Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

usa inflacja wykres forward guidance

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z niemieckiej gospodarki

Produkcja przemysłowa zwiększyła się w kwietniu o 0,7% m/m wobec spadku o 3,7% w marcu. Zwiększenie dynamiki produkcji przemysłowej wynikało z wyższej dynamiki produkcji w przetwórstwie i energetyce, podczas gdy przeciwny wpływ miała niższa dynamika produkcji w budownictwie. Wzrost odnotowała również dynamika zamówień w przetwórstwie, która zwiększyła się w kwietniu do -2,7% m/m wobec -4,2% w marcu, co było efektem wyższej dynamiki zamówień zarówno krajowych jak i eksportowych. Warto jednak zauważyć, że mimo wzrostu dynamiki, zarówno zamówienia krajowe jak i zagraniczne obniżyły się w ujęciu miesięcznym. W przypadku zamówień zagranicznych spadek miał szeroki zakres geograficzny i został odnotowany zarówno w przypadku zamówień ze strefy euro, jak i spoza obszaru wspólnej waluty.

W ujęciu sektorowym doszło do dalszego silnego spadku zamówień w niemieckiej branży motoryzacyjnej. Ubiegłotygodniowe dane wskazują, że wojna w Ukrainie i sankcje krajów Zachodu nałożonych na Rosję, a także restrykcje administracyjne w Chinach wprowadzone ze względu na pogorszenie sytuacji epidemicznej w tym kraju naruszyły ciągłość łańcucha dostaw w niemieckim przemyśle. Jednocześnie zwiększona niepewność doprowadziła do osłabienia popytu wewnętrznego. Uważamy, że kolejne miesiące przyniosą wzrost aktywności w niemieckim przemyśle wraz ze stopniowym znoszeniem ograniczeń administracyjnych w Chinach (por. MAKROmapa z 23.05.2022). Mimo to dostrzegamy ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Niemczech zwiększy się w 2022 r. o 2,5% wobec wzrostu o 2,9% w 2021 r.

MAKROmapa: inflacja w USA wstrząsnęła rynkiem!  - 1MAKROmapa: inflacja w USA wstrząsnęła rynkiem!  - 1

 

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały liczne dane z amerykańskiej gospodarki

Reklama

Inflacja CPI zwiększyła się w maju do 8,6% r/r wobec 8,3% w kwietniu, kształtując się powyżej naszej prognozy (8,4%) i oczekiwań rynku (8,3%). Tym samym inflacja po przejściowym spadku w kwietniu osiągnęła w maju najwyższą wartość od grudnia 1981 r. Do zwiększenia inflacji przyczyniły się wyższe dynamiki cen nośników energii oraz żywności, podczas gdy w przeciwnym kierunku oddziaływał spadek inflacji bazowej (6,0% r/r w maju wobec 6,5% w kwietniu). W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury. Wstępny indeks Uniwersytetu Michigan zmniejszył się w czerwcu do 50,2 pkt. wobec 58,4 pkt. w maju, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (58,1 pkt.). Jest to jednocześnie najniższa wartość indeksu w historii.

Dane wskazują, że nastroje amerykańskich konsumentów, mimo dobrej sytuacji na rynku pracy, pozostają pod silnym negatywnym wpływem obaw o dalszy wzrost inflacji, dodatkowo nasilonych przez wybuch wojny w Ukrainie. Dane o inflacji stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym na czerwcowym i lipcowym posiedzeniu Fed dokona podwyżek stóp procentowych po 50pb, a następnie na każdym z trzech pozostałych posiedzeniach zwiększy stopy procentowe o 25pb. W konsekwencji na koniec 2022 r. docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [2,25%; 2,50%]. W 2023 r. oczekujemy jeszcze dwóch podwyżek po 25pb. (w I kw. i w II kw.). W konsekwencji na koniec 2023 r. docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej wyniesie [2,75%; 3,00%].

 

 

Saldo bilansu handlowego w Chinach zwiększyło się w maju do 78,8 mld USD wobec 51,1 mld USD w kwietniu,

Reklama

kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (58,0 mld USD). Jednocześnie dynamika eksportu zwiększyła się w maju do 16,9% r/r wobec 3,9% w kwietniu, a dynamika importu wzrosła do 4,1% wobec 0,0%. Wyższa aktywność w chińskim handlu zagranicznym jest efektem poprawiającej się sytuacji epidemicznej w tym kraju, która znajduje odzwierciedlenie w stopniowym znoszeniu restrykcji administracyjnych (por. MAKROmapa z 23.05.2022). Szczególnie dobrze widać to w silnym wzroście dynamiki eksportu, który wskazuje, że chińscy eksporterzy nadrabiają obecnie zaległości z poprzednich miesięcy. Prognozujemy, że w całym 2022 r. dynamika PKB w Chinach zmniejszy się do 4,0% wobec 8,1% w 2021 r., a w 2023 r. wyniesie 5,5%.

W konsekwencji uważamy, że cel dla wzrostu gospodarczego w Chinach na 2022 r., który został ustalony na poziomie ok. 5,5%, będzie trudny do osiągnięcia nawet w warunkach aktywnej polityki gospodarczej prowadzonej przez chiński rząd.

Czytaj więcej

Artykuły związane z usa inflacja wykres forward guidance