Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek pracy gus

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku nominalnie o 8.4%r/r wobec wzrostu o 8.7%r/r we wrześniu, co jest wynikiem niższym od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 8.9%r/r. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w październiku o 0.5%r/r wobec wzrostu o 0.6%r/r we wrześniu i konsensusu rynkowego wskazującego na wzrost o 0.4%r/r. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu wskaźnika CPI) wzrósł w październiku o 2.0%r/r wobec wzrostu o 3.3%r/r we wrześniu.

Wnioski:

Październik był czwartym z rzędu miesiącem hamowania dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, choć trzeba zaznaczyć, że dane okazały się nieznacznie lepsze od oczekiwań rynkowych. Jednocześnie słabsze od przewidywań okazało się tempo wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w tym sektorze, mimo że korzystniejsza niż miesiąc temu była zeszłoroczna baza odniesienia (malała ona w związku z nasilającą się wtedy II falą zachorowań na Covid-19).

Październikowe dane z rynku pracy nie zmieniają istotnie jego dotychczasowego obrazu

Zatrudnienie w przedsiębiorstwach wciąż jeszcze nie wróciło do poziomów, które notowano przed wybuchem pandemii, i niestety jego tempo wzrostu hamuje, co w dużej mierze spowodowane jest problemami ze znalezieniem wykfalifikowanych pracowników. Tempo wzrostu wynagrodzeń też nieco osłabło, ale podkreślić należy, że pozostaje mimo to wysokie, a ponadto może to być chwilowe wyhamowanie, gdyż presja płacowa w gospodarce nasila się. W zaistniałych warunkach maleje niestety, i to bardzo wyraźnie, realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw, co nie jest dobrym prognostykiem dla dynamiki konsumpcji i tym samym PKB.

W tym kontekście warto zwrócić także uwagę na opublikowane dziś przez GUS inne dane, wskazujące na silne pogorszenie się w listopadzie zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Najprawdopodobniej główną przyczyną pogorszenia nastrojów konsumentów jest inflacja.

Czytaj więcej