Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

strefa euro polityka pieniężna

Złoty konsoliduje się w wąskim przedziale 4,56 – 4,5930 PLN za EUR oczekując na nowe impulsy. Nie znajdujemy obecnie argumentów za kontynuacją przeceny polskiej waluty, stąd w perspektywie całego tygodnia liczymy na zbliżenie się kursu EUR/PLN do dolnej bariery. Wydarzeniem tygodnia na rynkach globalnych będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, szczególnie nowe forward guidance, dostosowane do zmodyfikowanego celu inflacyjnego EBC. Zmianę celu inflacyjnego rynek finansowy zinterpretował jako utrzymanie łagodnej polityki pieniężnej przez dłuższy okres.

W kierunku osłabienia światowych trendów reflacyjnych

oddziaływać będzie porozumienie kartelu OPEC+ w sprawie zwiększenia wydobycia ropy naftowej. Cena surowca obniża się na początku tego tygodnia do okolic miesięcznego minimum. Krajowe dane makroekonomiczne będą jedynie tłem dla sentymentu globalnego. Tym bardziej, iż nie będą miały przełożenia na zmianę narracji Rady Polityki Pieniężnej. Do czasu kolejnej projekcji makroekonomicznej NBP (listopad) oczekujemy stabilizacji stóp procentowych.

Posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego

w centrum uwagi Głównym wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. Parametry polityki pieniężnej, w szczególności stopy procentowe i skala programu skupu aktywów, pozostaną niezmienione, taki też jest konsensus rynkowy. Uwaga skupiona będzie na komunikacie i konferencji po posiedzeniu, gdzie przedstawiony zostanie nowy forward guidance EBC. Po tym jak na początku lipca EBC dokonał rewizji celu inflacyjnego, który obecnie jest ustalony na poziomie 2% w średnim okresie z symetrycznymi odchyleniami w górę i w dół, bank centralny powinien przeformułować forward guidance.

W naszej ocenie perspektywy polityki pieniężnej

w średnim okresie w Eurolandzie pozostają zasadniczo niezmienione, a nowe forward guidane potwierdzi zamiar utrzymania ultra łagodnej polityki pieniężnej w najbliższych kwartałach. Kolejne publikacje krajowych danych makroekonomicznych W tym tygodniu publikowane będą kolejne dane z krajowej gospodarki za czerwiec, które pozwolą podsumować obraz gospodarki w całym 2Q. Ze względu na efekty bazowe roczna dynamika produkcji przemysłowej, jak i sprzedaży detalicznej w czerwcu obniży się w stosunku do maja. Dane te nie zmienią jednak oceny perspektyw polskiej gospodarki, które pozostają optymistyczne. Ustąpienie efektu bazy statystycznej, zaburzenia w łańcuchach dostaw i rosnące wykorzystanie mocy wytwórczych będą jednak stabilizowały dynamikę wzrostu w kolejnych kwartałach.

Głównym ryzykiem dla gospodarki pozostaje nasilenie pandemii,

jednak dotychczasowe dane pokazały znaczny stopień adaptacji gospodarki, a wyniki badań wskazują na wysoką skuteczność szczepień w ochronie przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem infekcji. Wstępne odczyty indeksów PMI potwierdzą dobrą koniunkturę w Eurolandzie W tym tygodniu opublikowane będą wstępne odczyty indeksów PMI w strefie euro. Oczekiwane jest ich nieznaczne obniżenie w przemyśle, choć poziomy indeksu będą na poziomach wskazujących na wciąż dynamiczny rozwój sektora. Odradzanie aktywności w usługach powinno wesprzeć wzrost indeksów PMI w tym sektorze, choć ryzykiem pozostaje nasilenie pandemii w części krajów. Dane te powinny potwierdzić poprawę koniunktury w strefie euro, choć utrzymanie wzrostów w dotychczasowym tempie będzie niemożliwe.

Czytaj więcej