Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stawka vat w polsce

Zrewidowaliśmy nasze prognozy PKB i inflacji (por. tabela kwartalna). Prognozujemy, że tempo wzrostu PKB wyniosło 5,7% r/r w 2021 r. (poprzednio 5,2%). Rewizja prognozy wzrostu gospodarczego w ub. r. jest związana głównie z serią lepszych od oczekiwań danych za październik i listopad (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, produkcja budowlano-montażowa).

W rezultacie podnieśliśmy naszą prognozę dynamiki PKB w IV kw. br. do 7,0% r/r, co przyczyniło się do rewizji w górę również średniorocznego tempa wzrostu w 2021 r. Jednocześnie nie zmieniliśmy naszej prognozy wzrostu gospodarczego na 2022 r. (4,3% r/r). Podwyżki stóp procentowych, opóźnienie w uruchomieniu Krajowego Planu Odbudowy oraz dalszy przebieg pandemii COVID-19 są istotnymi czynnikami ryzyka dla dynamiki PKB w br., rola niektórych czynników dynamizujących wzrost w IV kw. (zwiększanie zapasów w przedsiębiorstwach i kończenie projektów infrastrukturalnych) ulegnie zmniejszeniu. Zrewidowaliśmy również naszą prognozę inflacji. Z jednej strony uwzględniliśmy ogłoszone przez Urząd Regulacji Energetyki większe niż wcześniej zakładaliśmy podwyżki cen prądu (o 24%) i gazu (o 54%) z początkiem br. Z drugiej strony, ze względu na zapowiedź premiera dotyczącą obniżenia stawki podatku VAT na „podstawowe artykuły spożywcze” od „lutego na co najmniej pół roku”, zrewidowaliśmy naszą ścieżkę dynamiki cen żywności.

Uważamy, że w 2022 r. wyniesie ona 4,1% r/r wobec 5,6% w scenariuszu bez obniżki VAT, a w 2023 r. obniży się ona do 2,4% (0,9%)

Wpływ obniżki podatku VAT oszacowaliśmy przyjmując szereg założeń. Po pierwsze zakładamy, że obniżka VAT obejmie jedynie produkty podstawowe, czyli te w przypadku których obecnie obowiązuje stawka 5% oraz cukier, gdzie stawka ta wynosi 8%. Po drugie, zakładamy, że obniżona stawka VAT będzie obowiązywać dokładnie pół roku, czyli od lutego br. do lipca br. Po trzecie, uwzględniając występujące w sektorze rolno-spożywczym mechanizmy rynkowe zakładamy, że obniżka VAT nie znajdzie pełnego odzwierciedlenia w cenach, gdyż dystrybutorzy żywności będą częściowo starali się ją wykorzystać do podniesienia swojej rentowności w warunkach silnej presji kosztowej, z jaką mają obecnie do czynienia. Z tego samego powodu uważamy, że sam efekt obniżki oraz późniejszej podwyżki VAT do pierwotnego poziomu będzie rozłożony przynajmniej na dwa miesiące, ponieważ uczestnicy rynku będą dostosowywać swoją strategię cenową do strategii konkurencji. Podsumowując, oczekujemy, że średniorocznie inflacja wyniesie 7,4% r/r w 2022 r. wobec 5,1% w 2021 r., a w 2023 r. wyniesie 3,5%.

W tym tygodniu: prognozy inflacyjne nie napawają optymizmem. Tempo wzrostu PKB przyśpieszy? - 1W tym tygodniu: prognozy inflacyjne nie napawają optymizmem. Tempo wzrostu PKB przyśpieszy? - 1

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy indeks CFLP PMI dla chińskiego przetwórstwa, który zwiększył się w grudniu do 50,3 pkt. wobec 50,1 pkt. w listopadzie,

Reklama

kształtując się powyżej oczekiwań rynku (50,0 pkt.). Wzrost indeksu stanowi zaskoczenie w świetle pogorszającej się sytuacji epidemicznej w Chinach i związanych z tym zaostrzonych restrykcji administracyjnych, a także utrzymującego się spowolnienia popytu wewnętrznego w tym kraju. Dostrzegamy istotne prawdopodobieństwo pogorszenia koniunktury w chińskim przetwórstwie na początku br. ze względu na zaostrzenie polityki antysmogowej wraz ze zbliżającymi się zimowymi igrzyskami olimpijskimi w Pekinie (4-20 lutego br.). Oczekujemy, że dynamika PKB w Chinach zwiększyła się w 2021 r. do 7,7% r/r wobec 2,3% w 2020 r., a w 2022 r. obniży się do 4,9%.

W tym tygodniu: prognozy inflacyjne nie napawają optymizmem. Tempo wzrostu PKB przyśpieszy? - 2W tym tygodniu: prognozy inflacyjne nie napawają optymizmem. Tempo wzrostu PKB przyśpieszy? - 2

Czytaj więcej