Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

struktura rynku obligacji w polsce

Sytuacja na krajowym rynku długu w tym tygodniu powinna wyglądać podobnie jak w poprzednim. Widzimy raczej ryzyko dalszego wzrostu rentowności na bazie oczekiwań na podwyżki stóp NBP. Skala ruchu powinna być jednak mniejsza niż tydzień wcześniej, np. biorąc pod uwagę oczekiwaną stabilizację na Bundzie. Wsparciem dla wycen długu powinny być również dane z głównych gospodarek, m.in. PKB z USA. Płynność na rynku nadal jest mała, co może skutkować skokowymi przesunięciami.

Komentarze z RPP i zachowanie banków centralnych w regionie powinny utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że nawet jeżeli w listopadzie Rada nie podniesie stóp w obecnie wycenianej skali (50pb) to nadrobi to np. w grudniu. Sugeruje to, że w końcówce roku wzrost rentowności POLGBs i złotowych stawek swap będzie kontynuowany.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Wyceniana obecnie przez stawki rynku pieniężnego ścieżka stóp w Polsce jest już wysoka, stawki FRA sugerują ścieżkę kończącą się co najmniej na 2,5%. Naszym zdaniem RPP zakończy cykl podwyżek stóp na poziomie 2% i nasze oczekiwania przewyższają konsensus ekonomistów. W okresie niskiej płynności / wysokiej zmienności trudno jednak zakładać aby krajowe banki były gotowe się obecnemu trendowi przeciwstawić.

 grafika numer 2 grafika numer 2

Reklama

W 2022 spodziewamy się dalszego wzrostu stawek IRS i POLGBs. Wysoka inflacja i sytuacja na rynkach bazowych będzie dla wycen niekorzystna. Nałożą się na to wyższe podaże POLGBs.

Czytaj więcej

Artykuły związane z struktura rynku obligacji w polsce