Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ryzyko walutowe zależy od

Ryzyko walutowe dotyczy wszystkich, a w szczególności spółek, które przeprowadzają transakcje w walutach zagranicznych. Zarządzanie nim jest obecnie bardzo ważne – powinny to robić zarówno spółki, gdyż sytuacja gospodarcza z powodu pandemii COVID-19 jest niepewna, jak i osoby prywatne – by nie stracić swojego kapitału. Czym jest „ryzyko walutowe” i co zrobić, by zyskać, a nie stracić?

 

„Ryzyko walutowe”

„Ryzyko walutowe” nazywane jest także „ryzykiem kursowym”. Jest to ryzyko, które wiąże się z wahaniami kursów walut, a dokładniej wahaniem kursu jednej waluty w stosunku do innej. Wahania te mogą stać się przyczyną, strat bądź zysków. 

Ryzyko walutowe pojawia się wtedy, gdy transakcje przeprowadzane są w walutach obcych – przykładowo z firmami zagranicznymi. Wzrasta wraz z dynamicznymi zmianami na giełdzie i destabilizacją kursów walut, co można było obserwować m.in. tuż po rozpoczęciu się globalnej pandemii COVID-19.

Reklama

 

Straty i zyski

Najbardziej narażone na straty są osoby, które rozliczają się w walucie obcej. Tracą one środki, gdy występują różnice kursowe tj. wtedy, gdy ich waluta krajowa „słabnie” względem waluty zagranicznej - tej, w której przeprowadzana jest transakcja.

W sytuacji, kiedy waluta krajowa staje się coraz droższa, ryzyko finansowe może przynieść korzyści. Niestety polski złoty nie należy do "mocnych” walut. Na jego niekorzyść działa wysoka inflacja – jak podał GUS ceny w sierpniu br., w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku, wzrosły o ok. 5,5%, natomiast w ciągu miesiąca (od lipca do sierpnia 2021 r.) ceny wzrosły o ok. 0,3%.

Czytaj więcej na KantorEkspert.pl

Czytaj więcej