Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

udział przemysłu w pkb polski

Informacje na dziś

§  PL: Dziś o godz. 09:00 opublikowane zostanie wyliczenie za styczeń indeksu PMI dla krajowego przemysłu. Spodziewamy się jego spadku do 55,4 pkt z 56,1 pkt przed miesiącem, za czym przemawiają wskaźniki koniunktury GUS dla przemysłu w styczniu – indeksy bieżącej produkcji oraz bieżących zamówień obniżyły się względem grudnia. Niemniej dane potwierdzą trwające ożywienie w sektorze, które już jednak nie przyspiesza.

§  EZ: O godz. 10:00 poznamy natomiast końcowe wyliczenie indeksu PMI dla przemysłu w strefie euro w styczniu. Według wstępnych danych wzrósł on do 59,0 pkt z 58,0 pkt w grudniu, co okazało się pozytywną niespodzianką.

 

Komentarz dzienny – Solidny wzrost PKB w 2021 roku, choć nasilają się sygnały spowolnienia aktywności ekonomicznej - 2Komentarz dzienny – Solidny wzrost PKB w 2021 roku, choć nasilają się sygnały spowolnienia aktywności ekonomicznej - 2

Reklama

 

Wydarzenia i komentarze

§  PL: Według wstępnych danych GUS polski PKB wzrósł w 2021 roku o 5,7% po spadku o 2,5% w 2020 r. Odbicie gospodarki z kryzysu wywołanego pandemią było wyraźnie silniejsze niż pierwotne oczekiwania i w całym 2021 poziom PKB był w cenach stałych o ok. 3% wyższy niż w 2019 roku. Na podstawie dostępnych danych szacujemy, iż w samym 4Q ub. roku wzrost PKB wyniósł ok. 6,7-6,8% r/r, co oznacza przyspieszenie względem wzrostu z 5,3% r/r w 3Q 2021. Wyższa roczna dynamika niż we wcześniejszym kwartale to jednak w głównej mierze efekt niskiej bazy odniesienia, ponieważ w ostatnich miesiącach 2020 roku aktywność ekonomiczna była obniżona ze względu na zaostrzenie restrykcji przeciwepidemicznych. Według naszych szacunków w samym 4Q ub. roku gospodarka urosła o niespełna 1% kw/kw (dane odsezonowane) wobec 2,3% kw/kw w 3Q 2021, co wskazuje na stopniowe wyhamowywanie aktywności ekonomicznej i wpisuje się w scenariusz spowolnienia wzrostu gospodarczego w 2022 r., według naszej prognozy, do ok. 4,5%, choć piętrzą się negatywne czynniki ryzyka dla tych oczekiwań.

§  EZ: Zgodnie z pierwszym szacunkiem wzrost PKB w strefie euro spowolnił do 0,3% kw/kw (dane odsezonowane) z 2,3% kw/kw, co odzwierciedla nasilenie pandemii pod koniec 2021 r. oraz problemy zaopatrzeniowe w przemyśle. Dane te oznaczają, że PKB w cenach stałych w 4Q 2021 nieznacznie przewyższył poziom z 4Q 2019, tj. z okresu przed pandemią, choć w tym względzie sytuacja pozostaje mocno zróżnicowana pomiędzy krajami członkowskimi. W całym 2021 r. PKB w Eurolandzie wzrósł o 5,2% po spadku o 6,5% w 2020 r. Wraz z poprawą sytuacji epidemicznej i znoszeniem obostrzeń koniunktura w usługach Eurolandu powinna znacząco się poprawić. Jednocześnie pojawiają się informacje o stopniowym rozładowywaniu się napięć w łańcuchach dostaw w przemyśle. Stąd spodziewana jest kontynuacja wzrostu gospodarczego w 2022 r., choć w znacząco wolniejszym tempie niż w 2021 r.

§  GE: Wstępne dane wskazują, że inflacja HICP w Niemczech spadła w styczniu do 5,1% r/r z 5,7% r/r w grudniu, a więc w mniejszej skali niż konsensus prognoz. W ocenie rynków finansowych dane te stanowią argumenty przeciwko retoryce Europejskiego Banku Centralnego o „tymczasowości" wysokiej inflacji w strefie euro.

 

Reklama

Komentarz dzienny – Solidny wzrost PKB w 2021 roku, choć nasilają się sygnały spowolnienia aktywności ekonomicznej - 1Komentarz dzienny – Solidny wzrost PKB w 2021 roku, choć nasilają się sygnały spowolnienia aktywności ekonomicznej - 1

 

Rynki na dziś

Kurs EUR/PLN koncentruje się obecnie wokół poziomu 4,58 oczekując na nowe impulsy. Najnowszym argumentem przemawiającym za umocnieniem złotego i oddaleniem się notowań od bariery 4,60 były wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polskiego w ocenie którego Rada Polityki Pieniężnej ma „znaczącą" przestrzeń do podwyżek stóp procentowych. Co więcej, w przypadku pogorszenia sytuacji na Ukrainie (konflikt militarny z Rosją), NBP ma narzędzia by wesprzeć zarówno polską gospodarkę, jak i złotego. Przyszłotygodniowe posiedzenie RPP może być zatem źródłem podwyższonej zmienności, gdyż część rynku pozycjonuje się pod bardziej agresywny ruch niż podwyżka stóp procentowych o 50 bps. Póki co jednak wycena polskiej waluty pozostaje pod dominującym wpływem otoczenia zewnętrznego. Dzisiejsze poranne dane o indeksie PMI w polskim przemyśle pozostaną zatem bez wpływu na wycenę krajowych aktywów.

Czytaj więcej

Artykuły związane z udział przemysłu w pkb polski