Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spółki budowlane gpw

Analiza sytuacji finansowej firm budownictwa kubaturowego

 

Dane finansowe większych spółek budownictwa kubaturowego dostępne do III kwartału 2021 r. potwierdziły najwyższe od 2017 r. kwartalne zapotrzebowanie na usługi budowlane., pogłębienie się od kilku kwartałów problemów związanych ze wzrostem kosztów oraz nieco słabszą, ale stabilną sytuację finansową podmiotów w okresie od stycznia do września 2021 r.

W III kwartale 2021 r. wobec III kwartału 2020 r. w grupie większych jednostek znacznie wzrosła wartość przychodów ogółem (o 39%), w tym przychodów ze sprzedaży (o 40%) oraz kosztów ogółem (o 41%) i wypracowanego wyniku finansowego netto (o 18%). W opinii przedstawicieli jednostek budownictwa kubaturowego nieco szybsza dynamika wzrostu kosztów niż przychodów jest negatywnym skutkiem wzrostu cen robocizny, usług oraz materiałów i tym samym wyższych kosztów realizacji kontraktów oraz przedłużających się trudności w dostępie do materiałów i komponentów.

 

Reklama

 

Mimo napotykanych trudności po stronie rosnących kosztów i niewielkiego osłabienia rentowności w III kwartale 2021 r., wskaźniki rentowności w trzech pierwszych kwartałach 2021 r. cechował wyższy poziom niż w tych samych okresach kilku poprzednich lat, co wskazuje na poprawę kondycji finansowej większych firm budowlanych. Jednakże sytuacja poszczególnych jednostek jest zróżnicowana. Szczególnie część firm budowlanych, która podpisała kontrakty przed przyśpieszeniem wzrostu kosztów obawia się pogorszenia swojej kondycji z powodu niedoszacowanych budżetów. W III kwartale 2021 r. odsetek rentownych podmiotów stanowił około 82% jednostek wobec około 84% przed rokiem. W obawie o spadek rentowności kontraktów wzrost kosztów materiałów i pracy skłonił przedsiębiorców do podnoszenia cen za wykonywane usługi.

 

Wraz ze wzrostem o 7% wartości produkcji w toku w odniesieniu do III kwartału 2020 r., o kilkanaście procent wzrosło zużycie materiałów i energii, przy jednoczesnym spadku o kilka procent wartości usług obcych, co potwierdza rosnące ceny materiałów i może wskazywać na dążenie do zmniejszenia kosztów poprzez realizację większości prac we własnym zakresie.

Reklama

 

 

 

Nieznacznie pogorszyła się płynność finansowa większych firm budowlanych pozostając na bezpiecznym dla wierzycieli poziomie. W celu utrzymania płynności opóźniano regulację zobowiązań wobec dostawców, gromadząc jednocześnie bufor środków finansowych. Od początku kryzysu pandemicznego zapas gotówki przekracza 20% udziału w strukturze aktywów wobec 13%-15% udziału w latach 2017-2019. Odnotowano znaczny wzrost nierozliczonych zobowiązań wobec kontrahentów, przy stosunkowo stabilnym poziomie należności od odbiorców usług. W strukturze pasywów udział innych zobowiązań wyniósł 46% w III kwartale 2021 r. wobec 40% w III kwartale 2020 r. i 37% w III kwartale 2019 r. Poziom należności od odbiorców usług w strukturze aktywów stanowił 33% udziału w III kwartale 2021 r. wobec 30% w III kwartale 2020 r. i 31% w III kwartale 2019 r.).

 

Reklama

 

 

Analiza spółek budownictwa kubaturowego, bilans: struktura aktywów, (AT i AO) i pasywów KW,  zapasy i towary, koszty operacyjne (KO), zobowiązania (ZD i ZK), wynik finansowy - 1Analiza spółek budownictwa kubaturowego, bilans: struktura aktywów, (AT i AO) i pasywów KW,  zapasy i towary, koszty operacyjne (KO), zobowiązania (ZD i ZK), wynik finansowy - 1

Analiza spółek budownictwa kubaturowego, bilans: struktura aktywów, (AT i AO) i pasywów KW,  zapasy i towary, koszty operacyjne (KO), zobowiązania (ZD i ZK), wynik finansowy - 2Analiza spółek budownictwa kubaturowego, bilans: struktura aktywów, (AT i AO) i pasywów KW,  zapasy i towary, koszty operacyjne (KO), zobowiązania (ZD i ZK), wynik finansowy - 2

Reklama

Analiza spółek budownictwa kubaturowego, bilans: struktura aktywów, (AT i AO) i pasywów KW,  zapasy i towary, koszty operacyjne (KO), zobowiązania (ZD i ZK), wynik finansowy - 3Analiza spółek budownictwa kubaturowego, bilans: struktura aktywów, (AT i AO) i pasywów KW,  zapasy i towary, koszty operacyjne (KO), zobowiązania (ZD i ZK), wynik finansowy - 3

 

***Materiał pochodzi z raportu NBP: “Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w III kwartale 2021 r.”, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz cały raport

Czytaj więcej