Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

susza w europie 2022

EUR:

Indeks nastrojów inwestorów instytucjonalnych dla strefy euro w sierpniu wzrósł tylko nieznacznie, do -25,2 pkt. (kons. -24,7 pkt.) wobec -26,4 pkt. w lipcu. Oznacza to, że indeks pozostaje na poziomach, które historycznie oznaczały zbliżającą się lub trwającą recesję. Oczekiwania w dalszym ciągu są bardziej pesymistyczne od ocen sytuacji bieżącej, co wynika przede wszystkim z obaw przed kryzysem energetycznym i pogorszenia sytuacji konsumentów. Wskaźnik Sentix dla Niemiec spadł do najniższego poziomu od maja 2020, czyli do -24,4 pkt. z -24,2 pkt. w lipcu, co wskazuje, że perspektywy gospodarcze dla Niemiec są (relatywnie) jeszcze gorsze niż dla całej strefy euro.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Susze i upały uderzają w energetykę - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Susze i upały uderzają w energetykę - 109.08.2022

 

EUR:

Prognozy kolejnej fali wysokich temperatur w Europie oraz trwająca susza nasilają problemy europejskiej energetyki. We Francji ze względu na upały, niski stan wód w rzekach oraz problemy techniczne elektrowni jądrowych zmniejszona została produkcja elektryczności, przez co Francja –zazwyczaj jej znaczny eksporter - jest zmuszona do importu. W celu przeciwdziałania dalszym spadkom produkcji elektryczności, francuskie elektrownie jądrowe będą mogły zawiesić stosowanie części standardów związanych z dopuszczalną temperaturą zrzucanych wód pochłodniczych. Będąca znaczącym eksporterem (1/5 produkcji) energii elektrycznej Norwegia planuje ograniczyć eksport do Europy Zachodniej ze względu na niski poziom wód zasilających będące podstawą jej energy-mix elektrownie wodne. Na najniższym poziomie przynajmniej od 2000 jest poziom wody w Renie, co utrudnia przygotowanie zapasów na zimę. Istnieje znaczne ryzyko, że transport Renem niedługo stanie się nie tylko utrudniony, ale wręcz fizycznie niemożliwy. Z kolei wg danych meteorologicznych tegoroczny lipiec w Wielkiej Brytanii był najbardziej suchy od 1935. W konsekwencji ceny dostaw elektryczności na rynku hurtowym na kolejny rok w Europie w dalszym ciągu rosną, do poziomów ok. 5-7 razy wyższych niż przed rokiem i ponad 10-krotnie wyższych niż przed pandemią.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Susze i upały uderzają w energetykę - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Susze i upały uderzają w energetykę - 2

Reklama

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Susze i upały uderzają w energetykę - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Susze i upały uderzają w energetykę - 3

POL:

Na terenie 14 województw występuje susza rolnicza, obejmująca 13 rodzajów upraw (w tym zboża, warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe). Straty plonów z tytułu niedoboru wody wystąpiły we wszystkich województwach. Jednocześnie Izba Zbożowo-Paszowa poinformowała, że meldunki żniwne w wielu regionach wskazują, że tegoroczne zbiory są wyższe niż przed rokiem. Izba wskazała też, że na rynku zbóż występuje ograniczona podaż ziarna, m.in. ze względu na decyzje rolników o magazynowaniu ziarna w oczekiwaniu na wzrost cen w dalszej części roku.

 

RUS:

Eksport dóbr do Rosji ze strony 21 największych partnerów handlowych w maju/czerwcu był o ok. 30-40% niższy niż przed rosyjską agresją na Ukrainę. W wielu państwach, szczególnie pozaeuropejskich, obserwujemy wzrost eksportu do Rosji. Najbardziej wyróżnia się Turcja, której eksport w czerwcu do Rosji był o prawie 70% wyższy niż w lutym 2022. Z kolei eksport Chin do Rosji w czerwcu był już tylko o 5% niższy niż w momencie wybuchu wojny. W Europie znaczący wzrost eksportu obserwujemy również w Szwajcarii – w czerwcu był o prawie 50% wyższy niż w lutym 2022. W przypadku Szwajcarii wiąże się to z realizacją przedwojennych zamówień.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Susze i upały uderzają w energetykę - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych: Susze i upały uderzają w energetykę - 4

Reklama

 

CZE:

Prezes CNB A.Michl w wywiadzie dla novinky.cz stwierdził, że czeskiej gospodarce potrzebna była stabilizacja stóp procentowych i wstrzymanie cyklu podwyżek stóp na poziomie 7%, pomimo podwyższenia prognozy szczytu inflacji do ok. 20% r/r i rosnących oczekiwań inflacyjnych. A.Michl uważa, że obecny poziom stóp już tłumi wewnętrzną presję popytową, a dalsze podwyżki miałyby niewielki wpływ na ewentualny dalszy wzrost cen energii. Dalsze gwałtowne podwyżki stóp procentowych miałyby sens tylko w przypadku silnej inflacji popytowej, a nie inflacji kosztowej, która w dużej mierze jest importowana. Jego zdaniem w celu stłamszenia obecnej inflacji konieczne byłoby (w kolejności): (1) zmniejszenie tempa zadłużenia kraju; (2) zapobieganie powstawaniu spirali cenowo-płacowej i niepozwalanie na wzrost płac powyżej wzrostu wydajności pracy; (3) utrzymanie stóp procentowych na wyższym poziomie niż w poprzedniej dekadzie.

 

POL:

Prezes NBP A.Glapiński w polemice z byłą prezes NBP H.GronkiewiczWaltz na łamach Rzeczpospolitej pisze, że wzrost inflacji w ostatnich kwartałach ma charakter globalny, a jego przyczyną są wzrosty cen surowców i zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw. Według przywoływanych przez prof.Glapińskiego szacunków czynniki zewnętrzne odpowiadają za ok. 75% odchylenia inflacji CPI w Polsce od celu, a jeszcze pod koniec 2021 zaburzenia w globalnych sieciach dostaw mogły odpowiadać maksymalnie nawet za połowę inflacji CPI. W części gospodarek, w tym w Polsce, do wzrostu cen przyczyniają się też czynniki popytowe, na które RPP zareagowała zdecydowanymi podwyżkami stóp procentowych. Prowadzona przez NBP komunikacja dotycząca stóp procentowych ma zdaniem Prezesa zawsze charakter warunkowy, a RPP nie zobowiązywała się w ostatnich latach do utrzymywania określonego poziomu stóp procentowych. Szef banku centralnego potwierdził swoje wcześniejsze sugestie co do przyszłej ścieżki stóp NBP (we wrześniu ostatnia podwyżka o maksymalnie 25pb).

 

POL:

Prezes NBP A.Glapiński w tekście dla DGP przedstawił argumenty za posiadaniem własnej waluty przez Polskę. W artykule nie poruszono tematyki bieżącej polityki pieniężnej.

Czytaj więcej

Artykuły związane z susza w europie 2022