Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

rosja ukraina siatkówka gdzie oglądać

Złoty już w piątek dynamicznie tracił na wartości, gdyż inwestorzy ograniczali ryzyko wycofując się z tzw. bardziej ryzykownych aktywów w obliczu rosnącego ryzyka geopolitycznego. Do deeskalacji napięcia nie przyczyniła się weekendowa rozmowa prezydentów USA – Rosji. W rezultacie uważamy, iż rosnąca awersja do ryzyka zdominuje obraz notowań tego tygodnia na rynkach finansowych. Kapitał płynąć będzie w kierunku walutowych bezpiecznych przystani (dolar i frank szwajcarski) oraz obligacji rynków bazowych. Złotemu – poza ryzykiem geopolitycznym – dodatkowo ciążyć mogą czynniki lokalne. W środę ma zostać ogłoszony wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie mechanizmu warunkowości (tzw. "pieniądze za praworządność"), który uzależnia wypłaty z budżetu UE od przestrzegania zasad praworządności. W piątek zaś agencja Fitch powinna opublikować przegląd ratingu Polski, w którym mogą zostać zaakcentowane ryzyka związane z brakiem akceptacji dla Krajowego Planu Odbudowy. Szansą dla polskiej waluty będą zaś jutrzejsze dane o inflacji CPI. W przypadku dwucyfrowego odczytu rynek może nasilić oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. Przed złotym zatem trudny tydzień, w którym będzie się on osłabiał, a skala przeceny zależna będzie od scenariusza realizacji sytuacji na Ukrainie.

 

Najważniejsze wydarzenia tego tygodnia

Czy w styczniu inflacja CPI była dwucyfrowa?

W tym tygodniu najważniejszymi danymi będzie wyliczenie za styczeń inflacji CPI w Polsce, która według naszej prognozy wzrosła do 9,8% r/r z 8,6% r/r, choć sądzimy, że ryzyka są nadal skierowane w górę, a inflacja konsumencka może być dwucyfrowa.

GUS poda szybki szacunek wzrostu PKB w 4Q 2021

We wtorek GUS opublikuje także szybki szacunek wzrostu gospodarczego w 4Q 2021. Na podstawie danych za cały rok szacujemy, iż w 4Q 2021 dynamika PKB przyspieszyła do 6,8% r/r z 5,3% r/r kwartał wcześniej. Dane te mają charakter historyczny i nie wpłynął na ocenę perspektyw gospodarki w tym roku, który przyniesie wyhamowanie wzrostu PKB. 

W styczniu spodziewany nadal mocny wzrost produkcji przemysłowej

Reklama

W piątek o godz. 10:00 poznamy krajowe dane z przemysłu w styczniu. Spodziewamy się, że wzrost produkcji sprzedanej w cenach stałych spowolnił do 14,3% r/r z 16,7% r/r w grudniu 2021 r., za czym przemawia spadek w styczniu indeksu PMI oraz niższa roczna dynamika produkcji energii elektrycznej.

Spodziewamy się utrzymania w styczniu dwucyfrowego wzrostu wynagrodzeń

Wraz z danymi z przemysłu poznamy styczniowe dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw, tj. firm zatrudniających co najmniej 10 osób. Co roku Główny Urząd Statystyczny aktualizuje próbę uwzględnianych w badaniu przedsiębiorstw, co wpływa przede wszystkim na statystyki zatrudnienia. Według naszych obliczeń wzrosło ono o 1,5% r/r. Dane te zaburzone będą ponadto absencją pracowników spowodowaną infekcją COVID-19 i okresem kwarantanny. W przypadku przeciętnego wynagrodzenia spodziewamy się wzrostu o 10,3% r/r po wzroście o 11,2% r/r, a niższą dynamikę przypisujemy zmniejszą skalą wypłat premii i nagród, które zostały przesunięte na grudzień.

 

Wykres tygodnia

Bieżący tydzień na rynkach finansowych – grozi nam dwucyfrowa inflacja?  - 1Bieżący tydzień na rynkach finansowych – grozi nam dwucyfrowa inflacja?  - 1

Notowania rosyjskich 5- letnich kontraktów CDS (wyceniających możliwość upadłości kraju) systematycznie rosną wraz z postępującą eskalacją napięcia militarnego na świecie. Groźba konfliktu i dotkliwych sankcji odciska silne piętno także na innych aktywach. Na wartości traci m.in. polski złoty, a kapitał kieruje się w stronę tzw. bezpiecznych przystani (USD, CHF, dług skarbowy Niemiec)

Czytaj więcej