Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

tether audit

 

  • Czym zajmuje się Tether?
  • Jak zmienia się Tether?
  • Na jakie segmenty biznesowe stawia Tether?
  • Jak wyglądają rezerwy Tether?

 

 

Firma Tether – emitent największego stablecoina - reorganizuje się w 4 dywizje, rozszerzając swoją działalność poza dotychczasową. Będzie mocniej inwestował w AI oraz kopał bitcoiny. Stawia także na działalność edukacyjną.

Reklama

 

Tether podzielił się na cztery dywizje biznesowe

Tether podzielił się na cztery części, aby potwierdzić rozszerzający się zakres działalności: Data, Finance, Power i Edu(cation). Przedsiębiorstwo, które stworzyło USDT wychodzi poza stablecoinowy biznes od dawna, ale teraz otwarcie to komunikuje i dociska pedał gazu.

Dywizja Data zajmie się strategicznymi inwestycjami w technologię, w tym sztuczną inteligencję (AI). Dywizja Finance zajmie się stablecoinem USDT, który ma kapitalizację rynkową przekraczającą 100 mld USD i odgrywa kluczową rolę na rynkach kryptowalut. Dywizja Power stanie się parasolem dla inwestycji w wydobywanie bitcoinów. Natomiast dywizja Edu ma być podwórkiem dla działań edukacyjnych.

"Ekspansja Tether poza dobrze ugruntowany stablecoin USDT oznacza zmianę paradygmatu w podejściu do wzmocnienia naszej pozycji finansowej. Koncentrując się na zrównoważonych rozwiązaniach dostosowanych do potrzeb jednostek, społeczności, miast i krajów, odpowiedzialnym wydobywaniu bitcoinów, infrastrukturze sztucznej inteligencji i zdecentralizowanych platformach komunikacyjnych, Tether aktywnie przyczynia się do tworzenia przyszłościowego ekosystemu finansowego i technologicznego" – napisała firma w komunikacie.

Firma Tether ma 10 lat i jest już aktywna w wymienionych obszarach, ale utworzenie odrębnych działów ma w założeniu odzwierciedlać rosnące znaczenie segmentów innych niż segment stablecoina. W ubiegłym roku firma Tether zainwestowała w operacje wydobywcze BTC w Urugwaju i procesor płatności w Gruzji. Włożyła również pieniądze w sztuczną inteligencję poprzez współpracę z dostawcą chmury danych Northern Data Group oraz w firmę Holepunch, która była katalizatorem rozwiązań P2P, takich jak Keet i Pear Runtime.

Reklama

Co ciekawe, firma ma już sporo inicjatyw w zakresie Tether Edu. Promuje przede wszystkim wdrażanie technologii blockchain i peer-to-peer na poziomie regionalnym i globalnym. Portfolio Tether Edu obejmuje partnerstwa publiczno-prywatne, takie jak Plan B w Lugano, a także inwestycje w platformy takie jak Academy of Digital Industries.

„Rozrabiamy na rynku i zakłócamy tradycyjny krajobraz finansowy dzięki pierwszemu na świecie i najbardziej rozwiniętemu stablecoinowi. Teraz ośmielamy się uruchamiać integracyjne rozwiązania infrastrukturalne, demontując tradycyjne systemy na rzecz sprawiedliwości" – napisał Paolo Ardoino, dyrektor generalny Tether.

 

 

Przypomnijmy, że w segmencie stablecoinowym, Tether ma nie tylko USDT. Ma także m.in. Tether Token EURT (EURT) powiązany z euro, oraz token Chinese Yuan (CNH₮) i wsparty złotem Tether Gold (XAUT).

Reklama

 

Zobacz także: Krach na kryptowalutach! Prognozy dla bitcoina i altcoinów przed halvingiem

 

Jak wyglądają rezerwy emitenta największego stablecoina

Warto pamiętać, że od kilku lat po rynku krążą obawy o wypłacalność Tethera. Jak donosił w połowie 2021 roku Bloomberg, władze Tethera podobno otrzymały pisma ostrzegawcze od amerykańskiego nadzoru finansowego. Firma Tether powstała w 2014 roku, a do 2021 roku jej rezerwy nie były porządnie audytowane.

W sierpniu 2022 roku Tether wynajął firmę BDO Italia, w celu przeprowadzania comiesięcznych audytów finansowych. Na początku kwietnia 2024 Tether poinformował, że posiada 75 354 BTC (czyli jest 7. największym posiadaczem bitcoinów), zakupionych po średniej cenie 30 300 USD, oraz jest jednym z największych posiadaczy amerykańskich papierów skarbowych.

Tether podał również, że przeszedł audyt System Organization Control (SOC) 2 Type 1 pod kątem zgodności z wymogami bezpieczeństwa. Jest to process opracowany przez American Institute of Certified Public Accountants (AICPA).

Reklama

W maju 2023 Tether zapowiadał, że będzie regularnie przeznaczać do 15% swoich zrealizowanych zysków operacyjnych netto na zakup BTC. W styczniu 2024 firma BDO Italia potwierdzała, że Tether ma BTC o wartości około 2,8 mld USD.

W wywiadzie dla DL News prezes Tether powiedział, czemu żadna z firm Wielkiej Czwórki audytorskiej — Deloitte, PwC, EY i KPMG — nie chce audytować jego firmy, mimo że ona się o to starała. „Nie ukrywajmy, wielcy audytorzy się tego boją. Jednak to jest nasz priorytet, chcemy by ktoś z Wielkiej Czwórki nas audytował” – powiedział Ardoino.

 

Zobacz również: Zagrożenie dla kryptowalut? Co to jest Projekt Agora

Czytaj więcej

Artykuły związane z tether audit