Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

USDPLN kurs pary walutowej

Na rynku stopy procentowej ostatni tydzień przyniósł wysoką zmienność notowań determinowaną posiedzeniami banków centralnych. Mimo, że Fed, EBC czy BoE rozpoczęły proces normalizacji polityki pieniężnej, rentowności US Treasuries i Bundów w ostatnim tygodniu spadły. Nasilająca się presja inflacyjna ciągnie za to w górę notowania kontraktów FRA w regionie CEE-3, które zaczęły wyceniać wzrost stóp procentowych w Polsce powyżej 3%, w Czechach do 4%, a na Węgrzech nawet do 5%. Rozwój pandemii był w ostatnich tygodniach czynnikiem, który w skali globalnej rozbudzał obawy przed spowolnieniem gospodarczym i chłodził obawy przed podwyżkami stóp procentowych.

 

Do końca 2021 r. oczekiwać można większej stabilizacji notowań polskich obligacji przy mniejszej aktywności inwestorów na rynku

Krzywe dochodowości, szczególnie w przypadku krótkich terminów, może podtrzymywać na podwyższonych poziomach publikacja kolejnych lokalnych danych makroekonomicznych planowana w najbliższych dniach, a także wypowiedzi członków RPP sygnalizujące dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej w Polsce na początku 2022 r. Ten efekt może dodatkowo wzmocnić prawdopodobna środowa podwyżka stóp procentowych zapowiadana przez czeski bank centralny. W efekcie rentowności 2-letnich obligacji powinny utrzymywać się blisko 3,0%, a 10-letnich w okolicach 3,20%.

 

Reklama

URL Artykułu

 

Kolejne listopadowe dane makroekonomiczne najprawdopodobniej pokażą wyższe dynamiki wzrostu niż październikowe, tym samym potwierdzając utrzymującą się bardzo wysoką aktywność gospodarczą. W poniedziałek poznamy w kraju dane nt. PPI (konsensus blisko 13% r/r) i produkcji sprzedanej przemysłu (konsensus w okolicach 8,5% r/r). Również środowy odczyt sprzedaży detalicznej w ujęciu realnym może pokazać wzrost blisko 9% r/r. Te mocne dane dają RPP silne podstawy pod sygnalizowaną podwyżkę stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu. Warto pamiętać, że wówczas RPP otrzyma też informację o inflacji w grudniu (7 stycznia), która potencjalnie może przebić 8% r/r. W takiej sytuacji należy spodziewać się presji na wzrost krótkiego końca krzywej dochodowości aż do posiedzenia RPP tym bardziej, że jej przedstawiciele sygnalizują jednocześnie możliwość bardziej zdecydowanego ruchu.

 

Reklama

 

Oczekiwania na dalsze podwyżki stóp widać też w przypadku innych państw naszego regionu

Węgierski MNB systematycznie zaostrza politykę pieniężną, a czeski CNB prawdopodobnie podniesie stopy procentowe w środę i to nawet o więcej niż 50 pb. (główna stopa wynosi teraz 2,75%). Chociaż wspomniane banki centralne nie są bezpośrednim punktem odniesienia dla NBP, to pozostajemy pod wpływem tych samych tendencji i ostatecznie w całym regionie podejmowane są podobne decyzje w zakresie polityki monetarnej. Również notowania rynkowe podążają w tym samym kierunku.

 

 

Reklama

Z kolei rynki bazowe pozostają w ostatnich tygodniach wyraźnie pod wpływem obaw przed dalszym rozwojem pandemii, stąd inwestorzy spokojnie podchodzą do perspektywy normalizacji polityki pieniężnej w USA i w strefie euro. Biorąc pod uwagę wysokie wskaźniki zachorowań na COVID-19 i oczekiwane krótkoterminowe tendencje w tym zakresie, wspomniane nastroje nie zmienią się istotnie do końca 2021 r. Jedynie publikacje kolejnych danych nt. inflacji konsumentów czy producentów na przełomie 2021 i 2022 r. będą inwestorom przypominać o wysokim ryzyku szybszych podwyżek stóp procentowych. Perspektywa rosnących cen będzie powstrzymywać potencjalne spadki rentowności, sprzyjając stabilizacji notowań obligacji na świecie do końca roku.

 

 

Rynek walutowy


W piątek doszło do osłabienia złotego wobec dolara oraz euro, gdzie pary EUR/PLN oraz USD/PLN były notowane odpowiednio powyżej 4,63 oraz 4,11

Solidne lokalne dany z rynku pracy miały niewielki wpływ na polską walutę. Wzrost zatrudnienia o 0,7% r/r oraz 9,8% r/r wpisuje się w oczekiwane podwyżki stóp procentowych na początku przyszłego roku. Wpływ na podwyższenie oczekiwanej inflacji na początku 2022 roku będą miały ogłoszone przez URE podwyżki cen gazu oraz prądu. Zmiana cen administrowanych nie powinna wywrzeć istotnego wpływu na zmianę zdania wewnątrz RPP, jednak utrzymanie inflacji powyżej pasma wahań wokół celu w przekroju całego przyszłego roku sprzyja przedstawianej przez niektórych członków RPP opinii o podwyżce stóp procentowych w styczniu o 50 pb. Taki ruch jest obecnie wyceniony przez rynek co powinno sprzyjać utrzymaniu notowań pary EUR/PLN w dolnych granicach przedziału 4,60-4,70 w końcówce bieżącego roku.

Reklama

 

 

W świątecznym tygodniu zaplanowane są liczne publikacje z polskiej gospodarki, jednak ich wpływ na notowania polskiej waluty powinien być ograniczony. Dane o inflacji producentów (przekraczające 10%) potwierdzą podwyższoną presję inflacyjną, a sprzedaż detaliczna oraz produkcja przemysłowa prawdopodobnie pokażą solidne dynamiki, na które w ograniczonym stopniu wpływa aktualna sytuacja pandemiczna. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej zaplanowane jest posiedzenie Narodowego Banku Czeskiego, gdzie oczekiwana jes kolejna podwyżka z obecnych 2,75%, jednak prawdopodobnie będzie ona niższa niż 125 pb z listopada. Zacieśnianie polityki pieniężnej w krajach CEE ogranicza presję na przecenę ich walut.

 

Reklama

 

Pod koniec mijającego tygodnia walutom rynków wschodzących szkodziło umocnienie dolara

Para EUR/USD powróciła poniżej poziomu 1,13. Pomimo relatywnie jastrzębiej decyzji Fed ze środy, dolar nieco tracił na szerokim rynku. Jednak w piątek rynek otrzymał potwierdzenie od prezesa Fed z Nowego Jorku, że program skupu aktywów prawdopodobnie dobiegnie końca, co otworzy przestrzeń do podwyżki stóp procentowych w dalszej części roku. Rynek instrumentów pochodnych (podobnie jak mediana prognoz członków Fed) zakłada wzrost stóp procentowych w USA o 75 pb. Na korzyść dolara w najbliższych dniach przemawiać mogą również dane o inflacji za listopad, które powinny wspierać ścieżkę przedstawioną w prognozach Fed. Rynkowy konsensus wskazuje na wzrost wskaźnika bazowego PCE do 4,5% r/r z 4,1% w październiku.

 

URL Artykułu

Reklama

 

Pierwszym bankiem centralnym z grupy krajów G7, który zdecydował się w tym roku na podwyżkę stóp procentowych był Bank Anglii (wzrost o 15 pb do 0,25%). Umocnienie kursu funta szterlinga nieco wytraciło na impecie pod koniec tygodnia, gdzie rynek oczekuje na ile dalszy rozwój pandemii (a zwłaszcza wariantu omikron) wpłynie na plany BoE do dalszych podwyżek stóp procentowych.  

W piątek kontynuowana była przecena tureckiej liry

Kurs USD/TRY na krótko przebił nawet poziom 17,0 a w skali całego tygodnia lira straciła ponad 15% wobec dolara. Tureckiej walucie szkodzą obniżki stóp procentowych (ostatni ruch o 100 pb do 14%) w obliczu podwyższonej inflacji przekraczającej 21% r/r. Dodatkowo inflacje napędzać w Turcji mogą zapowiedziane podwyżki płacy minimalnej o 50%.

 

Czytaj więcej