Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

S&P Global Market Intelligence

Portfel HYG składa się głównie z amerykańskich obligacji korporacyjnych o wysokim dochodzie. Inwestycje te pochodzą z różnych sektorów gospodarki, takich jak przemysł, energia, telekomunikacja, usługi finansowe i wiele innych.

 

Charakterystyka HYG

Inwestorzy w HYG otrzymują wypłaty dywidend, które odzwierciedlają odsetki otrzymywane z obligacji w portfelu funduszu. Ze względu na inwestowanie w obligacje o niskim ratingu, HYG wiąże się z wyższym ryzykiem kredytowym w porównaniu do ETF-ów inwestujących w obligacje o wyższym ratingu, lub obligacje skarbowe. Wartość ETF może również być wrażliwa na zmiany stóp procentowych oraz nastroje rynkowe dotyczące ryzyka.

 

Zagrożenia w obecnej sytuacji makroekonomicznej

Gospodarka amerykańska obecnie idzie prawdopodobnie w fazę dezinflacyjnego spowolnienia. Według danych S&P Global czerwiec przyniósł historyczny wzrost liczby wniosków o upadłość korporacyjną w USA, z najwyższą liczbą odnotowaną w jednym miesiącu od co najmniej początku 2020 r. i przewyższającą półroczne dane obserwowane od ponad dekady.

Reklama

S&P Global Market Intelligence odnotował w czerwcu 75 nowych wniosków o upadłość korporacyjną. Tempo przyspieszyło w porównaniu z pierwszymi miesiącami 2024 r.

Łączna liczba 346 wniosków złożonych do tej pory w 2024 r. jest również wyższa niż jakakolwiek porównywalna liczba w ciągu ostatnich 13 lat. Wysokie stopy procentowe, kwestie związane z łańcuchem dostaw i spowolnienie wydatków konsumenckich nadal obciążają zmagające się z trudnościami firmy.

Zatem potencjalne inwestowanie w HYG w okresie możliwego spowolnienia gospodarczego i wzrostu liczby bankructw wśród mniejszych firm niesie ze sobą znaczne ryzyko. Inwestorzy mogą doświadczyć spadku wartości swoich inwestycji, zwiększonej zmienności, obniżenia wypłat dywidend oraz trudności z wyjściem z inwestycji w odpowiednim momencie. Dlatego inwestowanie w takie aktywa w mniej pewnych czasach gospodarczych wymaga szczególnej ostrożności i świadomości potencjalnych zagrożeń.

Niemniej na tę chwilę HYG wzniósł się nad szczyt z końca lipca, wymazując całą "recesyjną" narrację z początku sierpnia i jest na najwyższym poziomie od sierpnia 2022 r. Czy zatem naprawdę nie ma żadnych zagrożeń na horyzoncie, czy może zwyczajnie rynek ich nie chce widzieć?

 

Zobacz także: W ulubionym wakacyjnym kraju Polaków ceny mieszkań tąpnęły, podczas gdy u nas rosną prawie najszybciej

Czytaj więcej

Artykuły związane z S&P Global Market Intelligence