Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

stany zjednoczone zasiłek

Materiał z serii: “Piotr Kuczyński dla iWealth”
 

Dane makro z mijającego tygodnia - zagranica. Tydzień należał do tych, w których w kalendarium nie znaleźliśmy wielu danych publikowanych w USA. Właściwie jedynie inflacja konsumencka (CPI) została opublikowana w środę 10.11, a w czwartek jak zwykle pojawił się raport o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych.

Inflacja CPI w USA wyniosła 6,2% r/r (oczekiwano 5,8%), a liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych złożonych w ostatnim tygodniu spadła do 267 tys. z 271 tys. (oczekiwano 265 tys.).

W Niemczech indeks instytutu ZEW (nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech) w listopadzie nieoczekiwanie wzrósł do 31,7 pkt. (oczekiwano spadku z 22,3 do 20,2 pkt.). Niby doskonale, ale ja zawsze uprzedzam, że zbytni optymizm inwestorów najczęściej trzeba interpretować odwrotnie.

Dane makro z mijającego tygodnia – Polska

W Polsce też kalendarium było puste. Dopiero w piątek 12.11 zobaczymy wstępne dane o PKB w trzecim kwartale. Nieco zawirowań spowodował publikowany we wtorek raport Allegro (za 3. kwartał tego roku), o czym napisałem wyżej.

W kolejnym tygodniu

Reklama

W nadchodzącym tygodniu publikacji makro będzie już więcej niż w poprzednim. Zobaczymy indeksy Fed z Nowego Jorku (NY Empire State) oraz z Filadelfii. Poza tym pojawię się też dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (m/m) i tygodniowe dane z rynku pracy.

W strefie ruro uwaga skupiona będzie na danych o inflacji. Również w Polsce już w poniedziałek GUS poda ostateczne dane o inflacji w październiku, a BIEC opublikuje swój Wskaźnik Przyszłej Inflacji. W końcu tygodnia pojawią się dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu. Wątpię, żeby dane miały wpływ na zachowanie rynków o ile weryfikacja CPI nie podniesie jej mocno w górę w stosunku do wstępnego odczytu.

Podsumowanie

Ostatnio pisałem w podsumowaniu, że rynek akcji chce wzrostu indeksów i jeśli walka o podniesienie limitu zadłużenia USA nie rozgorzeje na dobre to końcówka roku będzie dla posiadaczy akcji korzystna. Mimo danych o inflacji i korekty na rynkach akcji w USA nie widzę powodu, żeby zmieniać zdanie.

Rynek akcji w Stanach był już potężnie wykupiony i domagał się korekty. Widać zresztą na wykresie Strach-Chciwość (za CNN), że nastroje nadal były po sesji środowej bardzo bycze. Wiara w Fed i zasada „kupuj spadki” nie umarła i jeszcze ją zobaczymy.

Dane makro: Dobre wieści z USA. Spada liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych - 1Dane makro: Dobre wieści z USA. Spada liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych - 1

Reklama

Tak jak ostatnio pisałem polski rynek nadal wałęsa się gdzieś na peryferiach rynków globalnych i ciągle czekamy na atak popytu z zagranicy. Wskaźnik C/Z (ostatnie 12. miesięcy) dla WIG i WIG20 jest bliski 12, a dla S&P 500 około 29…Akcje w Polsce są bardzo tanie. Ktoś w końcu to zauważy.

Mówi się, że słaby złoty zniechęca zagranicę

Niekonieczne. Fundusze zagraniczne mogą dobrze wymienić waluty, kupić akcje i czekać na reakcję RPP wchodzącej w cykl podwyżek stóp, co zacznie złotego umacniać. Ostatnio Goldman Sachs poinformował, że w 2022 roku stawia na złotego. Gdyby złoty zaczął się umacniać to zagranica zyskałaby zarówno na wzroście cen akcji (dyby nastąpił) i na umocnienie złotego przy odwrotnej wymianie. Czekamy na ten efekt, czyli na zmianę stanowiska Rady, a szczególnie jej szefa.

 

Czytaj więcej

Czytaj więcej

Artykuły związane z stany zjednoczone zasiłek