Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

subindeksy sektorowe na GPW

Początek tygodnia rozpoczynał się na rynkach w pozytywnych nastrojach po tym jak w Stanach Zjednoczonych FDA zatwierdziło szczepionkę amerykańskiej firmy Johnson & Johnson. Powyższa informacja z punktu widzenia walki z pandemią koronawirusa jest pozytywna nie tylko z powodu zwiększenia podaży samych szczepionek, lecz również przez fakt, iż jest to pierwsza szczepionka oparta o jedną dawkę, co stanowi znaczące ułatwienie logistyczne dla procesu szczepień.

W odpowiedzi na powyższe informacje od rana rosły notowania kontraktów terminowych na S&P 500 jak i DAX 30,

po tym jak w Azji zdecydowanie dominowała strona popytowa. Dzięki sprzyjającemu otoczeniu inwestorzy w Warszawie rozpoczęli sesję od wyraźnych wzrostów. W przeciwieństwie do układu wielokrotnie obserwowanego podczas sesji w ostatnich tygodniach, kupujący nie oddali przewagi do końca sesji.

Ostatecznie szeroki WIG zyskał 1,83%,

przy relatywnej sile blue chipów (WIG20 +2,22%). Najmocniej rosnącym subindeksem na warszawskim parkiecie był WIG-Leki, który zakończył dzień z wynikiem +4,19%. Niemniej jednak to sektor bankowy miał kluczowe znaczenie dla wyniku całego krajowego rynku. Subindeks WIG-Banki zyskał 4,1% i znajduje się aktualnie jedynie minimalnie poniżej rocznych maksimów. Wśród podmiotów z powyższego sektora najmocniej zyskiwały notowania Alior Banku (15,34%), BOŚ Banku (8,33%) oraz mBanku (5,78%). Warto również zwrócić uwagę na wzrost WIG-Games o 2,64%, biorąc pod uwagę problemy spółek z tego segmentu w ostatnich tygodniach.

Duże znaczenie dla wyników WIG20 miały w dniu wczorajszym właśnie notowania CD Projektu,

które na początku sesji traciły kilka procent ciążąc na skali wzrostów całego indeksu, aby ostatecznie zakończyć dzień wzrostem o 1,56%. Sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się w pozytywnych nastrojach. S&P 500 zyskał 2,32%, a Nasdaq 100 2,87%, co wskazuje na powrót pozytywnego sentymentu wobec spółek technologicznych. Najmocniej rosnącym segmentem rynku w USA w dniu wczorajszym były małe spółki typu growth (3,5%) przy relatywnej słabości segmentu dużych spółek typu value (2,2%).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Pomimo pozytywnego początku sesji na rynkach azjatyckich, ostatnia jej część minęła pod znakiem wygaszania optymizmu, co przekształciło się ostatecznie w spadki parkietów zarówno w Chinach jak i w Japonii. Notowania kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX 30 wskazują obecnie na niewielkie tonowanie nastrojów, wykazując spadki rzędu 0,3%. Powyższe wskazuje, iż inwestorzy ostrożnie podchodzą do poniedziałkowego odreagowania, co może udzielić się na początku sesji także obecnym na krajowym parkiecie

Czytaj więcej