Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

warszawa fundusze kupują mieszkania

  • Ile mieszkań wykupił holenderski fundusz?
  • Co dalej z nieruchomościami? 
  • W których miastach zjawisko pakietowego zakupu nieruchomości ulega nasileniu? 

 

Nieruchomości nabywane pakietowo 

Zagraniczne podmioty skupują w Polsce nieruchomości pakietowo. Serwis propertynews.pl poinformował o grupie Van der Vorm na warszawskiej Pradze, która dokonała zakupu całego bloku, a mieszkania ma zamiar przeznaczyć na wynajem. Mowa o 119 lokalach mieszkalnych znajdujących się przy ul. Siennickiej. 

 

Zobacz również: Ceny mieszkań - 20 tys. za mkw. przebite, a pół miliona nie wystarczy na kawalerkę

 

Reklama

Transakcja w stolicy budzi jawny sprzeciw społeczeństwa. Gdy ceny na rynku osiągają nowe rekordy, z perspektywy przeciętnego Kowalskiego coraz trudniej o nabycie mieszkania. Tymczasem holenderski fundusz “za jednym zamachem” dokonał zakupu całej nieruchomości. 

 

 

Reklama

“Mamy obecnie wiodącą pozycję na rynku wynajmu mieszkań komercyjnych w Polsce. Kontynuujemy inwestycje i rozwój: wciąż widzimy wiele możliwości. Koncentrujemy się na strategicznych lokalizacjach: blisko stacji metra i dworców, niedaleko uniwersytetów i centrów miast” - skomentował René Voortmeijer, CCO Grupy Van der Vorm.

Fundusz kupuje również mieszkania w Krakowie, również skupiając się na strategicznych lokalizacjach. Wskazano, że w planach są kolejne inwestycje na naszym rynku. 

Portal propertynews.pl wskazuje z kolei, że to nie jedyny przykład zagranicznego podmiotu skupującego pakietowo mieszkania w największych polskich miastach. Na rynku odnotowano również obecność podobnych instytucji, w przypadku których kapitał pochodzi z Niemiec, USA, Norwegii czy Izraela. Według doniesień medialnych coraz uważniej naszemu rynkowi przyglądają się fundusze z RPA czy Japonii. 

 

Zobacz również: Gdzie szukać mieszkania? W tych miastach oferta znacząco się uszczupliła

 

Rynek PRS w Polsce - perspektywy rozwoju 

Reklama

Rynek najmu instytucjonalnego dopiero raczkuje w Polsce, mając ok. 1% udział. Pojawiają się jednak prognozy, że w przyszłości może odegrać ważną rolę, szczególnie przy obserwowanym, dynamicznym wzroście cen na rynkach pierwotnym czy wtórnym i utrzymującej się niskiej podaży. 

Moim zdaniem, rozwój tego rynku jest nieunikniony. Zmiany kulturowe, stylu życia oraz potrzeb pokolenia, które wchodzi w dorosłe życie, idealnie wpisuje się w sektor PRS. Rozwojowi sektora PRS sprzyjać też będzie utrzymująca się luka podażowa to znaczy brak wystarczającej dostępności mieszkań w odpowiednim standardzie” - komentował dla Dompress Damian Tomasik, założyciel Alter Investment. 

W Polsce rozwojem rynku PRS zajmuje się m.in. Murapol, spółka deweloperska, która zadebiutowała pod koniec roku na GPW. Oczekuje się, że w kolejnych latach sektor instytucjonalnego najmu obejmie ponad 90 tys. mieszkań. 

Przeciwnicy rozwoju rynku PRS wskazują na konieczne zmiany prawne, które mogłyby regulować zakupy pakietowe.

 

Reklama

Zobacz również: Mieszkanie w Wielkiej Brytanii - rekordowe ceny najmu! Co z czynszami w 2024 roku?

Czytaj więcej

Artykuły związane z warszawa fundusze kupują mieszkania