Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

taryfy prąd

Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził taryfy na prąd na 2024 r. Pomimo że są one niższe niż w 2023 r., nie wpłynie to na obniżkę rachunków. 

 

  • Rachunki wzrosną od lipca 2024 r. 
  • Do kiedy będzie obowiązywał tzw. mechanizm mrożenia cen?
  • Jakie stawki obowiązują? 

 

 

Zatwierdzono taryfy na 2024 rok 

Reklama

URE poinformował o przyjęciu taryf na zbliżający się rok. 

"Prezes URE zatwierdził taryfy na sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców w gospodarstwach domowych czterem tzw. sprzedawcom z urzędu (PGE Obrót, Tauron Sprzedaż, Enea i Energa Obrót). Regulator zatwierdził również taryfy pięciu największym dystrybutorom energii (OSD): PGE, Tauron, Enea, Energa i Stoen Operator" - podał w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki.

W komunikacie URE podał, że sytuacja na rynkach surowców ulega obecnie stabilizacji po burzliwych miesiącach. W praktyce oznacza to mniejszą zmienność cen w hurcie. W efekcie ceny energii w taryfach sprzedawców na przyszły rok są niższe o 31,3% względem taryf zatwierdzonych na miniony rok, jednak nie przełoży się to bezpośrednio na rachunki. Wynika to z faktu, że ceny za 2023 r. nie były stosowane w rozliczeniach. Dla przypomnienia, do poziomu tzw. limitowanego zużycia płacono 412 zł za MWh, a powyżej tego pułapu obowiązywała stawka 693 zł.

 

Zobacz również: Pytamy ekspertkę o potencjalne skutki mrożenia cen prądu

 

Reklama

  

Od kiedy wyższe ceny prądu?  

Prezes URE wyjaśnił, że wejście w życie przepisów oznacza brak zmian w rachunkach do końca czerwca 2024 r. Przez pierwsze 6 miesięcy nowego roku będzie obowiązywał zatem dotychczasowy mechanizm mrożenia cen, a więc rozliczanie się w oparciu o stawki z października 2022 r. 

Warto przypomnieć, że zamrożenie dotyczy granicy 3 MWh, powyżej wskazanego pułapu cena wzrasta. 

  

Zobacz również: Ceny gazu i energii elektrycznej w 2024 dalej zamrożone? Nowy rząd wkracza do gry

 

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: URE

 

Dla przypomnienia, na wysokość rachunku za energię elektryczną składają się koszt zakupu energii oraz koszt dystrybucji. Prezes URE ustala taryfy obejmujące oba punkty.

"Nieznacznie, średnio o ok 2,9% r/r, wzrastają natomiast taryfy dystrybucyjne. Jest to związane z koniecznością ponoszenia przez przedsiębiorców odpowiedzialnych za infrastrukturę sieciową w naszym kraju nakładów inwestycyjnych na rozbudowę oraz modernizację sieci przesyłowych i dystrybucyjnych. Dodatkowo na poziom taryf dystrybucyjnych ma wpływ wzrost taryfy operatora systemu przesyłowego, czyli Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz inflacja" - wyjaśnia URE.  

 

URE - zmiany stawek OSD w 2024 r. względem poziomów z 2023 r.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

Źródło: URE

 

Prezes URE Rafał Gawin przypomniał również, że w parlamencie zakończyły się prace nad ustawą przedłużającą zamrożenie cen energii i gazu w I półroczu 2024 r. Ustawa oczekuje aktualnie na podpis prezydenta. 

 

Zobacz również: Kiedy nowa benzyna? Uważaj co tankujesz! Nowe paliwo może wywołać awarię silnika...

Czytaj więcej

Artykuły związane z taryfy prąd