Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy w szwajcarii

Po wczorajszej decyzji Fed (o której piszemy niżej), dziś czas na kolejne banki centralne i ich decyzje w sprawie stóp procentowych. To w kolejności podejmowania decyzji: Szwajcaria (konsensus: +75pb), Turcja (konsensus: bez zmian) i Wielka Brytania (konsensus: +50pb). Wczoraj poznaliśmy też dane o produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej w Polsce. Wpisały się one w dobry obraz sierpnia w polskiej gospodarce, jaki można było rysować też po danych o produkcji i rynku pracy.

Dziś opublikowane zostaną krajowe dane o M3 za sierpień. Nasza prognoza to 6,1% r/r (konsensus: 6,2% r/r). Po okresie mocniejszych spadków w ostatnich miesiącach, w sierpniu zakładamy tylko marginalny spadek (z ryzykiem w górę), co powinno być wiedzione wzrostem depozytów po stronie gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw.

W USA - jak co tydzień - przyjdzie czas na dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych. Poznamy też indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board.

 

Fed: kolejne 75pb

Fed znajduje się na ścieżce agresywnego zacieśnienia polityki pieniężnej. Bank centralny skupia się wyłącznie na inflacji i zakotwiczeniu oczekiwań inflacyjnych, pozostawiając inne cele (chwilowo?) na boku. Projekcje dają przestrzeń do podwyżek, bo nawet biorąc pod uwagę ich szybkość i skalę, oczekiwany wzrost stopy bezrobocia jest niewielki. W sukurs idą również bieżące dane, które pozostają dobre. Na kolejnym posiedzeniu 50-75pb.

Reklama

https://makroekonomia.mbank.pl/207349-fed-kolejne-75pb 

 

Dobre dane z Polski: dawka uzupełniająco-przypominająca

Po solidnych danych z rynku pracy i produkcji przemysłowej, równie przyzwoite wyniki odnotowały sprzedaż detaliczna i produkcja budowlano-montażowa. Celowo nie używamy tu wielkich słów - wiemy gdzie jesteśmy w momencie cyklu i widoczne też jest to w opisywanych danych (patrząc na trendy, zwalniamy). Skala spowolnienia jest na razie mało spektakularna.

https://makroekonomia.mbank.pl/207227-dobre-dane-z-polski-dawka-uzupelniajaco-przypominajaca 

 

Garść newsów makroekonomicznych

Tyrowicz (RPP): Bez poprawy koordynacji polityki pieniężnej i fiskalnej będzie trudno sprowadzić inflację do celu w 2024 r.. Więcej tutaj.

Reklama

Polska: Oczekiwania inflacyjne (mierzone w ankiecie o koniunkturze konsumentów GUS) znów nieco wzrosły. W szczegółach można zauważyć, że wzrósł zarówno odsetek tych konsumentów, którzy oczekują szybszego wzrostu cen (o 0,9pp wyższy odsetek odpowiedzi) jak i wzrostu cen w podobnym tempie co obecnie (o 0,4pp wyższy odsetek odpowiedzi). Przepływ nastąpił najprawdopodobniej z grupy tych, którzy dotychczas spodziewali się, że ceny będą wzrastały wolniej (o 2,7pp niższy odsetek odpowiedzi). Choć oczekiwania były i najprawdopodobniej będą ważnym kryterium przy podejmowaniu decyzji przez RPP, to warto pamiętać, że zdolność konsumentów do przewidywania wzrostów cen jest dość ograniczona.

Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 1Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 1

Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 2Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 2

Polska: Skoro piszemy o szczegółach koniunktury, to warto też spojrzeć w ogół. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej nieco poprawił się we wrześniu o 0,7pp (głównie dzięki podkategorii dot. możliwości dokonywania ważnych zakupów). Wskaźnik wyprzedzający jednak, kontynuował spadki. To wciąż fatalne poziomy optymizmu. Dobra wiadomość jest taka, że obserwujemy dużą rozbieżność (na razie) z deklaracjami i czynami (patrz dane o sprzedaży, nie tylko w Polsce).

Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 3Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 3

Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 4Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 4

Reklama

Źródło: GUS

USA: Sprzedaż domów na rynku wtórnym w sierpniu była na zbliżonym poziomie co miesiąc wcześniej i wyniosła 4,8 mln domów (poprzednio 4,82 mln), co przebiło oczekiwania (4,7 mln). Pikowanie sprzedaży notuje chwilową przerwę. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych segmentów rynku nieruchomości, obniżenie popytu prowadzi też do niższych (na razie jedynie) dynamik cen. Spadki też pewnie wystąpią, to kwestia czasu.

Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 5Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 5

Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 6Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 6

Biorąc pod uwagę skalę zmian wniosków kredytowych, powoli (chyba) rysuje się jakiś potencjał do stabilizacji lub przynajmniej spowolnienia dynamiki spadków.

Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 7Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 7

Reklama

Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 8Fed bez zaskoczenia. Zobaczmy, co zrobi Bank Szwajcarii - 8

Czytaj więcej