Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

votum nieufności

Mateusz Morawiecki został zaprzysiężony na prezesa Rady Ministrów przez prezydenta RP. Znamy nazwiska osób, które mają stanąć na czele poszczególnych resortów. 

 

  • Ponad połowę Rady Ministrów mają stanowić kobiety.
  • M. Morawiecki ma 2 tygodnie na wygłoszenie exposé.
  • Kandydatem na premiera ze strony opozycyjnej KO jest Donald Tusk. 

 

Skład nowego rządu - nie obyło się bez kontrowersji  

W porównaniu do poprzedniego rządu PiS, stanowisko utrzymał m.in. Mariusz Błaszczak, który ma pozostać Szefem MON-u. Minister rozwoju i technologii ma zostać natomiast Marlena MalągDorota Bojemska stanie na czele Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Ministerstwem Spraw Zagranicznych ma pokierować Szymon Szynkowski vel Sęk. Piastujący dotychczas stanowisko wiceministra Paweł Szefernaker stanie za sterami MSWiA. Dyrektor generalna MAP Marzena Małek ma zostać szefową Ministerstwa Aktywów Państwowych. Były prezes Rządowego Centrum Legislacyjnego Krzysztof Szczucki został mianowany na Ministra Edukacji i Nauki. 

Reklama

 

Zobacz również: Ta spółka wkrótce pojawi się na GPW! KNF zatwierdził prospekt

 

Były przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Kosztowniak ma pokierować resortem finansów. Małgorzata Jarosińska-Jedynak jest kandydatką na szefową Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Za kierowanie Ministerstwem Infrastruktury ma odpowiadać Alvin Gajadhur, pełniący od 2017 r. funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Resort klimatu ma być zarządzany przez Annę Łukaszewską-Trzeciakowską.

Dotychczasowa wiceminister Anna Gembicka stanie na czele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Danuta Dmowska-Andrzejuk ma natomiast pokierować resortem sportu i turystyki. Stanowisko ministra sprawiedliwości obejmie Marcin Warchoł, będący wcześniej wiceministrem w tym resorcie. Ewa Krajewska ma objąć stanowisko Ministra Zdrowia (wcześniej piastowała stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego). 

 

Zobacz również: MFW daje pieniądze, ale oczekuje od Ukrainy radykalnych zmian

 

W sieci głośno w szczególności o Dominice Chorosińskiej, która ma stanąć na czele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzja ta spotkała się z krytycznymi uwagami. 

Reklama

Szefową Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma zostać Izabela Antos, a ministrem-członkiem Rady Ministrów Jacek Ozdoba.

Krytykowany jest brak Ministerstwa Cyfryzacji. Ekonomista Jan Oleszczuk-Zygmuntowski przywołuje szereg zagrożeń, które powinny być zarządzane i regulowane przez ten resort. 

 

Reklama

 

Jakie kroki podejmie premier?

Warto przypomnieć, że premier ma 14 dni na wygłoszenie exposé. Zawalczy również o wotum zaufania. Jeśli nie uda się utworzyć rządu, w kolejnym etapie działania tego podejmie się Sejm. 10 listopada parafowano umowę koalicyjną przez przewodniczącego Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska, przewodniczącego Polski 2050 Szymona Hołowni, prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz współprzewodniczących Nowej Lewicy: Włodzimierza Czarzastego i Roberta Biedronia.

 

Zobacz również: Które spółki z GPW skorzystają na powrocie handlowej niedzieli?

 

Decyzje podjęte przez premiera zostały już skrytykowane przez prezesa Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kosiniak-Kamysz nazywa rząd "dwutygodniowym".

Reklama

 

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z votum nieufności