Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stopa bezrobocia według bael

Produkcja przemysłowa w listopadzie wzrosła o 15,2% r/r, przekraczając wyraźnie nawet najbardziej optymistyczne prognozy w konsensusie (PKO: 8,1% r/r; kons.: 8,5%, r/r przy rozpiętości prognoz 5,2-10,9%), po wzroście o 7,8% r/r w październiku. Wzrost produkcji w samym przetwórstwie wyniósł 13,0% r/r, co oznacza, że trend wzrostowy w sektorze nie poddaje się negatywnym tendencjom w otoczeniu zewnętrznym gospodarki. Więcej w Makro Flashu: Moc w przetwórstwie.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce i na świecie – inflacja nie zwalnia; kolejne podwyżki stóp i rosnące zadłużenie skarbu państwa - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce i na świecie – inflacja nie zwalnia; kolejne podwyżki stóp i rosnące zadłużenie skarbu państwa - 1

Stopa bezrobocia BAEL w 3q21 spadła do 3,0% z 3,5% w 2q21 i jest już tylko o 0,1pp powyżej najniższego poziomu z 4q19 (z dokładnością do zmian metodologicznych, które utrudniły porównywalność danych w czasie). Spośród 366 tys. osób bezrobotnych prawie co szósta jako bezpośredni powód bezrobocia wskazała pandemię. W 3q21 stopa aktywności zawodowej oraz stopa zatrudnienia osiągnęły nowe historyczne szczyty na poziomach odpowiednio 58,2% oraz 56,4%. Rekordowo wysoka była również liczba pracujących – 16,8 mln. Oznacza to, że negatywne tendencje demograficzne (spadająca od 2011 liczba osób w wieku produkcyjnym) przynajmniej na razie są rekompensowane wzrostem odsetka aktywnych na rynku pracy. W 3q21 liczba osób, które przynajmniej czasami wykonywały pracę z domu, wyniosła 12,6% (spadek względem poprzednich kwartałów).

Inflacja PPI w listopadzie wzrosła do 13,2% r/r z 12,0% r/r w październiku

Ceny produkcji wzrosły najsilniej w górnictwie i wydobywaniu (25,7% r/r). Wzrost cen w przetwórstwie przemysłowym wyniósł 13,4% r/r, a w szeroko pojętej energetyce i ciepłownictwie 8,4% r/r. Relatywnie niski wzrost cen wytwarzania w tym ostatnim sektorze (pomimo trwającego w Europie kryzysu gazowego) wynika ze znacznego oparcia sektora na długoterminowych kontraktach na krajowy węgiel. Cechują się one zdecydowanie większą stabilnością i niezależnością od kwotowań rynkowych. Miesięczna dynamika inflacji PPI w listopadzie obniżyła się do 1% z 2% w październiku. Prawdopodobnie począwszy od stycznia, wraz ze stabilizacją cen na rynkach oraz wpływem efektu wysokiej bazy, inflacja PPI będzie się stopniowo obniżać. W kierunku stopniowego spadku inflacji może też oddziaływać zmniejszenie natężenia ograniczeń podażowych.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce i na świecie – inflacja nie zwalnia; kolejne podwyżki stóp i rosnące zadłużenie skarbu państwa - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce i na świecie – inflacja nie zwalnia; kolejne podwyżki stóp i rosnące zadłużenie skarbu państwa - 2

Ł.Hardt (RPP) podtrzymał wcześniejszą deklarację, że w styczniu najbardziej prawdopodobna jest podwyżka stóp NBP o 50pb.

W kolejnych miesiącach prawdopodobnie będzie konieczne „jeszcze kilka ruchów w górę”. Według Ł.Hardta sytuacja na rynku pracy jest bardzo dobra, szybko rosną wynagrodzenia, przez co NBP musi ograniczyć ryzyko wystąpienia spirali cenowo-płacowej. Według ekonomisty inflacja w przyszłym roku utrzyma się na poziomie 6-7% r/r.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce i na świecie – inflacja nie zwalnia; kolejne podwyżki stóp i rosnące zadłużenie skarbu państwa - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce i na świecie – inflacja nie zwalnia; kolejne podwyżki stóp i rosnące zadłużenie skarbu państwa - 3

E.Łon (RPP) wskazał, że niepokojące informacje dotyczące pandemii mogą przemawiać „w poważnym stopniu za utrzymaniem stóp procentowych w styczniu na dotychczasowym poziomie”

Według E.Łona należy dążyć do obniżenia inflacji, ale nie kosztem zduszenia aktywności gospodarczej i wzrostu bezrobocia.

Premier M.Morawiecki powiedział, że jest wysokie prawdopodobieństwo, iż od lutego stawka VAT na podstawowe artykuły żywnościowe zostanie na co najmniej pół roku obniżona do zera. Według naszych szacunków zerowa stawka VAT na żywność może obniżyć inflację CPI o ok. 1,2 pp.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce i na świecie – inflacja nie zwalnia; kolejne podwyżki stóp i rosnące zadłużenie skarbu państwa - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych w Polsce i na świecie – inflacja nie zwalnia; kolejne podwyżki stóp i rosnące zadłużenie skarbu państwa - 4

Ceny skupu podstawowych produktów rolnych w listopadzie zwiększyły się o 21,5% r/r i 5,5% m/m

Do tak wysokiego wzrostu cen skupu przyczyniły się przede wszystkim kolejne podwyżki cen zbóż (aż o 14,4% m/m), które następnie przekładają się na ceny mąki. Relatywnie krótka historia tego szeregu (od 2018) utrudnia wnioskowanie na jego podstawie. Szybko rosnące ceny skupu produktów rolnych w ostatnich miesiącach relatywnie słabo przenoszą się na razie na ceny żywności dla konsumentów (wliczane do inflacji CPI). Przewidujemy, że dynamika cen żywności w CPI osiągnie szczyt na początku 2022, w okolicach 8% r/r, po czym będzie się powoli obniżać. Ewentualna obniżka stawki VAT na podstawowe artykuły żywnościowe do zera obniży dynamikę cen żywności w CPI o ok. 3-5pp.

Zadłużenie Skarbu Państwa na koniec października wyniosło 1,127 bln PLN (45,0% PKB)

Oznacza to spadek o 17,8 mld PLN w ciągu miesiąca, do czego przyczyniło się przede wszystkim zmniejszenie stanu środków na rachunkach budżetowych o 19,8 mld PLN.

Agencja Fitch planuje przeglądy ratingu Polski w trakcie 2022 na 18 lutego oraz 22 lipca

Z kolei agencja S&P przewiduje dwa przeglądy ratingu 1 kwietnia i 30 września.

 

Reklama

ŚWIAT: Moderna poinformowała, że trzecia dawka jej szczepionki zwiększa poziom przeciwciał neutralizujących wariant Omikron 37-krotnie i w ocenie producenta zapewnia ochronę przed infekcją. Pomimo tego, Moderna podtrzymała deklarację, że pracuje nad zmodyfikowaną, specjalną wersją szczepionki, nastawioną na wariant Omikron. Równolegle trwają prace nad stworzeniem szczepionki skojarzonej, która będzie równocześnie chronić przed wieloma wariantami koronawirusa.

Czytaj więcej