Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

szwajcaria bitcoin

  • Czemu Szwajcaria chce bitcoina na bilansie SNB?
  • Jak można zmusić SNB do zakupu BTC?
  • Co o bitcoinie napisali analitycy MFW?

 

Ostatnie dni przyniosły nie tylko halving bitcoina, ale także kilka niezwykłych newsów. Te wiadomości są niezwykle optymistyczne, jeśli chodzi o przyszłość i adopcję BTC.

Zacznijmy od tego, że szwajcarscy fani bitcoina będą próbowali przekonać ponad 100 000 obywateli Szwajcarii do podpisania petycji o rozpoczęciu referendum dotyczącego kwestii zmuszenia Szwajcarskiego Banku Narodowego do kupowania i przechowywania BTC.

 

Reklama

 

Czy SNB przekona się do BTC?

Dodanie BTC do rezerw SNB pomogłoby chronić "suwerenność i neutralność" kraju w coraz bardziej niepewnym świecie - uważa Yves Bennaïm, założyciel i prezes 2B4CH -  think tanku non-profit prowadzącego tę inicjatywę.

"Jesteśmy w trakcie kończenia przygotowań organizacyjnych komitetu i przygotowywania dokumentów, które muszą zostać złożone w Kancelarii Stanu w celu rozpoczęcia procesu zbierania podpisów pod petycją" - powiedział Bennaïm szwajcarskiemu serwisowi informacyjnemu Neue Zürcher Zeitung (NZZ). Na portalu NZZ można przeczytać reportaż o tej sprawie.

W ciągu 18 miesięcy 2B4CH będzie musiało zebrać 100 000 podpisów obywateli Szwajcarii, aby można było przeprowadzić referendum w sprawie kupowania BTC do rezerw SNB. Szwajcaria ma około 8,77 miliona obywateli, co oznacza, że około 1,15% z nich będzie musiało podpisać petycję.

Think tankowi w projekcie pomaga platforma Bitcoin Suisse. Jej prezes Luzius Meisser będzie starał się w najbliższych dniach przekonać Szwajcarski Bank Narodowy o korzyściach płynących z dodania BTC do bilansu. Podobno taką próbę podejmował już w marcu 2022 roku. Proponował wtedy SNB zakupy BTC za 1 mld CHF miesięcznie. Jednak prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego Thomas Jordan stwierdził, że bitcoin nie spełnia wymagań, aby SNB dodał go do bilansu jako walutę rezerwową.

Reklama

 

 

Czytaj również: Prognozy dla bitcoin – nadchodzi halving. Wielki bank ostrzega

 

MFW: „BTC stał się narzędziem do zachowania bogactwa”

Próba nakłonienia SNB to nie jedyna interesująca informacja ze świata bitcoina z ostatnich dni. Inną jest publikacja przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW, IMF) raportu o bitcoinie. I to nie jakiegoś tam raportu, tylko raportu, który prezentuje bitcoina w pozytywnym świetle.

Reklama

Raport pt. “A Primer on Bitcoin Cross-Border Flows: Measurement and Drivers” podkreśla, że szybki wzrost aktywów kryptograficznych rodzi ważne pytania dotyczące ich transgranicznego wykorzystania. MFW – by lepiej zrozumieć transgraniczne przepływy BTC – wykorzystało surowe dane obejmujące zarówno transakcje on-chain (w łańcuchu blokowym), jak i off-chain (poza łańcuchem).

„Transgraniczne przepływy bitcoina reagują inaczej, niż przepływy walutowe, na tradycyjne czynniki napędzające przepływy kapitałowe, a różnice pojawiają się w łańcuchu bloków i poza nim. Przepływy transgraniczne poza łańcuchem wydają się być skorelowane z zachętami do unikania ograniczeń w przepływie kapitału” – stwierdzają analitycy MFW.

Najważniejsza konstatacja z raportu jest jednak taka, że MFW generalnie twierdzi, iż bitcoin stał się „niezbędnym narzędziem do zachowania bogactwa w obliczu niestabilności finansowej”. Według MFW, mieszkańcy krajów o restrykcyjnych przepisach zwracają się ku BTC by swobodniej przenosić kapitał przez granice państw.

W raporcie podkreślono znaczące wolumeny transakcji pochodzących z krajów takich, jak Argentyna i Wenezuela, gdzie obywatele borykają się z hiperinflacją i surowymi kontrolami finansowymi. „W tych regionach bitcoin stał się niezbędnym narzędziem finansowym do zachowania bogactwa i dostępu do globalnych rynków, a nie tylko inwestycją spekulacyjną” – podkreślają analitycy MFW.

Raport MFW ostrzega jednak również przed potencjalnym ryzykiem związanym z powszechnym wykorzystaniem Bitcoina do przepływów transgranicznych. „Brak nadzoru i anonimowość zapewniana przez kryptowaluty może komplikować wysiłki organów regulacyjnych w zakresie monitorowania i kontrolowania transakcji finansowych w celu zapobiegania nielegalnym działaniom, takim jak pranie pieniędzy” – ostrzega MFW.

Reklama

MFW wezwał do międzynarodowej współpracy w zakresie tworzenia ram regulacyjnych, które obejmują unikalne aspekty aktywów cyfrowych. „Należy zastosować środki, które pomogłyby złagodzić ryzyko jakie niosą ze sobą cyfrowe aktywa, przy jednoczesnym wykorzystaniu korzyści płynących z walut cyfrowych, zwłaszcza jako narzędzi wolności gospodarczej w krajach o restrykcyjnym środowisku finansowym” – stwierdzili analitycy MFW.

 

Zobacz także: Kryptowalutowy gigant radykalnie się zmienia - kopie bitcoiny i inwestuje w AI

 

Transgraniczne napływy BTC według Chainalysis

Reklama

Rysunek przedstawia średnią transgranicznych napływów Chainalysis w latach 2019-2022 jako udział w PKB. Cztery przedziały reprezentują kwartyle rozkładu.

Źródło: MFW

 

Zobacz również: Notowania meme coin wystrzeliły! Czy nadchodzi kryptowalutowa hossa?

Czytaj więcej

Artykuły związane z szwajcaria bitcoin