Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

SAMORZAD

„We wrześniu chcemy przedstawić projekt nowej uchwały. Zależy nam na tym, aby zachować wszystkie te rozwiązania, które sprawdziły się i chronią przestrzeń miasta, a zarazem wyeliminować zapisy niefunkcjonalne, nieprecyzyjne i utrudniające działalność przedsiębiorcom, uczelniom czy, fundacjom” – zapowiedział wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur.

Zdaniem władz miasta uchwała znacznie poprawiła estetykę przestrzeni, ale – jak ocenił wiceprezydent – jej stosowanie pokazało także zapisy nie do końca przemyślane. „Po pierwsze, szukamy rozwiązań, które uwzględnią specyfikę takich instytucji, jak uczelnie, teatry, fundacje, organizacje charytatywne, tak, żeby dać im trochę inną możliwość funkcjonowania w tej przestrzeni. Po drugie, istotne będzie doprecyzowanie wielu zapisów. I po trzecie, wyeliminowanie różnego rodzaju ścieżek na skróty, które były wykorzystywane w celu obejścia uchwały, jak te legendarne rusztowania, na których wisiały banery” – doprecyzował Mazur.

W konsultacjach dotyczących projektu biorą udział m.in. przedsiębiorcy, rzemieślnicy, uczelnie, instytucjami kultury, organizacje pozarządowe.

Reklama

Uchwała krajobrazowa obowiązuje w Krakowie od lipca 2020 r. Precyzuje zasady umieszczania m.in. słupów ogłoszeniowych, billboardów i reklam wielkopowierzchniowych oraz grodzenia osiedli mieszkaniowych.

Zgodnie z nią Kraków został podzielony na trzy strefy, a strefa trzecia dodatkowo na trzy podobszary – Stare Miasto, Nową Hutę i Śródmieście, gdzie ze względu na zabudowę zabytkową obowiązują bardziej rygorystyczne przepisy.

Dokument określił m.in., że billboardy mogą mieć powierzchnię 12 lub 18 m kw., a wielkopowierzchniowe banery mogą wisieć na rusztowaniach w czasie prowadzenia robót budowlanych, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy i nie częściej niż co siedem lat. Uchwała wprowadziła zakaz grodzenia osiedli mieszkaniowych.

Reklama

Każdy z nośników reklamowych wymaga złożenia wniosku o zamiarze jego zainstalowania albo o pozwolenie na budowę, które rozpatruje Wydział Architektury i Urbanistyki, a w przypadku zabytków także konserwator.(PAP)

Czytaj więcej

Artykuły związane z SAMORZAD