Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopy procentowe rpp 2022

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, poranne publikacje wracają 10 stycznia. Z uwagi jednak na zmianę harmonogramu posiedzeń Rady Polityki Pieniężnej (posiedzenie odbędzie się jutro, a nie w przyszłym tygodniu) załączamy dziś bardzo krótki komentarz do jutrzejszej decyzji oraz publikacji inflacji, która – również nietypowo – zostanie przedstawiona w postaci odczytu flash w piątek o 10:00.

Oczekujemy, że RPP podniesie stopy procentowe o 50pb. 

Obraz polskiej gospodarki pozostaje korzystny. Trwa ożywienie gospodarcze, które w 2022 roku zwolni, jednak będzie nadal wystarczająco silne, aby utrzymać zacieśnienie na rynku pracy oraz popytową presję cenową. Dekompozycja inflacji sugeruje, że około połowa wzrostu cen (inflacja bazowa po wyłączeniu cen administrowanych) wynika bezpośrednio z procesów cenowych (to grubo powyżej celu inflacyjnego), które kształtowane są rynkowo (włączając w to dostosowanie post-epidemiczne). Reszta to czynniki pozostające de facto poza kontrolą RPP, ale mające bardzo silny wpływ na oczekiwania cenowe formowane przez konsumentów oraz stanowiące silny, kosztowy element procesów cenowych w części bazowej koszyka inflacyjnego.

Uważamy, że otoczenie rynkowe pozostaje sprzyjające do przenoszenia cen na konsumentów

Ci z kolei dysponują siłą przetargową, aby utrzymywać siłę nabywczą w negocjacjach płacowych. Dodatkowym wsparciem dochodów będzie podwyżka płacy minimalnej (3010 zł brutto) oraz przesunięcia w efektywnym opodatkowaniu w ramach Polskiego Ładu. To stwarza dogodne warunki do absorpcji wyższych cen przez gospodarstwa domowe. Łączny efekt oddziaływania presji popytowej, podwyżek cen energii, tarczy anty-inflacyjnych oraz zmiany stawki VAT na żywność sugeruje płaską i wysoką ścieżkę inflacji na 2022 rok (>7%) oraz wciąż podwyższoną ścieżkę inflacji na 2023 rok (4-5% średnio). Wiemy, że RPP celuje w sprowadzenie inflacji do 2,5-3,5% pod koniec 2023 roku. Wiemy też, że nie uda się to przy bieżącym poziomie stóp. Jutrzejsza podwyżka nie będzie ostatnią w serii podwyżek.  

Piątkowa publikacja inflacji sprawi naszym zdaniem uczestnikom rynku niespodziankę

Reklama

Konsensus rynkowy opiewa na 8,3% zaś nasza prognoza to 8,6% (poprzednio 7,8%). Powody przyspieszenia inflacji są cztery. Można spodziewać się, że zobaczymy jeden z najwyższych wzrostów cen żywności na przestrzeni ostatnich miesięcy (okolice +1,5% m/m). Do drożejących warzyw i produktów zbożowych dołączają mięsa. W przypadku cen energii zobaczymy kolejny wzrost miesięczny (okolice +2,5%). Przyspieszy inflacja bazowa (4,7% -> 5,3%) co wynika z ubiegłorocznej bazy statystycznej oraz świątecznych podwyżek cen. Czwartym powodem silnego wzrostu cen jest fakt, że obniżki cen paliw związane z tarczą anty-inflacyjną jedynie w niewielkim stopniu zmieszczą się w grudniowym odczycie inflacji (z pełną siłą ujawnią się dopiero w styczniu).

Czytaj więcej