Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

sytuacja kghm

  • Przecena na notowaniach KGHM zbiegła się z korektą na kursie miedzi.
  • Spółka opublikowała wyniki sprzedażowe i produkcyjne za kwiecień 2024 r.
  • Jak na razie spółka zrealizowała założoną produkcje na pierwsze 4 miesiące.

 

Dalsza część tekstu znajduje się pod materiałem wideo

 

Kurs KGHM stabilizuje się po korekcie

Mimo tego, że notowania KGHM zaliczyły bardzo dobry start w poniedziałek i urosły o +3,44%, to w środę i czwartek doszło do znacznej korekty. W te dwa dni kurs potaniał o kolejno -5,10% i -2,45%. Po tych dwóch czerwonych sesjach na dzisiejszej sesji KGHM nieznacznie odbija na GPW. O godzinie 16:32 wzrósł względem wczorajszego zamknięcia o +0,16%, a jego aktualny kurs wynosi 157,30 zł. Od poniedziałku notowania KGHM spadły o -7,38%, mimo to w przeciągu ostatniego miesiąca wzrosły o +17,06% i o +27,09% od początku roku.
 

 grafika numer 1 grafika numer 1
Źródło: FXMAG

 

Reklama

Na aktualną sytuację notowań KGHM mogła wpłynąć korekta ceny miedzi po tym jak osiągnęła ATH. Jej cena na amerykańskim rynku CME sięgnęła historycznego rekordu 5,10-5,16 USD za funt, przy czym obecnie stabilizuje się w ok. 4,80 USD. Z kolei na londyńskim LME tona czerwonego metalu znajduje się w ok. 10,4 tys. USD za tonę, względem zbliżania się do 11,1 tys. USD za tonę.

 

Zobacz również: 9 koni pociągowych GPW - spółki z giełdy na które warto stawiać

 

Jak wyglądała produkcja i sprzedaż w kwietniu?

W dzisiejszym komunikacie prasowym lubiński gigant podał wstępne wyniki produkcyjne i sprzedażowe za kwiecień bieżącego roku. KGHM sprzedał 55,5 tys. ton miedzi, co było spadkiem o 3% r/r. Z kolei udało mu się wyprodukować jej o 2% r/r więcej i dobiła do poziomu 58,1 tys. ton. Spółka poinformowała, że po czterech miesiącach 2024 r. udało się im zrealizować zakładaną produkcję. Warto zaznaczyć, że produkcja srebra w kwietniu spadła o 7% r/r i wyniosła 117,7 ton. Z kolei jej sprzedaż była wyższa o 6% r/r i wyniosła 112,2 ton. Kolejna z grup metali uwzględnionych w wynikach to TPM (z ang. Total Precious Metals). KGHM wyprodukował w kwietniu 2024 r. o 3% więcej TPM niż rok wcześniej, czyli 15,2 tys. troz. Identyczna ilość TPM została sprzedana, co stanowiło wzrost o 35% r/r. Ostatni z uwzględnionych surowców w raporcie to molibden, w którego produkcji odnotowano największe spadki. Osiągnęła poziom 0,1 mln funtów, co stanowi spadek o 75% w porównaniu z kwietniem roku 2023. Z kolei sprzedaż molibdenu wyniosła 0,4 mln funtów będąc tym samym o 0,3 mln funtów większa niż w analogicznym okresie rok temu.

­­

Zobacz również: Dywidendy od spółek giełdowych z GPW 2024 - gdzie szukać okazji

 

Czytaj więcej