Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadek nowych zamówień w przemyśle

Kurs EURUSD oscylował wokół 1,0825. Złoty odrobił część piątkowych strat – EURPLN obniżył się do 4,30, a USDPLN do 3,97. W ślad za rynkami bazowymi wzrosły również rentowności krajowych obligacji, przede wszystkim na długim końcu krzywej.

 

Regionalnie najciekawszym wydarzeniem będzie dziś posiedzenie węgierskiego banku centralnego. Konsensus spodziewa się obniżki stóp o 75pb, my nie wykluczamy kolejnego ruchu o 100pb – inflacja w lutym była najniższa od blisko dwóch lat, a koniunktura gospodarcza pozostaje słaba. Czynnikiem wspierającym większą skalę obniżki może być (tymczasowe) uspokojenie napiętej sytuacji wokół zmian w ustawie o banku centralnym, które miałyby poszerzać kontrolę rady nadzorczej nad działaniami MNB. Według ostatnich doniesień medialnych, rząd przesunął na jesień termin przedstawienia Parlamentowi propozycji zmian ustawy w tym zakresie. Za niższą (75pb) skalą obniżki przemawia osłabienie kursu forinta w połowie marca oraz utrzymujące się napięcie związane z możliwością zablokowania środków unijnych (chodzi o zapowiedź pozwania KE przez Parlament Europejski w związku z jej decyzją o odblokowaniu zamrożonych funduszy).

 

Z danych makro godny uwagi będzie indeks nastrojów konsumenckich Conference Board z USA za marzec.Konsensus spodziewa się nieznacznego odbicia nastrojów po ich zaskakującym pogorszeniu w lutym, na co wpłynęły m.in. rosnące obawy o sytuację polityczną w USA. Okres badania najpewniej nie obejmie jeszcze ostatniej decyzji J.Bidena o podpisaniu pakietu wydatków Kongresu, co zakończyło impas grożący częściowym zamknięciem rządu, aczkolwiek zwiastuny takiego rozwiązania mogły niwelować obawy konsumentów. Poprawy oczekuje się również w przypadku zamówień na dobra trwałe (lut.), które w ostatnim czasie pozostają w stagnacji (jeśli wyłączyć mocno wahliwe zamówienia transportowe). Uzupełnieniem wczorajszych danych o sprzedaży nowych domów będzie indeks cen nieruchomości (sty.). Wszystkie te publikacje będą jednak najpewniej stanowić jedynie tło dla piątkowej inflacji PCE.

Reklama

 

Według informacji szefa sejmowej komisji finansów publicznych, Cichonia, dziś o godz. 12 złożony zostanie w Sejmie wniosek o postawienie Prezesa NBP, A.Glapińskiego, przed Trybunałem Stanu.

 

Zobacz także: Budimex akcje prognozy na najbliższe dni: krótka pozycja zaważy na spadku?

 

Przegląd wydarzeń ekonomicznych:

POL: Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym utrzymała się na poziomie z początku roku, 5,4%, zgodnie z naszymi oczekiwaniami oraz szacunkiem MRiPS. W ujęciu miesięcznym liczba bezrobotnych wzrosła o 9,4 tys., co jest wynikiem jedynie nieco słabszym od ubiegłorocznego. W ujęciu odsezonowanym stopa bezrobocia w ostatnich miesiącach jest stabilna, na poziomie 5,1%. W kolejnych miesiącach spodziewamy się stopniowego obniżania się stopy bezrobocia rejestrowanego (dane surowe), do ok. 4,9% na koniec 2024. Po uwzględnieniu czynników sezonowych potencjał do spadku tego wskaźnika będzie raczej ograniczony ze względu na przytłumiony jeszcze popyt na pracę. Jednocześnie przepływy do i ze stanu bezrobocia pozostają mniej więcej zrównoważone, a liczba osób zwolnionych z przyczyn zakładów pracy utrzymuje się blisko historycznych minimów.

 

Reklama

 grafika numer 1 grafika numer 1

 

POL: Wyniki firm niefinansowych w 4q23 uległy pogorszeniu ze względu na deflację cen w przemyśle oraz słabszą koniunkturę w końcówce roku. Podobnie jak w 3q23 roczna dynamika przychodów i kosztów była ujemna (odpowiednio: -1,3% r/r, -0,2% r/r). Słabszy spadek kosztów niż przychodów doprowadził do obniżenia wyniku finansowego netto aż o 26,3% r/r (do 43,6 mld zł), a relacja wyniku finansowego netto (skum.) do PKB znalazła się na najniższym poziomie od 1q21 (6,7%). Wraz ze spodziewanym w 2024 wzrostem PKB, przychody firm w kolejnych kwartałach powinny powrócić na ścieżkę wzrostu, chociaż wysoka presja po stronie kosztów, szczególnie w branżach o dużym udziale kosztów wynagrodzeń, może nadal negatywnie oddziaływać na marże. Więcej w Makro Flashu: „Duży spadek wyniku finansowego firm w 4q23”.

 

POL: Spadek nowych zamówień w przemyśle wyraźnie wyhamował do -2,7% r/r z dwucyfrowego poziomu (-15,0% r/r) w styczniu. Jeszcze większa skala hamowania dotyczyła zamówień eksportowych – te obniżyły się o 3,2% r/r po spadku o blisko 20% r/r w styczniu. Choć zamówienia zagraniczne spadały silniej niż krajowe, wynik za luty w tym pierwszym przypadku był pod negatywnym wpływem efektu bazy sprzed roku. Spadki zamówień (trwające już 2 lata) są raportowane we wskaźniku PMI, który w dużej mierze jest skoncentrowany na firmach eksportujących. Subindeks oczekiwań wskazuje jednak na nadchodzącą poprawę sytuacji popytowej. W danych o produkcji (wzrosty r/r w styczniu i lutym), trendzie wzrostowym dynamiki zamówień wg GUS oraz w poprawie oczekiwań w indeksie PMI doszukujemy się oznak poprawy koniunktury w przemyśle. Zakładamy jednak, że w większej mierze będzie ona zależeć od poprawy krajowego popytu, przy jeszcze przytłumionych zamówieniach z zagranicy, w szczególności z Niemiec.

 

Reklama

POL: Minister Finansów, Domański, wyraził swoje zadowolenie z reakcji rynków na doniesienia ws. wniosku o Trybunał Stanu dla Prezesa NBP, A.Glapińskiego. Minister zwrócił uwagę na ograniczoną reakcję po stronie kursu złotego oraz rentowności obligacji, a także podkreślił utrzymanie ratingu kredytowego Polski przez agencję Moody’s. Wypowiadając się w kwestii kwoty wolnej od podatku A.Domański, zapowiedział, że zostanie ona zwiększona do 60 tys. PLN (z obecnych 30 tys. PLN) jeszcze w tej kadencji Parlamentu, natomiast jego zdaniem nie wydarzy się to w 2025. 

 

POL: Kotecki (RPP) stwierdził, że inflacja CPI w marcu wyniosła prawdopodobnie 2,5% r/r lub mniej. L.Kotecki ocenił, że w tych warunkach powrót wyższej stawki VAT na żywność faktycznie wydaje się uzasadniony. Dodał, że inflacja bazowa wciąż pozostaje podwyższona.

 

USA: Sprzedaż nowych domów w lutym obniżyła się do 662 tys. (saar) wobec 664 tys. w styczniu (dane zrewidowane w górę). Wyhamowanie popytu na nowe domy mogło wynikać z odnotowanego w lutym wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych (30-letnich średnio do 7,0% z 6,8% w styczniu). Niższa niż miesiąc wcześniej była mediana i średnia ceny sprzedaży, które wyniosły odpowiednio 440,5 tys. USD i 485 tys. USD (vs odpowiednio 414,9 i 523,4 tys. w styczniu). W kierunku spowolnienia wzrostu cen na rynku nieruchomości oddziaływała wyższa niż w styczniu oraz średnio w 4q24 podaż mieszkań pokrywająca popyt z 8,4 miesięcy.

 

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

 

CHN: Wiceminister handlu, T.Guo, zapowiedział podczas Chińskiego Forum Rozwoju równe traktowanie firm zagranicznych i krajowych, aby więcej firm spoza Chin mogło inwestować w Państwie Środka. T.Guo nie podał jednak szczegółów dotyczących gwarancji równego traktowania. Choć według oficjalnych danych gospodarka chińska w 2023 wzrosła o 5,2%, zgodnie z ogłoszonym przez rząd celem dla dynamiki PKB, model wzrostu gospodarczego Chin zdaje się wyczerpywać. Źródłem słabości pozostają nieefektywne inwestycje, w tym na rynku nieruchomości, napędzane wydatkami rządowymi, przy konsumpcji pełniącej niedostateczną rolę jako filar motoru napędowego wzrostu.

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

Reklama

 


 

Czytaj więcej

Artykuły związane z Spadek nowych zamówień w przemyśle