Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rynek nieruchomości mieszkalnych

  • Czy ceny mieszkań czeka korekta?
  • Dlaczego mieszkania w Wielkiej Brytanii są przewartościowane?
  • Jak spadały ceny mieszkań w UK po wcześniejszych bańkach cenowych?

 

Nieruchomości znacznie przewartościowane w Wielkiej Brytanii

Stopień przewartościowania cen brytyjskich mieszkań według ekspertów Zoopla, firmy analitycznej rynku nieruchomości, to około 8%. Jest to nieco mniej niż 13% pod koniec 2023 roku, ale wciąż jest to wartość wysoka.

Według analityków Zoopla, ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii są zawyżone. To może sugerować, że mogą one spaść w niektórych regionach kraju.

Co więcej, eksperci z Zoopla szacują, że do końca roku nieruchomości mieszkalne w Wielkiej Brytanii będą już “uczciwie wycenione”.

Z jednej strony, ma to być powód rosnących zarobków Brytyjczyków. Z drugiej, spodziewany spadek kosztów kredytu hipotecznego z uwagi na oczekiwane obniżki stopy procentowej. Z trzeciej, możliwa stagnacja, a nawet zniżka cen mieszkań i domów w UK do końca 2024 roku.

Szybszy wzrost płac w ciągu ostatnich 3 lat zwiększył dochody do dyspozycji gospodarstw domowych i pomógł zrównoważyć część wpływu wyższego oprocentowania kredytów hipotecznych. Nabywcy kredytów hipotecznych zaciągali również długoterminowe kredyty hipoteczne, aby uzyskać ponad 5% dodatkowej siły nabywczej. - stwierdzili ekonomiści Zoopla. 

Niedawny skok oprocentowania kredytów hipotecznych doprowadził do przeszacowania cen domów o 13% na koniec 2023 roku. - dodali.

Reklama

Według ekspertów Zoopla, jest to mniej dotkliwe przewartościowanie niż w okresie poprzedzającym 2007 rok, czyli tuż przed globalnym kryzysem mieszkaniowym. Wnikliwi obserwatorzy pamiętają, że wówczas balonik rynku nieruchomości był napięty do granic możliwości, np. w USA.

Podobnie było w Wielkiej Brytanii, gdzie rynek mieszkaniowy był przewartościowany o aż 53%, oceniła Zoopla. Po tak znacznym przewartościowaniu nastąpiła wkrótce gwałtowna korekta.

Jeszcze większa bańka nieruchomościowa miała miejsce w UK pod koniec lat 80. Wówczas, miejsce miały nawet dwucyfrowe dynamiki spadków cen po przewartościowaniu sięgającym 90% w 1989 roku, oszacowała Zoopla. 

 

Wykres: Analiza stopnia przewartościowania cen nieruchomości w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 50 lat przygotowana przez Zoopla.

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Zoopla, ONS, UKF.

 

W obu wspomnianych przypadkach spadki cen miały miejsce w trakcie recesji gospodarczej.

 

Zobacz również: Kryzys podaży mieszkań. Czy na pewno? Sedno problemów na rynku nieruchomości

Rynek mieszkaniowy w UK w 2024 roku

W 2024 roku spodziewana jest sprzedaż mieszkań i domów na poziomie 1,1 mln sztuk, szacuje Zoopla. To o 10% więcej niż w 2023 roku, ale wyraźnie poniżej średniej z ostatnich 20 lat.

Rynek mieszkaniowy (w UK) nadal dostosowuje się do wyższych kosztów kredytowania poprzez umiarkowane spadki cen domów i rosnące dochody. - skomentowali analitycy Zoopla.

Kampania wyborcza miała ograniczony wpływ na aktywność rynkową, choć nadchodzi sezonowe letnie spowolnienie. Sprzedaż nadal rosła, a więcej domów na sprzedaż oznacza więcej kupujących, którzy chcą przeprowadzić się w drugiej połowie roku. Moment pierwszej obniżki podstawowej stopy procentowej jest kluczowy i wpłynie pozytywnie zarówno na nastroje rynkowe, jak i aktywność sprzedażową. - dodali.

Reklama

Ceny nieruchomości mieszkalnych w Wielkiej Brytanii w maju okazały się być przeciętnie na tym samym poziomie co rok wcześniej. Szacowana przez Zoopla dynamika zmiany cen mieszkań w UK to 0% rok do roku.

Przeciętne mieszkanie w Wielkiej Brytanii w maju 2024 roku kosztowało około 264,9 tys. GBP.

Szacujemy, że na koniec marca 2024 roku ceny mieszkań (w Wielkiej Brytanii) były przeszacowane o 8%, ale do końca roku to przeszacowanie zniknie. Zakładamy, że ceny mieszkań wzrosną o 1,5%, a oprocentowanie kredytów hipotecznych pozostanie na poziomie 4,5%. - podsumowali analitycy Zoopla.

 

Czytaj również: Polacy nie chcą mieszkań? Masowy odpływ w kierunku domów

Czytaj więcej

Artykuły związane z rynek nieruchomości mieszkalnych