. 6%. Jednocześnie zauważył, że RPP w ostatnich latach zbyt dużą wagę przywiązywała do obniżania stopy bezrobocia. Jego zdaniem pierwszym zadaniem nowej Rady będzie okiełznanie presji popytowej, która przeradza się także w presję kosztową. W dzisiejszym wywiadzie dla DGP dodał, że styczniowa inflacja może być dwucyfrowa, a jej podwyższona dynamika utrzyma się do 2024.

POL: Ł.Hardt (RPP) powiedział, że założenia polityki pieniężnej NBP w obecnym kształcie marginalizują rolę RPP w kształtowaniu polityki monetarnej z uwagi na brak władczości Rady nad procesem skupu papierów wartościowych. Dodał, że według badań NBP przełożenie poziomu kursu walutowego na inflację wzrosło w ostatnich latach, a polityka NBP ma wpływ na ten kurs, a więc i pośrednio na ceny surowców importowanych z zagranicy.

 

POL: G.Ancyparowicz i J.Żyżyński (RPP) napisali we wspólnym artykule dla Rzeczpospolitej,

że pochopne zacieśnianie polityki pieniężnej może skruszyć równowagę między wzrostem i stabilnością finansów publicznych. POL: E.Gatnar (od dziś były członek RPP) powiedział, że konieczność uniknięcia spirali płacowo-cenowej wymaga dalszych podwyżek stóp. Dodał, że Polski Ład może dodatkowo napędzić inflację. Jego zdaniem stopa referencyjna powinna przekroczyć 3%, co spowolniłoby wzrost gospodarczy w tym roku do 4%.

 

CZE: T.Nidetzky (wiceprezes CNB) powiedział, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu stopy procentowe w Czechach powędrują powyżej 4%,

Reklama

a ich szczyt może zostać osiągnięty na wiosnę w okolicy 5%. Dodał, że bank chce podnosić stopy najszybciej jak tylko może. CNB nie zamierza jednak utrzymywać stóp na wysokim poziomie za długo. Jeżeli inflacja miałaby się znaleźć w trendzie spadkowym, to do obniżek stóp mogłoby dojść już pod koniec 2022.

 

ŚWIAT: Wolumen światowego handlu w listopadzie wzrósł o 2,0% m/m

(wobec +1,1% m/m w październiku). Dane sugerują, że obroty w globalnej gospodarce w 4q21 zaczęły odbijać po spowolnieniu odnotowywanym w 2q-3q21.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejne podwyżki stóp; nastroje konsumentów w USA, tempo wzrostu światowego handlu - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Kolejne podwyżki stóp; nastroje konsumentów w USA, tempo wzrostu światowego handlu - 3

 

POL: Wyniki ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego wskazały, że wszystkie ankietowane hotele (221) zamierzają podnieść ceny w 2022

w związku ze wzrostem istotnych kosztów działalności, w tym kosztów mediów, podatków czy wynagrodzeń. IGHP podało, że 32% badanych spodziewa się wzrostu od 11 do 15%, a 28% dla zakresu od 16 do 20%.

Reklama

POL: Komisarz ds. budżetu, J.Hahn, powiedział, że KE może zaproponować zamrożenie funduszy strukturalnych dla Polski i Węgier w związku z obawami o praworządność jeszcze przed zaplanowanymi na 3 kwietnia wyborami na Węgrzech.

POL: Wyrok w sprawie mechanizmu warunkowości, który został zaskarżony do TSUE przez rządy Polski i Węgier, zostanie ogłoszony 16 lutego.

Czytaj więcej

Artykuły związane z wartość handlu światowego