Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

tabela walut NBP 5 stycznia

Zaskakujące zmiany na kursach walut 5 stycznia 2024. Dowiedz się, ile teraz zapłacisz za waluty, podajemy aktualne kursy walut. Kurs euro (05.01.2024) EUR/PLN: w piątek po południu za jedno euro musisz zapłacić ok 4,3521 złotego. Cena dolara (05.01.2024) USD/PLN około godziny 12:30 to 3,9850 zł.

 

 

Kursy walut NBP 5 stycznia 2024 o godz. 12.30. Kursy głównych walut (EUR, USD, GBP, CHF) względem polskiego złotego:

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Kurs dolara amerykańskiego

USDPLN

3,9850

Kurs euro

EURPLN

4,3484

Kurs funta szterlinga

GBPPLN

5,0440

Kurs franka szwajcarskiego

CHFPLN

4,6714

 

Notowania złotego (PLN): Historia, fakty oraz ciekawostki na temat polskiego złotego

Polski złoty uważany jest za walutę egzotyczną. Jest jednym z mniej popularnych środków płatniczych na świecie. Z racji swojej nikłej pozycji nie odgrywa znaczącej roli w międzynarodowych finansach. Warto jednak zapoznać się z niewątpliwie bogatą historią jego powstawania. Znój, wojny czy nieporozumienia, te słowa w dość wyrazisty sposób utożsamiane są z początkami naszej waluty. Przez monety bite za dawnych władców Polski, po banknoty emitowane przez NBP. Każdy obywatel Polski powinien wiedzieć jaką historię kryje za sobą waluta, którą na co dzień się posługuje.

 

Wojna i rozbiory, czyli pierwsze polskie banknoty 

Reklama

Reforma Stanisława Augusta Poniatowskiego doprowadziła do wycofania z obiegu wszystkich monet z wyjątkiem złotego. Właśnie wtedy po raz pierwszy pojawiła się nazwa „złoty” na monetach w języku polskim. Solidnie wykonane srebrne monety były jednak na masową skalę wywożone z Polski przez Prusaków, którzy „wrzucali” na nasz rynek pieniądz dużo gorszej jakości. Niestety, kolejną reformę nie możemy zaliczyć do udanych.

Później nadszedł najczarniejszy okres w historii naszego pięknego kraju, czyli rozbiory. Rozbiory utożsamiamy z wojnami, powstaniami czy przewrotamiI właśnie jeden z takich bojowych zrywów doprowadził do powstania pierwszych polskich banknotów. Gdy podczas powstania kościuszkowskiego zaczęło brakować kruszcu do bicia monet, pojawiła się koncepcja papierowego pieniądza. Świstek papieru został nazwany „biletem skarbowym” i miał zostać wymieniony na kruszec po końcowym zwycięstwie w powstaniu.

Kursy walut 5 stycznia 2024. Piątkowe kursy euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF) - 1Kursy walut 5 stycznia 2024. Piątkowe kursy euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF) - 1

Rysunek 8. Bilety skarbowe

 

Jak zakończyła się insurekcja zapewne każdy wie. Porażka militarna sprawiła, że wspomniane bilety skarbowe przestały być prawnym środkiem płatniczym.

Reklama

W okresie rozbiorów dochodziło jeszcze do paru „zrywów ekonomicznych”. W 1810 roku w Księstwie Warszawskim powstały tzw. bilety kasowe, a pięć lat później w zależnym od Rosji Królestwie Polskim pieniądze z herbem państwa kongresowego.

Kursy walut 5 stycznia 2024. Piątkowe kursy euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF) - 2Kursy walut 5 stycznia 2024. Piątkowe kursy euro (EUR), dolara (USD), funta (GBP) i franka szwajcarskiego (CHF) - 2

Rysunek 9. Awers wzoru biletu 5 talarów

 

Ważną datą dla polskiego systemu bankowego jest rok 1828 i powołanie do życia Banku Polskiego. Instytucja ta zajmowała się emitowaniem polskiego złotego, finansowaniem budowy dróg czy udzielaniem pożyczek.

W trakcie powstania listopadowego zmodyfikowano walutę. Usunięto herb państwa kongresowego, wprowadzając symbole narodowe. Jednak kolejne wojskowe fiasko doprowadziło do nasilonej rusyfikacji. Polacy musieli przełożyć plany związane z rodzimą walutą na czas bliżej nieokreślony. Wprowadzone i użytkowane były waluty okupantów. Czyta dalej: Dlaczego gdy jest źle polski złoty dostaje po gębie? Historia, fakty oraz ciekawostki na temat naszego PLNa

Czytaj więcej