Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spowolnienie inflacji

Od momentu publikacji marcowej projekcji sytuacja epidemiczna poprawiła się. Założone w projekcji opanowanie pandemii oraz odbudowa aktywności gospodarczej za granicą sprawią, że w jej horyzoncie PKB Polski będzie rosnąć w średnim tempie ponad 5%, głosi opublikowany w poniedziałek raport NBP. Wskaźnik inflacji, który kształtuje się obecnie na poziomie przekraczającym 4%, jest podwyższany obecnie przez wzrost cen surowców, czy też cen usług w niektórych branżach. Jednak część czynników podbijających inflację ma charakter przejściowcy.

"W 2022 roku nie będą już one w tak znacznym stopniu podwyższać inflacji

w ujęciu rok do roku i powróci ona do przedziału odchyleń od celu inflacyjnego NBP określonego jako 2,5% +/- 1 punkt procentowy" - podano w Raporcie o inflacji. Skalę spowolnienia inflacji będzie jednak ograniczać stopniowo zwiększająca się presja popytowa w warunkach utrwalania się wzrostu gospodarczego. W 2023 roku nastąpi ponowne przyspieszenie inflacji, do czego będzie przyczyniać się dalsza poprawa koniunktury i wzrost popytu. Jednak nie przekroczy ona 3,5%. "Bilans czynników niepewności wskazuje na bardziej prawdopodobne ukształtowanie się w najbliższych kwartałach dynamiki PKB poniżej scenariusza centralnego projekcji i zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla inflacji CPI" - podano w projekcji.

Przyszła sytuacja gospodarcza w Polsce jest silnie uwarunkowana

skutecznością szczepień wpływającą na dalszy przebieg pandemii COVID19 i przyszłą skalę ograniczeń administracyjnych i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, uważają autorzy raportu. W projekcji przyjęto założenie, że na jesieni tego roku nastąpi ponowny, sezonowy wzrost zachorowań na COVID-19, jednak dzięki uzyskaniu odporności przez przeważającą część populacji będzie on wyraźnie słabszy niż przed rokiem i na wiosnę tego roku. "W konsekwencji potencjalne restrykcje nie będą już w istotnym stopniu zakłócać funkcjonowania krajowej gospodarki" - głosi raport. Zdaniem jego autorów pozytywny wpływ na polską gospodarkę będą miały rządowe progrmay wsparcia, których efekt będzie widoczny nawet po ich zakończeniu.

W 2020 roku w ramach tych działań wydano ponad 99 miliardów złotych,

czyli 4,3% PKB. Większość wsparcia zakończy się prawdopodobnie w drugim kwartale 2021 roku, a jego łączna kwota będzie w tym roku ponad 3-krotnie niższa niż rok wcześniej, podano w projekcji. W raporcie podano także, że do końca czerwca Narodowy Bank Polski (NBP) skupił papiery wartościowe o łącznej wartości nominalnej 135,8 miliarda złotych, to jest 142,2 miliarda złotych w cenie zakupu. LIPIEC NA TLE MARCA Dane, które napłynęły od zamknięcia projekcji marcowej przyczyniły się do podwyższenia prognozowanej dynamiki PKB i inflacji, przy czym najsilniejsza korekta dotyczy 2021 roku. Rewizja w górę ścieżki PKB jest wynikiem szybszej od założeń poprzedniej projekcji odbudowy krajowej aktywności gospodarczej w pierwszym kwartale.

Natomiast wzrost inflacji w 2021 roku jest złożeniem szeregu czynników o zróżnicowanym charakterze,

Reklama

podano w raporcie. "W latach 2022-2023 wpływ czynników podnoszących dynamikę cen w bieżącym roku będzie wygasać prowadząc do zmniejszenia różnicy pomiędzy ścieżką inflacji z projekcji lipcowej i marcowej" - uważają jego autorzy. Według projekcji najważniejszym źródłem ryzka dla aktywności gospodarczej, oraz – w mniejszym stopniu – dla kształtowania się inflacji w Polsce stanowi dalszy przebieg pandemii. Wpływ pandemii na zmiany inflacji jest wypadkową, z jednej strony, zmian popytu, a z drugiej – kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw. "Bilans czynników niepewności wskazuje na bardziej prawdopodobne ukształtowanie się w najbliższych kwartałach dynamiki PKB poniżej scenariusza centralnego projekcji i zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla inflacji CPI" - podano w Projekcji.

Projekcja lipcowa na tle marcowej:

PKB (r/r proc.)202120222023
VII 202155,45,3
III 20214,15,45,4
Inflacja CPI (r/r proc.)
   
VII 20214,23,33,4
III 20213,12,83,2

Projekcja lipcowa z modelu NECMOD obejmuje okres od drugiego kwartału 2021 roku do czwartek kwartału 2023 roku, a jej punktem startowym projekcji jest pierwszy kwartał 2021 roku. Została ona przygotowana na podstawie danych dostępnych do 22 czerwca 2021 roku.

Czytaj więcej