Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

taiwan semiconductor

Największy producent półprzewodników na świecie mimo spadającego przychodu zaraportował dziś rekordowy zysk swojej działalności. Dyrektor finansowy Taiwan Semiconductor Wendel Hunag podaje w komentarzu do raportu: “Nasza działalność w czwartym kwartale została stłumiona przez słabość popytu na rynku końcowym i dostosowanie zapasów przez klientów, pomimo dalszego rozwoju naszych wiodących w dziedzinie technologii 5nm. Ponieważ ogólne warunki makroekonomiczne pozostają słabe, spodziewamy się, że na naszą działalność będzie miał dalszy wpływ na ciągły spadek popytu na rynku końcowym oraz dalsze dostosowywanie zapasów przez klientów”. Wydaje się, że spółka obecnie stawia na swoją konkurencyjność technologiczną w okresie spowolnienia dla branży.

 

Kilka słów o Taiwan Semiconductor

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TaiwanSemic) jest tajwańską spółką zajmującą się produkcją miniaturowych układów elektronicznych typu IC. Jest to największa na świecie firma zewnętrzna dostarczająca IC. Produkuje układy dla różnych firm z branży elektronicznej, takich jak Apple, Qualcomm, Nvidia i inne.

Taiwan Semiconductor została założona w 1987 roku przez Morrisa Changa, byłego dyrektora generalnego Texas Instruments Taiwan. Początkowo firma skupiała się na podwykonawstwie układów scalonych dla innych firm, ale szybko rozwinęła się i zaczęła produkować własne układy. W ciągu kilku lat TSMC stał się jednym z największych producentów na świecie i jednym z najważniejszych dostawców dla branży elektronicznej.

Reklama

Obecnie TSMC jest jednym z liderów w dziedzinie technologii produkcji układów scalonych, oferującym najnowsze procesy technologiczne, takie jak 7nm i 5nm, które pozwalają na produkcję bardziej wydajnych i mniejszych układów. Spółka jest znana z wysokiej jakości produktów i usług oraz z inwestowania w badania i rozwój, co pozwala na dostarczanie innowacyjnych rozwiązań dla swoich klientów.

 

Raport za IV kwartał 2022 roku

Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TaiwanSemic) poinformowała o swoich wynikach finansowych za IV kwartał. Dowiedzieliśmy się, że przychody wzrosły o 42,8 proc. r/r., dzięki korzystnemu kursowi walutowemu oraz rosnącemu zapotrzebowaniu na technologie 5nm. Technologia procesu 5nm przyczyniła się do 32-procentowego wzrostu przychodów związanych z układami scalonymi w IV kw. 2022 roku. Zaawansowane technologie (7nm i niższe) odpowiadały za 54% przychodów związanych z układami scalonymi. Platformy HPC (High-Performance Computing) i Smartphone’ów odpowiadały odpowiednio za 42 proc. i 38 proc. przychodów. Z perspektywy geograficznej, najbardziej kluczowi dla spółki wydają się klienci z Ameryki Północnej, którzy stanowią 69 proc. całkowitych przychodów, podczas gdy przychody z Chin, Azji i Pacyfiku, EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) i Japonii stanowiły odpowiednio 12 proc., 7 proc., 6 proc. i 6 proc. 

Jak podaje analityk Bloomberg Intelligence Charles Shum: “Rozbudowa mocy produkcyjnych za granicą, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych i Japonii, będzie teraz w centrum uwagi, ponieważ TSMC stara się sprostać wymaganiom klientów w zakresie dywersyfikacji i radzi sobie z rosnącą konkurencją ze strony Samsunga i Intela. Szybko rosnące koszty amortyzacji i eksploatacji w połączeniu z rosnącą niepewnością co do wzrostu popytu na smartfony ograniczają marżę brutto”. Mimo to zysk netto spółki wzrósł aż o 78 proc. r/r., a jej marża operacyjna wyniosła rekordowe 52 proc. Kolejną zaletą tej spółki wydaje się, że jest 44 mld USD w gotówce i jej ekwiwalentach przy kapitalizacji 421 mld USD.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, TaiwanSemic, Daily

 

Czego dowiedzieliśmy się o innych branżach z raportu?

Analiza zmian wielkości zamówień w zależności od branży od największego dostawcy półprzewodników może dać nam dość dobry pogląd na ich funkcjonowanie. Wielkość sprzedaży dla sektora HPC (High Performance Computing), czyli dziedziny informatyki zajmującej się projektowaniem, budową i wykorzystaniem superkomputerów do obliczeń numerycznych i modelowania, wzrosła w IV kwartale 2022 roku o 10 proc. r/r. Wydaje się, że może na tym skorzystać spółka Cisco Systems (Cisco) produkująca m.in. routery, przełączniki, bezprzewodowe punkty dostępowe, zabezpieczenia sieci, a także inne rozwiązania sieciowe i telekomunikacyjne. Jest ona jednym z największych dostawców producentów tego typu technologii w Stanach Zjednoczonych.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Conotoxia MT5, Cisco, Daily

Reklama

Tak samo dobrze ma się sytuacja dla branży producentów samochodów, których sprzedaż w ostatnim kwartale 2022 roku wzrosła również o 10 proc. r/r. Wydaje się, że produkcja coraz to większej ilości samochodów elektrycznych sprawia, że branża ta zwiększa zapotrzebowanie na technologię mikroczipów. Może to mieć pozytywny wpływ na wycenę funduszu Consumer Discretionary Select Sector SPDR Fund (XLY), którego dużą część stanowią spółki z branży producentów samochodów.

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Conotoxia MT5, XLY, Daily

Najgorzej przedstawiała się branża Digital Consumer Electronics (DCE). DCE to gałąź przemysłu elektronicznego, która dotyczy produkcji i sprzedaży elektroniki użytkowej, takiej jak telewizory, smartfony, laptopy, tablety, odtwarzacze multimedialne, a także inne urządzenia elektroniczne, które służą do rozrywki i komunikacji. Przychody ze sprzedaży mikroczipów dla tej branży spadły o 23 proc. r/r. Wydaje się, że jednym z poszkodowanych w najbliższym czasie może być gigant technologiczny Apple (Apple).

 grafika numer 4 grafika numer 4

Reklama

Źródło: Conotoxia MT5, Apple, Daily

 

Grzegorz Dróżdż, Młodszy Analityk Rynków Finansowych Conotoxia Ltd. (usługa inwestycyjna Cinkciarz.pl)

Nota prawna Conotoxia Ltd.

Czytaj więcej