Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

skutki walk w sudanie

„W związku z trwającym już drugi rok konfliktem z powodu głodu cierpi 18 mln ludzi, a 3,6 mln dzieci jest poważnie niedożywione. Klęska głodu szybko zbliża się do milionów ludzi w Darfurze, Kordofanie, Aj Dżazirze i Chartumie.

„W Sudanie jest najwięcej na świecie osób wewnętrznie przesiedlonych – prawie 10 mln. Kolejne 2 mln ludzi uciekło do sąsiednich krajów. Mnożą się przerażające ataki na ludność cywilną – w tym przemoc seksualna – a także na szpitale i szkoły. W Al Fasher ponad 800 tys. cywilów przygotowuje się na zbliżający się duży atak, który wywołałby katastrofalne konsekwencje humanitarne zarówno w mieście, jak i w całym Darfurze.

„Pomimo ogromnych potrzeb, pracownicy organizacji pomocowych nadal napotykają na systematyczne utrudnienia i celowe odmawianie dostępu przez strony konfliktu. Przemieszczanie się przez linie konfliktu do części Chartumu, Darfuru, Aj Dżaziry i Kordofanu zostało praktycznie uniemożliwione od połowy grudnia. Zamknięcie przejścia granicznego Adre w lutym – naszej głównej trasy do zachodniego Sudanu z Czadu – oznacza, że do Darfuru dociera ograniczona pomoc. Pracownicy organizacji pomocowych są zabijani, ranieni i nękani, a dostawy pomocy humanitarnej są rozkradane.

„W marcu i kwietniu tego roku prawie 860 tys. osób zostało pozbawionych pomocy humanitarnej w stanach Kordofan, Darfur i Chartum. Celowe utrudnianie niesienia pomocy humanitarnej pozostawia ludność cywilną bez podstawowych środków do przetrwania i narusza międzynarodowe prawo humanitarne.

 

Reklama

„Nasila się skrajny głód, a perspektywy produkcji żywności w 2024 r. nie są optymistyczne. Mamy coraz mniej czasu, aby dostarczyć rolnikom nasiona przed zakończeniem głównego sezonu wysiewów i rozpoczęciem pory deszczowej. Jeśli zadziałamy na czas, ludzie – zwłaszcza ci w trudno dostępnych obszarach – będą w stanie sami lokalnie wyprodukować żywność i uniknąć jej niedoborów w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Bez natychmiastowych działań będą głodni i zmuszeni do przemieszczania się w poszukiwaniu żywności, schronienia i ochrony.

„Powiedzmy sobie jasno: jeśli nie będziemy w stanie zapewnić pomocy szybko i na dużą skalę, zginie więcej ludzi.

„Bez natychmiastowej i poważnej zmiany, staniemy w obliczu koszmarnego scenariusza: W dużej części kraju zapanuje głód. Więcej ludzi ucieknie do sąsiednich krajów w poszukiwaniu pożywienia i bezpieczeństwa. Więcej dzieci będzie umierać z powodu chorób i niedożywienia. Kobiety i dziewczęta, które już teraz ponoszą ciężar konfliktu, staną w obliczu jeszcze większego cierpienia i niebezpieczeństwa.

 

Zobacz także: Rynki analizują co zrobią banki centralne. Rentowności polskich obligacji gwałtownie spadają

 

„Aby zapobiec tym najgorszym scenariuszom, my, szefowie Stałego Komitetu Międzyagencyjnego, pilnie prosimy strony konfliktu o podjęcie następujących działań:

  1. Podjęcie natychmiastowych środków w celu ochrony cywilów, w tym poprzez powstrzymanie się od kierowania przeciwko nim ataków, umożliwienie im przemieszczenie się do bezpieczniejszych obszarów oraz zaprzestanie przemocy seksualnej i przemocy ze względu na płeć.
  2. Ułatwienie niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej poprzez wszystkie możliwe przejścia graniczne, aby umożliwić ludności cywilnej otrzymanie pomocy humanitarnej.
  3. Natychmiastowe zaprzestanie wszelkich działań zabraniających, utrudniających i zakłócających lub upolityczniających prowadzenie pomocy humanitarnej.
  4. Uproszczenie i przyspieszenie procedur administracyjnych i biurokratycznych związanych z dostarczaniem pomocy humanitarnej.
  5. Deeskalacja sytuacji w Al Fasher i przyjęcie ogólnokrajowego zawieszenia broni.
  6. Zaprzestanie łamania praw człowieka, w tym poważnych naruszeń wobec dzieci, oraz pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności za popełnione przestępstwa
Reklama

 

„Jesteśmy również zaniepokojeni ograniczonym wsparciem ze strony darczyńców. Po prawie sześciu miesiącach tego roku – i sześć tygodni po Międzynarodowej Konferencji Humanitarnej dla Sudanu i jego sąsiadów, która odbyła się 15 kwietnia w Paryżu – otrzymaliśmy zaledwie 16 proc. z 2,7 mld dol., których potrzebujemy.

„Darczyńcy muszą pilnie wypełnić obietnice złożone w Paryżu i przyspieszyć przekazywanie dodatkowych funduszy w odpowiedzi na apel humanitarny. W obliczu zbliżającej się klęski głodu, musimy teraz dostarczyć znacznie więcej pomocy ratującej życie, w tym nasiona dla rolników przed zakończeniem sezonu wysiewów.

„Zegar tyka. Wybór jest jasny.”

 

Sygnatariusze:

  • Martin Griffiths, koordynator ds. pomocy w sytuacjach kryzysowych i podsekretarz generalny ds. humanitarnych (OCHA)

  • Sofia Sprechmann Sineiro, sekretarz generalna, CARE International

  • Dr Qu Dongyu, Dyrektor Generalny, Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO)

  • Jamie Munn, dyrektor wykonawczy, Międzynarodowa Rada Agencji Wolontariackich (ICVA)

  • Amy E. Pope, dyrektor generalna, Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM)

  • Tom Hart, dyrektor generalny i prezes, InterAction

  • Tjada D'Oyen McKenna, dyrektor generalna, Mercy Corps

  • Volker Türk, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR)

  • Paula Gaviria Betancur, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. praw człowieka osób wewnętrznie przesiedlonych

  •  Achim Steiner, administrator, Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP)

  • Janti Soeripto, prezes i dyrektor generalna, Save the Children

  • Michal Mlynár, dyrektor wykonawczy, Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich (UN-Habitat)

  • Filippo Grandi, wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR)

  • Dr Natalia Kanem, dyrektor wykonawcza, Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych (UNFPA)

  • Catherine Russell, dyrektor generalna, Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF)

  • Sima Bahous, podsekretarz generalna i dyrektor wykonawcza, UN Women

  • Cindy McCain, dyrektor wykonawcza, Światowy Program Żywnościowy (WFP)

  • dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)

  • Andrew Morley, prezes i dyrektor generalny, World Vision International

Czytaj więcej

Artykuły związane z skutki walk w sudanie