Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spłata kredytu

Od czego rozpocząć spłatę długów bankowych i nie tylko? Wyjście z tej trudnej sytuacji finansowej jest możliwe, ale wymaga podjęcia zdecydowanych działań. Najważniejsze, to zachować zimną krew i opracować plan, pozwalający na spłatę zadłużenia.

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na wyjście z pętli zadłużenia. Istnieje natomiast szereg metod pozwalających skutecznie uporać się z zaciągniętymi zobowiązaniami. Dzięki nim mamy szansę zachować płynność finansową, dzieląc nasze przychody tak, by zasilały domowy budżet, ale też wystarczały na spłatę zadłużenia.

Jak wyjść z długów chwilówek i kredytów?

Gdy wpadniemy w spiralę zadłużenia, musimy podjąć konkretne działania, zmierzające do spłaty zobowiązań. Sposobów jest wiele, a zwykle najlepsze efekty przynosi łączenie kilku z nich. Nawet wtedy, gdy nie mamy zbyt wiele pieniędzy, jesteśmy w stanie uporać się z problemem. Musimy jedynie zastosować metodę małych kroków.

Jak wyjść z długów, nie mając pieniędzy?

Pierwszym krokiem, prowadzącym do zatrzymania spirali zadłużenia, jest analiza długów. Stwórzmy listę zaciągniętych kredytów, chwilówek itd. Określmy wysokość rat i terminy spłat. Podsumujmy też, jaka kwota w miesiącu musi zostać przeznaczona na spłatę zobowiązań, żeby nie generować zaległości.

Reklama

Krok drugi to podsumowanie comiesięcznych wydatków. Ustalmy, na co tracimy najwięcej pieniędzy i poszukajmy oszczędności. Określmy kwotę, którą regularnie wydajemy na opłaty stałe, takie jak rachunki, czynsz, zakupy spożywcze itd. Następnie starajmy się ograniczyć „koszty dodatkowe".

Na koniec zestawmy nasze stałe wydatki z comiesięczną wysokością rat. To pozwoli określić, czy stać nas na spłatę zobowiązań w obecnej formie, przy zachowaniu wysokości przychodów. W tym momencie możemy się także zorientować, czy niezbędne będzie wygenerowanie dodatkowych środków finansowych. Mogą to być, np. nadgodziny, dodatkowe zlecenia czy np. sprzedaż niepotrzebnych rzeczy.

Skontaktuj się z wierzycielem

Po opanowaniu domowego budżetu przyszedł czas na podjęcie konkretnych działań. Powinniśmy zacząć od kontaktu z wierzycielami. Najczęściej banki i pożyczkodawcy są skłonni do współpracy, bo zależy im na odzyskaniu pieniędzy. Gdy znajdziemy się w trudnej sytuacji, warto ich od razu o tym poinformować. Być może wspólnie uda się wypracować rozwiązanie korzystne dla obu stron.

W przypadku krótkotrwałych problemów finansowych czasem możliwe jest czasowe zawieszenie spłaty zadłużenia. Co prawda nie jest to całkowite umorzenie długów bankowych. Może natomiast pomóc w zgromadzeniu pewnych oszczędności i uniknięciu problemów ze spłatą zobowiązań w przyszłości.

Negocjowanie warunków spłaty zobowiązań

Standardową praktyką na spotkaniu z wierzycielem jest również negocjowanie warunków spłaty. Zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe, najczęściej mają określone przepisy. Uwzględnione mogą być w nich sytuacje, w których mogą zgodzić się na ułatwienie spłaty zadłużenia swojemu klientowi.

Reklama

Takie działanie może przybierać różne formy, najczęściej sprowadza się jednak do wydłużenia okresu spłaty. Dzięki temu dług zostaje rozłożony na więcej miesięcy. Efektem takiego działania jest niższa miesięczna rata, którą łatwiej będzie nam regulować.

Jak wyjść z długów komorniczych?

Pojawienie się komornika to sygnał, że musimy jak najszybciej pozbyć się długów finansowych. Oczywiście najskuteczniejszą metodą jest ich całkowite spłacenie. Najpierw jednak musimy zdać sobie sprawę ze skali problemu. Warto zatem podsumować zobowiązania i ustalić, które z nich stanowią dla nas największe zagrożenie.

Zacznij działać jak najszybciej

Najpierw policzmy, ile pieniędzy i komu jesteśmy winni. Następnie przygotujmy tzw. hierarchię spłaty. Określmy, które zobowiązania musimy spłacić jako pierwsze. Warto też ustalić, nad którymi zobowiązaniami czuwa już komornik i to z nimi uporać się w pierwszej kolejności.

Kolejny krok to uregulowanie zaległości, które jeszcze nie są przeterminowane. W ten sposób unikniemy generowania kolejnych obciążeń. Pozostałe zobowiązania posegregujmy natomiast od tych, które obciążone są najwyższymi odsetkami. Im szybciej się z nimi uporamy, tym wolniej będzie rósł nasz dług.

Oszczędzaj pieniądze - zrezygnuj z niektórych przyjemności

Najlepszą drogą do spłaty zadłużenia jest ograniczenie wydatków. Im mniej pieniędzy z wypłaty wydamy, tym więcej zobowiązań będziemy w stanie spłacić. Warto więc przez pewien czas ograniczyć przyjemności, by zaoszczędzone środki przeznaczyć na pokrycie najpilniejszych długów.

Reklama

Po uporaniu się z nimi możemy pozostałe zobowiązania regulować już powoli, bez przesadnego obciążania domowego budżetu. W ten sposób w krótkim czasie pozbędziemy się palących problemów, pozostając jedynie z tymi, które nie są już tak uciążliwe.

Konsolidacja zadłużenia

Rozmaite terminy spłaty, wysokości rat i wierzyciele utrudniają sytuację. Łatwiej możemy się pogubić, zapomnieć o przelewie i pogorszyć - i tak skomplikowaną sytuację. Konsolidacja długów to rozwiązanie stworzone z myślą o osobach, które spłacają wiele zobowiązań w jednym momencie. Z jej pomocą wszystkie te opłaty łączymy w jedno, łatwiej panując nad domowym budżetem.

Opcję konsolidacji znajdziemy zarówno w bankach, jak i firmach pożyczkowych. W jej ramach zaciągamy jedno duże zobowiązanie, za pomocą którego pokrywamy wszystkie pozostałe. Spłacamy więc ostatecznie tylko jedną, większą ratę miesięcznie, zamiast kilku mniejszych. Mamy jednego wierzyciela i jasne warunki spłaty, co pozwala łatwiej i szybciej wyjść z długów.

W przypadku konsolidacji warto uważać na koszty, które bywają znacznie wyższe niż ogólny koszt zadłużenia. W praktyce więc jedna duża rata jest wyższa niż suma kilku małych. Dlatego warto przeanalizować, czy na pewno zebranie kilku zobowiązań w jedno będzie dla Ciebie opłacalne. Pewne jest natomiast to, że jest ono wygodniejsze w spłacie i skutecznie porządkuje comiesięczne wydatki.

W celu odnalezienia firmy pożyczkowej oferującej konsolidację zadłużenia, odwiedź Chwilowo.pl - jest to jeden z najstarszych portali zestawiających produkty z sektora pozabankowego, ale nie tylko. Skupia się głównie na pożyczkach chwilówkach, ale znajdziesz tam także oferty konsolidacji, czy zestawienie pożyczek ratalnych. To jeden z najlepszych sposobów, aby w krótkim czasie porównać kilka ofert w jednym miejscu i wybrać najlepszą z nich.

Zawieszenie egzekucji komorniczej

Reklama

Gdy mamy komornika, możemy ubiegać się o wstrzymanie egzekucji komorniczej. Niestety, nie zawsze taka możliwość jest dla nas dostępna, bo dochodzi do niej tylko wtedy, gdy pojawiają się jasne przeszkody dla jej prowadzenia. Nastąpić to może w wyniku:

  • zawarcia ugody między stronami,

  • pełnej spłaty zadłużenia,

  • zawieszenia lub umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Jako dłużnicy możemy także wnieść o zawieszenie zadłużenia, gdy:

  • wykażemy, że nakaz zapłaty lub wyrok zaoczny został dostarczony na inny adres,

  • dojdzie do zawieszenia natychmiastowej wykonalności tytułu lub wstrzymania jego wykonania przez sąd,

  • złożone zostanie zażalenie na postanowienie sądu lub skarga na czynności komornika i zażądamy zawieszenia egzekucji.

Czy ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być rozwiązaniem na długi?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie ostateczne, po które sięgnąć powinniśmy, gdy wszystkie inne sposoby na uporanie się z długami zawiodą.

Jednym z jej założeń jest umorzenie niezaspokojonych w toku postępowania upadłościowego zobowiązań. W praktyce więc - poza pewnymi wyjątkami - rzeczywiście pozwoli nam to anulować ciążące na nas długi, np.:

  • zobowiązania pozabankowe i bankowe,

  • zaległości podatkowe,

  • zobowiązania wynikające z prowadzonej działalności gospodarczej,

  • nieuregulowane rachunki i opłaty mieszkaniowe,

  • długi zaciągnięte od osób prywatnych.

Reklama

Musimy pamiętać jednak, że upadłość konsumencka nie jest w stanie umorzyć wszystkich zobowiązań. Nadal do spłaty pozostaną:

  • kary i grzywny zasądzone przez sąd karny,

  • alimenty,

  • długi świadomie przez nas pominięte,

  • renty z tytułu odszkodowań.

Reklama

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej niesie ze sobą poważne konsekwencje. Takie działanie bardzo niekorzystnie odbija się na zdolności kredytowej dłużnika.

Czy warto korzystać z oferty firm zajmujących się pomocą w spłacie długów?

W Polsce działa wiele firm oferujących profesjonalną pomoc dłużnikom. To, czy warto skorzystać z ich usług, zawsze zależy od konkretnej sytuacji dłużnika. Najczęściej jednak ich działania są przemyślane, oparte na doświadczeniu i znaczne przyśpieszają wyjście z długów.

Najlepsze i profesjonalne firmy są w stanie przygotować dla osoby zadłużonej strategię prowadzącą do spłaty ciążących zobowiązań. Często służą radą w kwestii działań sądowych, a także negocjują w imieniu dłużnika warunki spłaty z wierzycielami. Przygotowują również szczegółowy plan spłaty zadłużenia. Trzymając się go, mamy szansę znacznie szybciej stanąć na nogach i żyć dalej, bez długów.

Czytaj więcej:

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z spłata kredytu