Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy w Rumunii

Sprawdź, jakie odczyty makroekonomiczne będą w nadchodzących dniach wpływać na zmienność rynku walutowego, notowań surowców i najważniejszych parkietów giełdowych.

 

Kompletny kalendarz ekonomiczny znajdziesz tutaj:

KALENDARZ MAKROEKONOMICZNY 

 

  • najważniejszym odczytem makroekonomicznym w tym tygodniu będzie czwartkowy odczyt inflacji konsumenckiej (CPI) oraz bazowej (Core CPI) w Stanach Zjednoczonych za październik
  • z perspektywy Polski istotne będzie również środowe posiedzenie RPP, na którym dowiemy się czy Rada zdecyduje się na kontynuację wstrzymanego cyklu podwyżek stóp procentowych NBP w obliczu rosnącej inflacji (17,9% r/r w październiku)
Reklama

 

 

Poniedziałek, 7 listopada

Pierwszy dzień nowego tygodnia handlowego upłynie pod znakiem danych z chińskiej gospodarki (bilans handlu zagranicznego w październiku) oraz z niemieckiego przemysłu. W poniedziałek odbędzie się też konferencja prasowa szefowej Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde.

 

Reklama

Bilans handlu zagranicznego Chin za październik - Chiński Urząd Statystyczny opublikuje dane na temat wartości chińskiego eksportu i importu w październiku. Bilans handlu zagranicznego, czyli różnica pomiędzy wartością eksportu a importu, wyniosła we wrześniu 84,74 bln dolarów, natomiast konsensus rynkowy zakłada wzrost bilansu do 96 bln USD w październiku.

Godzina publikacji: 00:00

 

Produkcja przemysłowa w Niemczech za wrzesień - Destatis opublikuje pakiet danych z niemieckiego przemysłu, w tym o zmianie wielkości produkcji przemysłowej w Niemczech w ujęciu rocznym i miesięcznym. Dane publikowane są w trzech wariantach (SA - wyrównane sezonowo, NSA - niewyrównane sezonowo, WDA - skorygowane o liczbę dni roboczych). Prognoza zakłada dalszy spadek produkcji przemysłowej (wyrównanej sezonowo) o 0,8% w porównaniu do sierpnia.

Godzina publikacji: 08:00

Reklama

 

Indeks cen nieruchomości Halifax w Wielkiej Brytanii za październik - Halifax Bank of Scotland opublikuje swój comiesięczny wskaźnik cen nieruchomości, kalkulowany na podstawie aktywności na rynku kredytu hipotecznego. Prognoza zakłada spadek cen o 0,4% w porównaniu do września, kiedy indeks wykazał spadek o 0,1% m/m.

Godzina publikacji: 08:00

 

Konferencja prezes Europejskiego Banku Centralnego - konferencja Christine Lagarde rozpocznie się o godz. 9:40

Reklama

 

Indeks PSI dla usług w Australii za październik - indeks PSI obrazuje aktywność sektora usług w Australii i jest swego rodzaju odpowiednikiem wskaźnika PMI dla usług w innych krajach. We wrześniu indeks PSI wyniósł 48 pkt.

Godzina publikacji: 22:30

 

Sprawdź również: Poznaliśmy kluczowe dane z największego rynku pracy! Jest zaskoczenie

 

Wtorek, 8 listopada

Reklama

Wtorkowa sesja nie będzie obfitowała w istotne wydarzenia makroekonomiczne. Do ważniejszych danych można zaliczyć listopadową decyzję w sprawie zmiany stóp procentowych w Rumunii czy konferencje prasowe prezesa Bundesbanku oraz prezesa Szwajcarskiego Banku Narodowego.

 

Decyzja Banku Centralnego Rumunii w sprawie stóp procentowych - na listopadowym posiedzeniu Narodowego Banku Rumunii oczekiwana jest kolejna podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych, podobnie jak miało to miejsce na posiedzeniu w październiku. Realizacja takiego scenariusza będzie oznaczała wzrost stopy referencyjnej NBR z 6,25% do równych 7%. Cykl podwyżek stóp procentowych w Rumunii - podobnie jak w Polsce - rozpoczął się w październiku zeszłego roku, jednak ze znacznie wyższego poziomu stopy referencyjnej 1,50%, a nie 0,10%, jak w Polsce.

Godzina publikacji: nieokreślona

 

Reklama

Konferencja prasowa prezesa Bundesbanku - Joachim Nagel, prezes niemieckiego banku centralnego rozpocznie konferencję o godz. 8:15

 

Konferencja prasowa prezesa Szwajcarskiego Banku Centralnego - Thomas Jordan rozpocznie swoje wystąpienie publiczne o 9:15

 

Wtorkowy raport API na temat zmiany amerykańskich zapasów ropy - cotygodniowy raport American Petroleum Institute na temat rezerw ropy naftowej w USA. W poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej spadły o 6,53 mln baryłek t/t. Prognoza analityków mówi o zmianie na poziomie -1,5 mln baryłek t/t.

Reklama

Godzina publikacji: 22:40

 

Sprawdź również: Stopy procentowe rosną i... będą rosnąć. Inflacja jednak straszniejsza od recesji

 

Śledź nas na Twitterze

 

Reklama

 

Środa, 9 listopada

Środek tygodnia handlowego będzie bez wątpienia najważniejszy z naszej, polskiej perspektywy. Odbędzie się bowiem listopadowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie zmiany stóp procentowych NBP. Na środowej sesji poznamy też m.in. odczyty październikowej inflacji konsumenckiej oraz producenckiej w Chinach.

 

Inflacja konsumencka i producencka w Chinach za październik - chiński urząd statystyczny pokaże odczyty wskaźników CPI i PPI. Prognozowana inflacja konsumencka (CPI) w październiku to 2,5% r/r, co oznaczałoby nieznaczny spadek dynamiki cen w porównaniu do września (2,8% r/r). Jeśli chodzi natomiast o inflację producentów, to konsensus analityków zakłada odczyt PPI na poziomie -1,4% rok do roku i wejście w stan deflacji, wobec 0,9% r/r zanotowanych we wrześniu.

Godzina publikacji: 02:30

Reklama

 

Posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i decyzja w sprawie zmiany stóp procentowych NBP - RPP po październikowej przerwie w w cyklu podwyżek stóp procentowych może zdecydować się na symboliczną podwyżkę oprocentowania NBP o 25 punktów bazowych, co oznaczałoby wzrost stopy referencyjnej do równych 7%. RPP może skłonić do tego październikowy szybki odczyt inflacji na poziomie 17,9%. Możliwy jest jednak scenariusz, w którym Rada pozostawi stopy procentowe na obecnym poziomie, co jednak może mieć niekorzystny wpływ na notowania polskiego złotego.

Godzina publikacji: nieokreślona (o 16:00 ma zostać wydany komunikat po posiedzeniu RPP)

 

Zmiana zapasów ropy, benzyny i destylatów w USA - cotygodniowy raport EIA na temat stanu zapasów ropy naftowej w USA. Konsensus zakłada spadek zapasów ropy o 1,5 mln baryłek w porównaniu do poprzedniego tygodnia, kiedy wysokość zapasów spadła o 3,12 mln baryłek w porównaniu do wcześniejszego tygodnia.

Reklama

Godzina publikacji: 16:30

 

Sprawdź również: Wszystko, co powinieneś wiedzieć o podwyżce stóp procentowych w USA

 

Czwartek, 10 listopada

Na czwartkowej sesji poznamy najważniejszy odczyt tego tygodnia, czyli dane na temat inflacji konsumenckiej i bazowej w USA za październik, które w dużej mierze będą kreować dalsze poczynania amerykańskiej rezerwy federalnej. W czwartek odbędzie się też konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, po listopadowym posiedzeniu RPP.

 

Reklama

Podaż pieniądza M2 w Chinach za październik - Ludowy Bank Chin pokaże dane na temat wartości agregatu monetarnego M2 w juanie. Zgodnie z oczekiwaniami podaż pieniądza M2 wzrośnie w październiku o 12% w stosunku do października zeszłego roku. We wrześniu podaż pieniądza M2 wzrosła o 12,1% r/r.

Godzina publikacji: 00:00

 

Protokół z posiedzenia RPP, konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego - prezes NBP na swoim wystąpieniu publicznym opowie o bieżącej polityce monetarnej, listopadowej decyzji RPP i prognozach na kolejne miesiące.

Godzina publikacji: 14:00

Reklama

 

Inflacja konsumencka i bazowa w Stanach Zjednoczonych za październik - amerykańskie Biuro Statystyki Pracy opublikuje kluczowe z punktu widzenia polityki monetarnej Fedu dane, dotyczące październikowej inflacji. Konsensus rynkowy zakłada odczyt CPI za październik na poziomie równych 8% w perspektywie rocznej, wobec 8,2% r/r osiągniętych we wrześniu. Realizacja tego scenariusza będzie oznaczała czwarty z rzędu odczyt wskazujący na spadającą dynamikę wzrostu cen (od czerwcowego szczytu na poziomie 9,1% r/r) w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego Biuro Statystyki Pracy opublikuje dane na temat inflacji bazowej (Core CPI). Wg prognoz analityków Core CPI w październiku nieznacznie spadnie w porównaniu do września - konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 6,5% rok do roku, wobec 6,6% osiągniętych we wrześniu. Wraz z odczytami inflacji opublikowane zostaną cotygodniowe dane na temat liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Godzina publikacji: 14:30

 

Indeks PMI dla przemysłu Nowej Zelandii za październik - agencja Business NZ opublikuje dane na temat przemysłowego PMI za październik. Poprzedni odczyt (wrześniowy) wyniósł 52 pkt.

Reklama

 

Sprawdź również: Masz dolara USD, euro EUR, a może funta GBP? Uważaj

 

 

Piątek, 11 listopada

Piątkowa sesja odbędzie się bez udziału Polski, z powodu Święta Niepodległości. W ostatnim dniu handlowym tygodnia będzie jednak dość ciekawie: poznamy dane o PKB za trzeci kwartał z Wielkiej Brytanii, odczyty z angielskiego przemysłu za wrzesień, a także dane o październikowej inflacji konsumenckiej i zharmonizowanej w Niemczech.

 

Reklama

Wskaźnik PKB w Wielkiej Brytanii za trzeci kwartał oraz za wrzesień - brytyjski urząd statystyczny pokaże dane na temat wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale. Prognozy analityków zakładają spadek PKB wyrównanego sezonowo w perspektywie kwartalnej o 0,5%, w porównaniu do wzrostu o 0,2% zanotowanego w drugim kwartale. Jeśli natomiast chodzi o dynamikę PKB w perspektywie rocznej, to prognozy zakładają wzrost o 2,1% r/r, w porównaniu do wzrostu o 4,4% r/r odnotowanego w drugim kwartale tego roku.

Godzina publikacji: 08:00

 

Dane z przemysłu Wielkiej Brytanii za wrzesień - urząd statystyczny Wielkiej Brytanii opublikuje wrześniowe dane z przemysłu. Prognozy dotyczące produkcji przemysłowej mówią o spadku o 0,2% w porównaniu do sierpnia i spadku o 4,4% w porównaniu do września zeszłego roku (w sierpniu produkcja przemysłowa spadła o 5,2% r/r i 1,8% m/m). Oprócz tego zostaną opublikowane wrześniowe odczyty dotyczące przetwórstwa przemysłowego i bilansu handlu zagranicznego Wielkiej Brytanii (prognoza -18,5 bln funtów).

Godzina publikacji: 08:00

Reklama

 

Inflacja konsumencka (CPI) i zharmonizowana (HICP) w Niemczech za październik - Destatis pokaże październikowe dane dotyczące wskaźników CPI i HICP dla Niemiec. Prognozy analityków zakładają dalszy wzrost inflacji - w przypadku CPI oczekiwany odczyt to 10,4% r/r (wobec równych 10% r/r odnotowanych we wrześniu), natomiast prognoza inflacji HICP to 11,6% r/r, w porównaniu do 10,9% r/r zanotowanych we wrześniu.

Godzina publikacji: 08:00

 

Indeks Uniwersytetu Michigan za listopad - indeks Uniwersytetu Michigan określa ocenę bieżących warunków ekonomicznych gospodarstw domowych i pozwala na ocenę potencjału nabywczego konsumentów w USA. Prognoza zakłada odczyt na poziomie 59,5 pkt., wobec 59,9 pkt. osiągniętych w październiku.  

Reklama

Godzina publikacji: 16:00

 

Oczekiwania inflacyjne długo- i krótkoterminowe w Stanach Zjednoczonych za listopad - na podstawie danych zebranych przez Uniwersytet Michigan opracowywane są też oczekiwania inflacyjne konsumentów w Stanach Zjednoczonych.

Godzina publikacji: 16:00

 

Sprawdź również: NBP pogrąża polskiego złotego i wciąż wierzy, że inflacja jest w odwrocie 

Czytaj więcej