Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy w Anglii

Bank Anglii podjął decyzję w sprawie stóp procentowych. Widzi 50-procentowe ryzyko wejścia brytyjskiej gospodarki w recesję. Co na to funt?

 

  • Czemu Bank Anglii uważa, że za wcześnie na obniżki stóp?
  • Dlaczego na Wyspach utrzymuje się wysoka inflacja?
  • Czemu Bank Anglii widzi zagrożenie recesją?
  • Czemu funt brytyjski zyskuje na wartości po dzisiejszej decyzji BoE?

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

  

Bank Anglii po raz drugi z rzędu nie zmienił stóp procentowych. W związku z tym główna stopa pozostaje na poziomie najwyższym od 15 lat, czyli 5,25%.

 

 

Kurs GBP/USD rośnie po decyzji. Dziś idzie w górę już o niemal 0,5%.

Reklama

 

Zobacz także: Stopy procentowe w USA - znamy listopadową decyzję FOMC!

 

Bank Anglii: za wcześnie, by myśleć o obniżkach stóp

Bank Anglii ostrzega przed ryzykiem recesji w okresie poprzedzającym wybory 2024. Pozostawił dziś stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,25%. Zasygnalizował 50% szans na recesję do lata 2024.

Przypomnijmy, że inflacja w Wielkiej Brytanii utrzymała się we wrześniu na poziomie 6,7%, po tym jak gwałtowny wzrost kosztów paliwa dla kierowców w ostatnich miesiącach zrównoważył słabszy wzrost kosztów żywności. Wielka Brytania ma najwyższą stopę inflacji wśród grupy gospodarek rozwiniętych G7.

Bank Anglii stwierdził, że ​​ryzyko wojny na Bliskim Wschodzie i wewnętrzna presja inflacyjna zmuszą go do utrzymania wysokich kosztów finansowania zewnętrznego, pomimo pogarszających się perspektyw wzrostu gospodarczego.

„Jest zdecydowanie za wcześnie, aby myśleć o obniżkach stóp procentowych” – powiedział Andrew Bailey, prezes Banku. „Wyższe stopy procentowe działają, a inflacja spada. Musimy jednak zobaczyć dalszy spadek inflacji, aż do naszego celu na poziomie 2%. W tym miesiącu nie zmieniliśmy stóp procentowych, ale będziemy uważnie obserwować, czy potrzebne będą dalsze podwyżki.”

Reklama

Bank przewiduje wzrost gospodarczy w całym 2024 r. Jednak ostrzega, że jest 50% szans na recesję na Wyspach. Rynki finansowe powszechnie oczekiwały utrzymania stóp na wysokim poziomie, gdyż brytyjska gospodarka znajduje się pod presją po 14 kolejnych podwyżkach z rekordowo niskiego poziomu 0,1% w grudniu 2021 r.

 

Zobacz także: Kurs korony norweskiej - co dalej? Bank podjął ważną decyzję w sprawie stóp

 

 

KOMENTARZ DLA FXMAG:

Daniel Kostecki, analityk CMC Markets

„Komitet Polityki Monetarnej Banku Anglii (MPC) utrzymał stopy procentowe na poziomie 5,25%, dążąc do celu inflacyjnego na poziomie 2% i wspierając jednocześnie wzrost gospodarczy i zatrudnienie.

Reklama

Decyzja ta, podjęta większością głosów (6-3), wskazuje na ostrożną postawę w obliczu zróżnicowanych oczekiwań dotyczących przyszłego kształtowania się inflacji i wzrostu gospodarczego. Wzrost dochodów oraz presja inflacyjna pozostają na wysokim poziomie, jednak przewiduje się ich spadek w nadchodzących kwartałach.

Niepewność dotycząca dalszej ścieżki płac i sytuacji na rynku pracy, zwłaszcza w kontekście niedawnych wydarzeń na Bliskim Wschodzie oraz ich wpływu na ceny energii, zdaje się uzasadniać zachowanie status quo w kwestii stóp procentowych. MPC wyraźnie wskazuje na konieczność długoterminowego utrzymania restrykcyjnej polityki monetarnej, aby powrócić do założonego celu inflacyjnego, co może sugerować możliwość dalszego zaostrzenia polityki pieniężnej w przyszłości, jeśli presje inflacyjne okażą się bardziej trwałe.

Zwiększyło się jednak grono osób, które chciałyby zobaczyć podwyżkę o 25 punktów bazowych z dwóch do trzech. Opinia trzech członków Komitetu Polityki Monetarnej (MPC), popierających podniesienie stóp procentowych o 0,25 punktu procentowego, podkreśla ich troskę o długoterminową stabilność cen.

Pomimo pewnego osłabienia aktywności gospodarczej, utrzymujący się wzrost realnych dochodów gospodarstw domowych oraz pozytywne wskaźniki wyprzedzające produkcji mogą sugerować, że gospodarka wciąż ma potencjał do wzrostu. Szczególną uwagę zwraca się na naprężenie na rynku pracy, które w połączeniu z silnym popytem na pracę, może prowadzić do wyższej równowagi stopy bezrobocia w średnim okresie. Ponadto, utrzymujący się wzrost płac i inflacja usług zdają się potwierdzać obawy o bardziej zakorzenione presje inflacyjne. Dla tej grupy członków MPC, podniesienie stóp procentowych wydaje się być niezbędne, aby skutecznie zaradzić ryzyku głębokiego zakotwiczenia inflacji i przywrócić ją do celu na poziomie 2% w średnim okresie, co świadczy o ich determinacji w dążeniu do ustabilizowania poziomu cen i ochronie siły nabywczej waluty.

W pierwszej reakcji po ogłoszeniu decyzji Banku Anglii funt brytyjski zdaje się zyskiwać na wartości, ponieważ powiększyło się grono osób, które chciałoby zobaczyć jeszcze wyższe stopy procentowe.”

 

Zobacz również: O żadnych obniżkach stóp w USA nie ma mowy!

Czytaj więcej