Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

spadki na rynku ropy

Notowania amerykańskich indeksów

- Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,58 proc., do 40.896,53 pkt.

- S&P 500 wzrósł na koniec dnia o 0,97 proc. i wyniósł 5.608,25 pkt. Indeks jest już tylko 1,5 proc. poniżej swojego historycznego rekordu z 16 lipca.

- Nasdaq Composite wzrósł o 1,39 proc. i jest na poziomie 17.876,77 pkt.

- Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 rośnie o 0,93 proc. do 2.161,87 pkt.

- Wskaźnik zmienności VIX spada o 1,08 proc., do 14,64 pkt.

Reklama

 

Indeksy S&P 500 i Nasdaq zanotowały ósmą wzrostową sesję z rzędu. To najdłuższa taka seria od ponad roku. Tak długie serie są rzadkie zwłaszcza w przypadku S&P 500. Analitycy przypominają, że licząc od 1998 roku miały one miejsce zaledwie 10 razy. W ciągu tych ośmiu sesji wzrostów S&P 500 zyskał łącznie około 7 proc.

W najbliższych dniach w centrum uwagi rynków finansowych znajdą się informacje dotyczące polityki monetarnej, płynące z corocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole. Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Jerome Powell ma wygłosić uwagi na temat perspektyw gospodarczych w najbliższy piątek. Rynki w pełni wyceniają obniżkę stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu Fedu.

 

„Jackson Hole może być bardzo ważny i z pewnością nada impetu handlowi na rynku. Wszystko, co daje inwestorom wgląd w to, w jakim kierunku zmierza polityka pieniężna, z pewnością wpłynie na aktywa w USA i przeniesie się na akcje europejskie” — powiedziała Daniela Hathorn, starsza analityczka rynkowa w CapitalCom.

 

„Wszystko sprowadza się do piątku. Będziemy wypatrywać jakichkolwiek oznak, że obniżki stóp procentowych mogą być w drodze. Pytanie tylko brzmi, jak duże będą te obniżki?” - powiedział Paul O'Neill, dyrektor ds. inwestycji w Bentley Reid.

 

Reklama

>> Czytaj także: Złoty mocniejszy, ale zagrożenie nie mija. Kurs euro EUR/PLN i dolara USD/PLN we wtorek, 20 sierpnia

 

Szef Rezerwy Federalnej w Chicago Austan Goolsbee powiedział, że brak obniżki stóp procentowych w przyszłym miesiącu może zaszkodzić rynkowi pracy, podczas gdy prezeska Rezerwy Federalnej w San Francisco Mary Daly powiedziała w wywiadzie dla „Financial Times”, że nadszedł czas, aby rozważyć dostosowanie kosztów pożyczek.

W najnowszej prognozie Goldman Sachs obniżył prawdopodobieństwo, że Stany Zjednoczone wpadną w recesję w ciągu najbliższych 12 miesięcy, do 20 proc. z 25 proc. poprzednio po ostatnich danych makro z amerykańskiej gospodarki.

Sierpień miał burzliwy początek po tym, jak rozczarowujące dane podsyciły obawy o recesję i wzmocniły obawy, że Rezerwa Federalna pozostaje w tyle z obniżaniem stóp procentowych. Obawy te wywołały globalną wyprzedaż, która popchnęła S&P 500 5 sierpnia do najgorszego dnia od 2022 roku.

Jednak świeże dane z zeszłego tygodnia zdawały się tłumić niepokój na rynku i zwiększać nadzieje, że gospodarka może osiągnąć scenariusz miękkiego lądowania. Inwestorzy dostrzegli dobre statystyki dotyczące sprzedaży detalicznej i wstępnych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, a także wysokie zyski z Sieć Walmart.

Reklama

 

"Rynek prawie w pełni otrząsnął się z przesadzonych obaw o recesję na początku tego miesiąca. Spodziewamy się jednak, że zmienność utrzyma się na wysokim poziomie do końca roku"." – powiedział Greg Marcus, dyrektor zarządzający UBS Private Wealth Management, cytowany przez CNBC.

"Chociaż pozostajemy ogólnie byczo nastawieni, nie widzimy prostej linii wzrostu na rynku. Gospodarka zwalnia i prawdopodobnie w nadchodzących miesiącach pojawi się mieszanka sprzecznych danych gospodarczych, co będzie kontynuować tę recesyjną debatę" – dodał.

 

>> Czytaj też:  Masz akcje Mennica, Orlen, Movie Games, KGHM? Dobre dane dla akcjonariuszy spółek GPW [wtorek, 20 sierpnia]

 

Indeks wyprzedzający koniunktury Conference Board w lipcu spadł o 0,6 proc. Analitycy oczekiwali, że indeks spadnie o 0,4 proc. Miesiąc wcześniej indeks spadł o 0,2 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na sierpień zniżkują o 3 proc. do 74,35 USD za baryłkę, a sierpniowe futures na Brent spadają o 2,5 proc. do 77,71 USD/b. (PAP Biznes)

Reklama

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z spadki na rynku ropy