Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

waluty a wybory w USA

  • Co dalej z notowaniami polskiego złotego?
  • Czy wygrana Harris wesprze kurs USD?
  • Jak zareaguje dolar na zwycięstwo Trumpa?


 

Zagrożenie dla polskiego złotego. Ekonomiści ostrzegają

Polski złoty jest jedną z walut najbardziej podatnych na zmiany w związku z nadchodzącymi wyborami w USA, jak wynika z najnowszej analizy ING.

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: ING. Economic and Financial Analysis.

Reklama


Głównymi kwestiami w wyborach w USA dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej są oczywiście podejście kandydatów na prezydenta do NATO i konflikt Ukraina-Rosja, który ze względu na swoją bliskość i zaangażowanie polityczne najbardziej wpływa na ten region. - Polska przyciąga uwagę rynków z powodu swojego bliskiego sąsiedztwa z obszarem konfliktu oraz znaczącego zaangażowania politycznego we wspieranie Ukrainy. Dodatkowo, ostatnie dwa lata pokazują, że polski złoty jest najbardziej podatną walutą w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. - czytamy w raporcie. 

Ogólnie rzecz biorąc, powiązania między USA a Europą Środkowo-Wschodnią są prawdopodobnie najsilniejsze w historii.

"Wyższe wydatki na obronę i bliższe stosunki handlowe z USA mogą zapewnić walutom Europy (w tym polskiemu złotemu) pewną ochronę przed nowymi zagrożeniami handlowymi" - napisano.

 

Wykres. Wybory w USA a kursy walut - potencjalne scenariusze

  EUR/USDUSD/JPYEUR/PLN

1

Prezydent Trump4Q24 1.024Q24 1524Q24 4.35
Kongres Republikanów2Q25 1.002Q25 1552Q25 4.37
Senat Republikanów4Q25 0.954Q25 1554Q25 4.42

2

Prezydent Trump4Q24 1.064Q24 1504Q24 4.30
Kongres Republikanów2Q25 0.982Q25 1452Q25 4.37
Senat Demokratów4Q25 1.034Q25 1484Q25 4.33

3

Prezydent Harris4Q24 1.124Q24 1404Q24 4.25
Kongres Republikanów2Q25 1.152Q25 1352Q25 4.23
Senat Demokratów4Q25 1.184Q25 1304Q25 4.20

Źródło: ING. Economic and Financial Analysis.

 

Reklama

Zobacz również: Wiemy, ile zarabia 10% najbogatszych Polaków. Jesteśmy daleko za Niemcami w kwestii zarobków

 

Co będzie dalej z kursem złotego?

Analitycy ING prognozują, że kurs euro wobec złotego przekroczy 4,30 w najbliższym czasie.

Krajowe i europejskie tło makroekonomiczne powinno wspierać stosunkowo agresywne luzowanie polityki pieniężnej przez Narodowy Bank Polski (NBP), zwłaszcza że prezes Banku niedawno złagodził swoje stanowisko w sprawie polityki pieniężnej. - czytamy w analizie ING. 

Tabela. Kurs EUR/PLN - przewidywania

 

Cena Spot

Nastawienie

1M

3M

6M

12M

EUR/PLN

4.2816

Lekko optymistyczne

4.30

4.33

4.33

4.35

Źródło: Refinitiv, ING forecasts.


 

Reklama

Polska waluta pozostaje lekko przewartościowana w stosunku do euro, mówią analitycy ING. Według nich agresywne oczekiwania rynkowe dotyczące obniżek stóp procentowych NBP są głównym czynnikiem wpływającym na prognozy. Nie przewidują jednak, aby oczekiwania te miały spaść w najbliższym czasie, co powinno skutecznie ograniczyć potencjalne umocnienie PLN do końca roku.

 

Wykres. Kurs euro do złotego - prognoza

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Refinitiv, ING forecasts

 

Biden vs Harris. Jak zareaguje amerykański dolar?

Daniel Kostecki, analityk rynków finansowych w CMC, zwraca uwagę na możliwe umocnienie dolara, co byłoby sprzeczne z celami, do których dąży Trump.

Reklama

"W teorii wygrana Trumpa ma prowadzić do luźnej polityki fiskalnej, co powinno implikować bardziej restrykcyjną politykę monetarną, co z kolei powinno umocnić USD. To z kolei idzie przeciwko wypowiedziom Donalda Trumpa, który chciałby wiedzieć słabego dolara, aby gospodarka USA była bardziej konkurencyjna eksportowo. W teorii raczej to nie jest możliwe, co mogłoby prowadzić kurs EURUSD poniżej parytetu w 2025 r". 

Z kolei wygrana K. Harris wiązać się może z restrykcyjną polityką fiskalną, co może prowadzić do luźniejszej polityki monetarnej i w rezultacie do osłabienia USD. - Wtedy pod koniec 2025 r. kurs EURUSD mógłby oscylować w rejonie 1,18. - podkreśla

 

Warto jednak pamiętać, że prognozy Kosteckiego opierają się głównie na wpływie polityki fiskalnej na politykę monetarną, nie uwzględniając szerszego otoczenia makroekonomicznego ani działań innych banków centralnych i rządów.

 

Zobacz również: Przed debatą Harris-Trump: 3 scenariusze wyborcze

 

Reklama

Natomiast Marek Rogalski, ekspert walutowy z Bossy podkreśla złożoność i niepewność polityczną. - Odpowiedź nie jest łatwa. Harris generalnie optuje za wyższymi podatkami, co może podciąć zyski firm. Dlatego teoretycznie rynki akcji mogą upatrywać w Trumpie korzyści z potencjalnie niższych podatków. 

Ale na tym się to raczej kończy. Były prezydent jest postrzegany jako ten, który może doprowadzić do wzrostu deficytu i wyhamowania spadku inflacji poprzez szereg populistycznych decyzji, w tym tych dotyczących wyższych ceł na importowane produkty. Idąc tym tropem można obawiać się, że FED za jego kadencji może mieć nieco utrudnione zadanie i skala obniżek stóp procentowych może być mniejsza i tym samym dolar nie będzie miał pola do większego osłabienia. Inna sprawa, że powrót Trumpa może oznaczać niepewność geopolityczną, czyli czynnik dodatkowo podbijający dolara. 

Innymi słowy - Trump może oznaczać silniejszego dolara, a Harris utrzymanie obecnego status quo bazującego na rynkowych sentymentach. Nie sądzę jednak, żeby debata telewizyjna jakoś wpłynęła na sondaże. Te mogą być wyrównane aż do samego końca, a o wyniku wyborów być może zadecydują wyniki w jednym z tzw. stanów wahadłowych. - wskazuje ekspert.

 

Zobacz również: Trump alarmuje: bez pieniędzy, bez ochrony! Co z NATO?

Czytaj więcej

Artykuły związane z waluty a wybory w USA