Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

walutomat kalkulator

Z pewnością nie jeden raz słyszałeś o internetowej wersji kantoru wymiany walut, jak wiadomo znaczna część usług czy sklepów ma już swoje odpowiedniki w sieci i tak też stało się kilka lat temu w przypadku kantoru internetowego. Jest on dokładnie tym co wskazuje nazwa - odpowiednikiem stacjonarnego punktu wymiany walut. Opcja taka jest zdecydowanym ułatwieniem, oszczędnością czasu, a często także i środków, gdyż kursy wymiany najczęściej są korzystniejsze od tych w stacjonarnych punktach. Zachęcamy do zapoznania się ze stworzonym przez nas rankingiem ofert dostępnym w listopadzie 2022.

Z artykułu dowiesz się:

  1. Czy jest kantor internetowy?
  2. Na jakich zasadach działa kantor internetowy?
  3. Jak wymienić walutę w kantorze internetowym?
  4. Jaką ofertę kantoru internetowego wybrać w listopadzie 2022?

 

Co to jest kantor internetowy?

Chcesz dokonać szybkiej wymiany pieniędzy bez konieczności wypłacania pieniędzy ze swojego konta? Jednym z przydatnych rozwiązań jest stworzenie konta w kantorze internetowym. Zajmuje to kilka minut, a bez wychodzenia z domu możesz wymienić walutę i dokonać transakcji. Kantor internetowy to alternatywa dla kantoru stacjonarnego, z którego korzystanie wymaga otwarcia rachunku w wybranej instytucji finansowej.

Reklama

Po zarejestrowaniu się w systemie, podaniu wszystkich niezbędnych informacji do założenia konta, możesz skorzystać z dostępnych opcji, tj. w szczególności kantor wymiany walut, przelewy krajowe i zagraniczne, przelewy ekspresowe, czasem także forma płatności BLIK. Kantor online to dobre rozwiązanie dla osób, które otrzymują wynagrodzenie w obcej walucie, często podróżują i prowadzą interesy w walutach innych niż rodzima.

Wymiana walut jest nadal możliwa w stałych punktach wymiany walut i prawie każdej instytucji bankowej, ale w większości przypadków lepszym rozwiązaniem jest prowadzenie takich operacji online. Warto tutaj przytoczyć przykład iż na transakcjach podstawowymi walutami: EUR, USD, CHF czy GBP najlepsze kantory internetowe oferują spready na poziomie tylko 2-3 groszy różnicy. W stacjonarnych placówkach różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży dowolnej waluty często wynosi kilkanaście groszy. Istnieje wiele powód dla których warto przekonać się do założenia rachunku i korzystania z konkurencyjnych rynkowych ofert.

 

Jak wygląda wymiana walut w kantorze internetowym?

Wymiana walut za pośrednictwem internetowego kantoru wymiany walut wymaga od użytkownika posiadania profilu oraz rachunku bankowego, w przypadku kantoró internetowych, należących do instytucji bankowych. Klient wpłaca na rachunek kwotę wymienialną, której ma dotyczyć transakcja a anstępnie wybiera odpowiednią dla siebie walutę. Aktualne kursy walut są widoczne dla klienta, dzięki czemu użytkownik może wybrać najkorzystniejszy kurs wymiany. Z góry ustalona kwota w wybranej walucie przekazywana jest na wskazane przez niego konto. Cały proces nie zajmuje duzo czasu i odbywa się za pośrednictwem bankowości internetowej, czy aplikacji w przyapdku banków, lub przez platformę. 

 

Ranking kantorów internetowych listopad 2022 - liczba dostępnych walut

Reklama

 

Nazwa instytucji

Liczba walut

Walutomat

9

Alior Bank

22

Internetowykantor

21

Cinkciarz

28

Citi Handlowy

15

mBank

12

Liderwalut

16

Santander

5

Trejdoo

17

PKO BP

11

Ranking kantorów internetowych listopad 2022 - liczba dostępnych walut

 

Reklama

Zgodnie z powyższą tabelą widzimy jak prezentuje się liczba walut w danym kantorze internetowym, tutaj z pewnością pierwsze miejsca należą do Cinkciarza, Alior Banku oraz Internetowego Kantoru, które oferują kolejno dostęp do 28, 22 i 21 różnych walut. Zerknijmy na ofertę Cinkciarza, widzimy tutaj dostęp do walut takich jak: Frank szwajcarski, Euro, Funt brytyjski, Dolar amerykański, Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Dolar australijski, Lew bułgarski, Dolar kanadyjski, Korona czeska, Korona czeska, Dolar hongkoński, Kuna chorwacka, Forint węgierski, Nowy szekel izraelski, Jen japoński, Peso meksykańskie, Korona norweska, Dolar nowozelandzki, Lej rumuński, Dinar serbski, Korona szwedzka, Dolar singapurski, Bat tajlandzki, Lira turecka, Rand południowoafrykański, Złoty.

Na drugim miejscu z pewnością znalazłaby się oferta Alior Banku, kolejno na trzecim Internetowego kantoru. Kolejność instytucji w rankingu jest niestety inna dlatego iż braliśmy pod uwagę także inne zmienne, takie jak spread, platforma i jej funkcjonalność, konieczność założenia konta w przypadku instytucji bankowych, opinie klientów, sposoby przelewów oraz inne, tj. pozostałe koszty, opłaty.

 

 

Ranking kantorów internetowych listopad 2022 - na przykładzie 4 głównych walut (EUR. USD, GBP, CHF)

 

Nazwa instytucji

Średni spread

Walutomat

0,53%

Alior Bank

0,70%

Internetowykantor

0,73%

Cinkciarz

0,82%

Citi Handlowy

0,67%

mBank

0,59%

Liderwalut

0,67%

Santander

0,73%

Trejdoo

0,82%

PKO BP

0,96%

Ranking kantorów internetowych listopad 2022 - na przykładzie 4 głównych walut (EUR. USD, GBP, CHF)

 

W powyższej tabeli widzimy wyszczególnione nazwy instytucji a przy nich wysokość średniego spreadu. Dla jasności powiedzmy sobie wcześniej czym tak w ogóle jest spread walutowy i jak łatwo go obliczyć.

 

Co to jest spread walutowy?

Reklama

Spreadem walutowym nazywamy różnicę między kursem po jakim dokonaliśmy zakupu danej walut a kursem po jakim dokonaliśmy sprzedaży. Przykładowo - kupując w kantorze, czy przez pośrednictwo banku walutę w określonej kwocie widzisz kurs po jakim dokonujesz transakcji, ale obok widzisz także drugą często niższą wartość - jest to kurs po jakim możesz sprzedać tę samą walutę.

 

 

Różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży

Różnica między ceną zakupu a ceną sprzedaży jest zyskiem dla operatora. Warto pamiętać iż na rynku walutowym zmienność kursów walut jest bardzo częsta, a to wynika zarówno z sytuacji gospodarczej, politycznej i makroekonomicznej danego kraju.

Wzór na obliczenie wartości procentowej spreadu walutowego:

Reklama

Spread = (kurs sprzedaży waluty – kurs kupna waluty) / [0,5*(kurs sprzedaży waluty + kurs kupna waluty)] *100%)

Spread reprezentuje koszty dodatkowe wymiany walut: marżę banku, kantoru czy innego pośrednika oraz koszt przeprowadzenia takiej transakcji. Wartość spreadu wyrażana jest w procentach lub w pipsach. Pips czyli czwarta cyfra po przecinku w kursach walutowych. Czwarta cyfra po przecinku w notowaniach kursowych to 1 pips, a 100 pipsów to 1 grosz.

Z pewnością biorąc pod uwagę jedynie spread walutowy na pierwszym miejscu znalazłaby się oferta Walutomatu wyliczonym przez nas średnim spreadem 0,53%, na drugim mBanku ze spreadem 0,59%, a na trzecim egzekwo oferta banku Citi Handlowy oraz Liderwalut, gdzie różnica między średnią ceną zakupu a ceną sprzedaży to 0,67%. Na kolej pozycji umieścilibyśmy propozycję Alior Bank ze spreadem 0,7%.

 

 

Ranking kantorów internetowych listopad 2022 - opłata związana z prowadzeniem konta

Reklama

 

Nazwa instytucji

Opłata za rachunek

Walutomat

0 PLN

Alior Bank

0 PLN

Internetowykantor

0 PLN

Cinkciarz

0 PLN

Citi Handlowy

0 PLN

mBank

0 PLN

Liderwalut

0 PLN

Santander

0 PLN

Trejdoo

0 PLN

PKO BP

0 PLN

Ranking kantorów internetowych listopad 2022 - opłata związana z prowadzeniem konta

 

Reklama

Powyższa tabela prezentuje koszty związane z prowadzeniem rachunku, bardzo łatwo zauważyć, iż wszędzie wynosi ona dokładnie 0 PLN. Jeśli dokładnie przypatrzyłeś sie naszemu rankingowi z pewnością zauważyłeś, iż widnieje w nim wiele ofert instytucji bankowych takich jak Alior Bank, Citi Handlowy, mBank, Santander czy PKO Bank Polski - każda z tych instytucji umożliwia klientom dostęp do kantoru walutowego całkiem za darmo, dokładnie jak w przypadku dostepu do kont walutowego. Czy jest konto walutowe, i jak wyglądają oferty najlepszych rachunków walutowych dowiesz się z naszego rankingu kont walutowych na listopad 2022.

 

Ty też z pewnością posiadasz rachunek bankowy, po analizie zauważysz, że aby korzystać z kantoru internetowego instytucji bankowej konieczne będzie założenie tam rachunku osobistego. Warto zwrócić uwagę także na to jaka twój operator usług proponuje ofertę.

 

Ważnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo transakcji, przed dokonaniem wyboru zwróć uwagę na to jak prezentują się opinie o instytucji oraz w jaki sposób autoryzowane są transakcje, jak prezentuje się przejrzystość informacji o niej, jak wygląda strona internetowa, czyli istnieje możliwość łatwego skontaktowania się z obsługą.

Reklama

 

Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest wymiana walut w kantorze internetowym, tak jak już to wspomnieliśmy. Czasem jednak konieczne jest skorzystanie z tradycyjnego, stacjonarnego punktu wymiany, w sytuacji gdy potrzebujesz obcą walutę w gotówce. Oczywiście możesz tego dokonać wymieniać walutę przez pośrednictwo kantoru internetowego, a następnie zlecając wypłatę gotówki będąc już za granicą. Warto jednak uprzednio sprawdzić dokładnie kwoty prowizji, gdyż szczególnie instytucje bankowe ustalają je w swojej ofercie na wysokim poziomie. Wtedy bardziej opłacalną opcją okaże się skorzystanie ze stacjonarnego punktu wymiany walut.

 

Jeśli Twoim zdaniem nie uwzględniliśmy w naszym rankingu korzystnej oferty, która powinna się tutaj znaleźć - koniecznie daj nam znać w komentarzu lub bezpośrednio: support@fxmag.pl

Czytaj więcej