Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spółki memowe

W ostatnim czasie portal Cointelegraph poinformował, że Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła akt oskarżenia przeciwko dwóm traderom, którzy zarobili ponad 700 tysięcy dolarów w ramach tzw. wash tradingu.

 

27 września Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wniosła akt oskarżenia przeciwko dwóm inwestorom, którzy posługiwali się schematem tradingowym z wykorzystaniem arbitrażu i wash tradingu, obracając akcjami, tzw. „meme stocks”, a więc „spółek memowych”. Są to spółki, których akcje mocno zyskują na giełdzie nie ze względu na fundamenty, a raczej ze względu na szum medialny, który je otacza. Przedmiotem obrotu dwojga traderów były opcje put na akcje takich spółek, jak GameStop i AMC Entertainment. Jak stwierdziła komisja, oskarżeni prawdopodobnie sądzili, że większość inwestorów spodziewa się wzrostu kursów akcji takich spółek, więc obstawianie ich spadków będzie mało prawdopodobne, co ułatwiłoby dwójce traderów handel między sobą.

Według wniosku SEC, oskarżeni Suyun Gu i Yong Lee odnieśli korzyści majątkowe korzystając z różnic w opłatach transakcyjnych oferowanych przez różnych brokerów i platformy tradingowe, jednocześnie wykorzystując arbitraż i wash trading. Wprawdzie wniosek komisji nie wymienia nazw platform, jednak portal Cointelegraph przypuszcza, że chodzi tu w szczególności o platformę Robinhood, która zasłynęła z tego, że nie pobiera opłat od klientów.

Reklama

Wash trading polega na jednoczesnej sprzedaży i kupnie papierów wartościowych w celu wpływu na cenę lub wolumen danego waloru. Ma to wpłynąć na zachowanie pozostałych uczestników rynku, skłaniając ich do sprzedaży po zaniżonej cenie lub kupna po cenie sztucznie wywindowanej.

Według szacunków SEC, dwaj oskarżeni łącznie uzyskali korzyści w wysokości 1,5 mln dolarów na platformach, które dzieliły się z klientami rabatami za generowanie obrotów, a także platformach, które nie pobierały opłat. Komisja przypuszcza, że oskarżeni zachowali prawie połowę środków z rabatów jako zysk, a dodatkowo w ramach wash tradingu jeden z traderów zarobił 668 671 USD, a drugi 51 334 USD. Proceder ten trwał od lutego do kwietnia tego roku. W ramach niego jeden z traderów zrealizował 11 400 transakcji, a drugi 2 300.

https://www.fxmag.pl/artykul/amc-entertainment-akcje-spolki-ktora-miala-bankrutowac-wcale-nie-chca-spadac-szalenstwo-meme-stocks-ciagle-trwa

 

Czytaj więcej