Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

w który indeks warto zainwestować

Rosnące obawy przed niewypłacalnością USA oraz nadchodzącą recesją są wyzwaniem dla inwestorów. Na rynku wzrasta niepewność, która powiązana jest z inflacją utrzymującą się powyżej celu, restrykcyjną polityką pieniężną czy niższym wzrostem gospodarczym. 

Zobacz również: Słynny amerykański bankier ostrzega przed paniką, która może wstrząsnąć giełdami

 

  • W trudnych warunkach ekonomicznych eksperci New York Life Investments wskazują trzy przykładowe strategie, które w przeszłości pozwoliły na uzyskanie wysokich stóp zwrotu.
  • Zdaniem ekspertów sprawdzonym przepisem na skuteczną dywersyfikację jest inwestowanie w "wartościowe" akcje, ekspozycja na rynek surowcowy oraz rozważenie indeksu powiązanego z infrastrukturą. 
  • Legendarny inwestor Ray Dalio przypomina, jak ważne dla inwestora jest uświadomienie sobie, w której fazie cyklu znajduje się gospodarka.  

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

1. Inwestowanie w “wartościowe” akcje 

Jak zauważają analitycy NYLI, w przeszłości w czasie wolniejszego wzrostu oraz podwyższonej inflacji akcje określonych spółek były dobrym wyborem za sprawą niskiej korelacji z cyklem koniunkturalnym. Mowa o przedsiębiorstwach działających na rynku nieruchomości, akcjach zakładów użyteczności publicznej, firmach działających w systemie opieki zdrowotnej czy branżach skupionych wokół podstawowych artykułów konsumenckich. Zdaniem analityków są to tzw. sektory defensywne, które mogą pomóc w zapewnieniu odporności w ramach zdywersyfikowanego portfela. 

Zobacz również: Kiedy kupować indeks SP500? Zysk na akcje prawdę Ci powie...

 

2. Ekspozycja na rynek surowcowy 

Sytuacja geopolityczna skłania do większego zainteresowania surowcami w perspektywie długoterminowej. W tym przypadku mowa szczególnie o postępującej transformacji energetycznej, metalach napędzających przemysł OZE oraz pierwiastkach kluczowych z perspektywy chińskiej gospodarki.

Aby wyjaśnić szczątkową obecność, ale spore znaczenie inwestycyjne surowców, analitycy NYLI przywołują szeroką perspektywę czasową. Zauważyli oni, że w ciągu ostatnich 25 lat hipotetyczny portfel z 5% alokacją w towary miał wyższy zwrot skorygowany o ryzyko niż portfel tradycyjny (akcje 60%, obligacje 40%). Można to zobaczyć we współczynniku Sharpe'a, który mierzy stopy zwrotu z portfela skorygowane o ryzyko. 

Zobacz również: Cena tego metalu ruszy na historyczne maksima, to tylko kwestia czasu

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: Visual Capitalist

 

3. Infrastruktura 

Strategia ta ma znaczenie szczególnie w przypadku inwestorów zorientowanych na rynek amerykański. Zgodnie ze zmianą dyskursu politycznego i utrzymującej się wrogiej postawy na liniii Waszyngton-Pekin, administracja Bidena wprowadza szereg ustaw dążących do samowystarczalności amerykańskiej gospodarki. Mowa o szeroko zakrojonych planach modernizacyjnych. Według danych przytoczonych przez NYLI wydatki rządowe w ciągu następnej dekady w sektorach energii, transportu i łączy szerokopasmowych wyniosą 1,3 bln USD.

Infrastruktura ma być zatem wspierana przede wszystkim przez rosnące wydatki rządowe. Może zapewnić to potencjalnie stabilniejsze zwroty w porównaniu z alternatywnymi aktywami. 

Zobacz również: W co inwestować pieniądze 2023? W co ulokować duże kwoty?

 

 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Investing.com

 

Eksperci przywołują przykład indeksu Dow Jones Brookfield Global Infrastructure, który na przestrzeni lat był odporny na spadki rynkowe. Co więcej, w niespokojnych latach 2022, 2008 i 2000 osiągnął znacznie lepsze wyniki niż indeks S&P 500. 

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Visual Capitalist  

Dywersyfikacja metodą na przetrwanie recesji? 

Reklama

Według Raya Dalio rozważna dywersyfikacja może ustabilizować wyniki w trudnych czasach. Dalio to legendarny inwestor, którego majątek szacuje się na 27,4 mld USD, przez ponad 40 lat brał czynny udział w budowaniu relacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chińską Republiką Ludową. Ekspert przypomina, że różnorodność jest kluczem do uniknięcia spadków. Według jego strategii dywersyfikacja w nieskorelowane aktywa może zmniejszyć ryzyko o 70% do 80%. Przypomina, że nic z tego, co obecnie obserwujemy, nie jest nowe, lecz jest powtarzalnym cyklem. 

"Podobnie jak wiele rzeczy w życiu, gospodarka również przechodzi przez swoje cykle. Obserwując i rozumiejąc te cykle gospodarcze, możemy być lepiej przygotowani do stawienia im czoła. To tak, jakby lekarz patrzył, jak w kółko dzieje się to samo. Daje mi perspektywę, której potrzebuję. I to nie jest teoretyczne – służy do radzenia sobie z tym, co dzieje się teraz" - powiedział w podcaście The Investopedia Express. 

Zobacz również: Cena złota w drodze na historyczne rekordy? Czy królewski kruszec dalej będzie „bezpieczną przystanią”?

Czytaj więcej