Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

szczyt G7

G7 planuje wprowadzić dodatkowe sankcje na Rosję. System ma zostać uszczelniony, aby zapobiec próbom omijania obostrzeń za pośrednictwem krajów trzecich. Na wieść o planach Zachodu rubel spadł w stosunku do dolara. 

 

  • Na szczycie G7 rozpatrywane będą nowe sankcje wobec Rosji. 
  • Rubel traci w stosunku do dolara. Rosyjska waluta jest najsłabsza od początku maja. 
  • Rosyjski bank centralny szacuje, że baryłka ropy Ural będzie kosztować 55 USD w latach 2023-2025. 

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Kolejne sankcje na Rosję - G7 planuje uderzyć w eksport 

Szczyt G7 zaplanowany jest w dniach 19-21 maja w Japonii. Kraje Grupy Siedmiu (USA, Japonia, Kanada, Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania) będą dyskutować o możliwości nałożenia kolejnych obostrzeń gospodarczych na Moskwę. Na podstawie zapowiedzi, mają podjąć działania zmierzające do ograniczenia wpływów Rosji z eksportu. 

W planach jest ograniczenie możliwości omijania sankcji z udziałem krajów trzecich. Działania mają zostać wymierzone w osłabienie produkcji surowców energetycznych oraz handlu. Stany Zjednoczone naciskają na automatyczne zakazanie handlu konkretnymi towarami. W przypadku określonych towarów eksport miałby zostać automatycznie zakazany, chyba że towar znajduje się na liście zatwierdzonych pozycji. Dodano także, że pomimo iż w krótkiej perspektywie nie zmienia to idei sankcji, ma kluczowe znaczenie dla restrykcyjności systemu. 

Zobacz również: Rosjanie znaleźli sposób na sankcje! Korzystają teraz z... Tethera (USDT)

 

Reakcja rubla na zapowiadane sankcje 

Reklama

Rosyjski rubel osłabił się w poniedziałek, spadając do najniższego poziomu od początku maja. Na zapowiadane uszczelnienie systemu sankcyjnego para RUB/USD zareagowała od razu spadkiem -2,2. Duży wpływ na notowania ma również presja niskich cen ropy. Rubel rosyjski wciąż jest jedną z najważniejszych walut towarowych na świecie.

 

Notowania RUB/USD

 grafika numer 1 grafika numer 1

Źródło: TradingView 

 

Reklama

Według Bogdana Zvaricha głównego analityka Banki.ru rubla może osłabić również niższa podaż obcej waluty. Presja spadkowa ma jednak stosunkowo słabnąć ze względu na przygotowania eksporterów do zapłaty podatków pod koniec miesiąca.  

Moskwa ostrzega jednak, że natychmiast odpowie na posunięcia G7, zrywając umowę dotyczącą eksportu zboża przez Morze Czarne. 

Zobacz również: Wojna zakończy się ponad głowami Rosji i Ukrainy. Gen. Waldemar Skrzypczak o sytuacji za wschodnią granicą

 

  

Rosyjska ropa w obliczu sankcji 

Reklama

Jeszcze w poprzednim tygodniu bank centralny Rosji oszacował, że w latach 2023-2025 baryłka ropy Ural będzie kosztować średnio 55 USD. To kwota poniżej pułapu 60 USD  narzuconego przez Zachód. Próg rentowności szacuje się natomiast na poziomie 70,1 USD za baryłkę. Spread między ropą Ural a Brent wyniósł 25 USD za baryłkę w kwietniu z 34 USD w okresie styczeń-luty. 

 

Różnica między cenami ropy Ural i Brent od 31 grudnia 2021 do 11 maja 2023 (USD)

 grafika numer 2 grafika numer 2

Źródło: Statista 

 

Reklama

“Prognoza cen ropy Ural na lata 2023-2025 pozostaje niezmieniona na poziomie 55 dolarów za baryłkę. Jednocześnie rzeczywista cena eksportowa rosyjskiej ropy będzie nieco wyższa, biorąc pod uwagę wyższe ceny dla innych baz dostaw” - przekazał bank centralny. 

Zobacz również: Wojna na Ukrainie jest na rękę USA! Kiedy się skończy? Rozpad Rosji, koniec Putina 

CFD na ropę Brent

 grafika numer 3 grafika numer 3

Źródło: Trading View

Czytaj więcej